Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sinuciderea

#1
Poate o sa vi se para ciudat acest subiect,insa e cat se poate de normal.In Romania anului 2008,tot mai multi tineri recurg la sinucidere,din motive oarecum banale(au ramas fara iubiti/iubite sau au luat note mici la scoala).Parerea mea e ca nimic din lumea asta nu merita sa iti iei viata.Si la urma urmei,nu avem nici-un drept sa facem asta.Insa vad ca acest lucru e la "moda".Sau incercarile de sinucidere....gen taierea plagilor(de preferat a venelor) si alte chestii de acest gen.Daca o persoana apare cu niste urme pe mana,oare e mai interesanta?Nu cred...poate e considerata mai nebuna.As vrea sa aud si parerile voastre.
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#2
Cred ca toata lumea s-a gandit la sinucidere...eu m-am gandit
Dar nu as face-o niciodata...De ce? Simplu, nu este optiunea noastra, oricum moartea poate veni oricand asa ca...Mai conteaza!?
Motivele? Depinde cum le iei...ce tie ti se pare banal, lor li se pare un capat de lume!
Fiecare face cum crede!!!
It's a game...

#3
Sunt sigur că toţi au avut momente în care s-au gândit la sinucidere...mai avem şi momente proaste.
Dar totuşi...trebuie să fi umpic cam prost să te sinucizi22 vorba aia...ce a dat Dumnezeu să nu dezlege omul...şi e şi păcat...nu trebuie să ne lăsăm cuprinşi de durere şi tristeţe...trebuie să ţinem capul sus şi să mergem mai departe...sinuciderea nu este o rezolvare pt. probleme.
[center]If you f**k with me, you get burned Smile

Bleach România | Sannins - traduceri manga

[Imagine: webmaster.png]
[/center]

#4
yup sinucidere.este un subiect interesant.fiecare om gandeste diferit.uni cred ca sinuciderea e un pacat ,alti apartin unor grupuri unde trebuie sa te jetfesti lui dumnezeu pentru a te ierta sau sa iti jertfesti membri familiei.sunt tot felul de motive de sinucidere dar toate sunt petru ca oamenii gresesc.toti neam gandit sa ne sinucidem atunci cand neam certat cu cineva,sau am facut ceva rau(spun asta ca si eu am patit)
-nu cred ca sinucidertea e un mod de rezolvare
o.o" wot

#5
mda..sinucidere...deloc nou... 22
m-am gandit si eu la asta de cateva ori,pura curiozitate,insa nu cred ca as face-o vre-o data
nu mi se pare o reala rezolvare a unor probleme, in special a certurilor
Am auzit spunandu-se ca exista la unele persoane o dispozitie innascuta spre negativism, spre instrainare, spre suicid chiar, dar sa ajungi sa te sinucizi mi se pare... stupid...

#6
Sinuciderea este un prilej pentru a-ti lua singur viata.Dar de ce?Din moment ce Moartea poate veni oricand,de ce sa iti iei singur viata?Si atata timp cat Dumnezeu te-a creeat,nu este corect sa iti iei viata.Ai venit pe lume cu un scop:sa te nasti,sa iti traiesti viata,sa imbatranesti,si apoi sa mori.
M-am gandit si eu la asta,dar nici-odata sa o aplic pe pielea mea.Nu parem mai interesanti daca vii cu mana rupta si a doua zi mori..Sincera sa fiu,mi se pare o prostie,si cu asta am incheiat.
[Imagine: bgcopycopyfl1.png]

#7
bun.... deci subiectul asta sa zicem ca este unul interesant...
pai ganditiva la cei care nu au bani, si parca nu au nici un rost in lume si o duc numai prin greutati... ce rost mai au sa traiasca... asa se gandesc cand vor sa se omoare... si chestia ca tineri se sinucid pentru ca s-au despartit de prietenul/prietene chiar mi se pare o prostie... si cum a zis si fleeting ray ... daca se sinucid ajuta pe cineva..???
[Imagine: 20080626090306.jpg]

Imi aprind visatoare o tigara. Fumul trece lenes si nepasator prin fata mea, formand niste spirale demne de admiratia unui artist..



#8
..........................................................................................................................................................

#9
love_yuki_eiri A scris:Sau incercarile de sinucidere....gen taierea plagilor
Nu ai cum sa iti tai plagile. Plaga = rana

love_yuki_eiri A scris:Parerea mea e ca nimic din lumea asta nu merita sa iti iei viata.
Ganditi-va cum ar fi dak ati fi paralizati de la gat in jos, ca nu puteti dekt sa mishcati ochii si cativa mushci faciali, sa nu mai vb de vorbit care ar fi practic imposibil. Eu cred ca atunci ash cere sa fiu eutaniasiat.
Sau pt fete: sa fie rapite si violate mult timp, nu v-ati sinucinde cu prima ocazie?

Anyway ca sa revenim la moda taiatului venelor, sincer cei care sectioneaza venele mainii dau semne de lasitate deoarece deshi le-au taiat spera sa ii gaseasca cineva.Daca ar vrea cu adevarat sa se omoare fara sa-i salveze cineva si-ar taia alte artere sau pur si simplu s-ar spanzura. Majoritatea recurg la acest gest pt a demonstra persoanei iubite (de care s-a despartit) cat de mult tine la ea (de parca cineva ar fi impresionat de asha ceva) si ca mai bine moare fara ea (mori si-asha nu mai plange dupa tine xxD).

#10
Sinuciderea apare ca o modalitate de evadare. De aceea foarte multi se gandesc la ea. Daca ati citit Bacovia ati observat ca cel mai mare chin pentru el este imposibilitatea de a muri, de a se elibera prin moarte (ciudat but I luv him 10 ) In momentele mai apasatoare cand iti doresti sa scapi de durere si de tot ce simti pare singura solutie. Nu ai cum sa ii intelegi pe sinucigasi daca nu ai trecut prin momente de genul acesta. Totusi tind sa cred k un om intreg la minte cu toate "rotitzele" e in stare sa iasa din starea de depresie si sa gandeasca logic. Indiferent de situatie nu meita sa'ti iei viata.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)