Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Profil de Liceu

#61
Iniţial pe foaia aia cu codurile am pus matematică-informatică prima dată, apoi ştiinţele naturii, apoi ştiinţe sociale şi la sfârşit filologia. Şi spre dezamăgirea mea, pentru că vroiam la un profil real, am ajuns să fiu repartizată la filologie. Ok, cred că mă pot obişnui cu asta, chiar dacă nu aveam de gând să merg aici şi nu-mi place latina, istoria şi franceza T^T. Dacă nu mă pot obişnui după un semestru, mă mut, dar dacă-mi place rămân aici şi gata. Cum zice şi matusimea: " nimeni nu s-a născut învăţat şi mă voi obişnui eu într-un final, chiar dacă nu-mi va face plăcere o perioadă ".
Partea şi mai proastă ar fi că în clasa cea nouă am 4 băieţi şi 25 de fete, cu mine 26. Ce au păţit băieţi? Pe bune? De ce atâtea fete? :-l Asta e stresant, cel puţin pentru fete, căci băieţii sigur vor fi în paradis 29.
Şi situaţia asta e doar la uman, căci la real sunt 20/21 de băieţii 24.
Sper totuşi să fie bine. :]
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#62
Nu ştiu de ce nu am postat mai devreme aici. Anyway, let's begin the story. Acum trec în clasa a 10-a, sunt la profil real, ştiinţe ale naturii.Mie îmi place să-l "alint" chimie-biologie, fiindcă asta mă interesează pe mine. Când a fost cu admiterea am intrat la ce liceu am vrut, la ce profil am vrut şi ciudat, chiar în ce clasă am vrut. Asta a fost prima mea opţiune, ştiinţe ale naturii la un liceu foarte bun din oraş. Anyway, sunt mulţumită. Bla, bla, yada yada, that's all f*cking story.

The end. :]

Xoxo, Ang.
Angilicious|dA
[Imagine: pikachu___batman_by_mnrart-d58f68d.gif]
Nothing I shoot gets back up again.
Drawings.| Photos.

#63
La mine a fost dubios. 21 Imi aduc aminte ca au venit ambii parinti cu mine la scoala sa facem alegerea mea. Ne-am pus la banca si am inceput sa rasfoim. Diriga mea pe atunci vroia sa ma duc la Sava 22 get a life no way. Si cand rasfoiam eu [incepusem si cu fobia de anime] imi sare in ochi japoneza :X
Am pus degetul si nu l-am mai miscat de acolo. Ai mei ma sustin foarte mult cu japoneza, pentru ca imi place si asta vreau sa fac. tata a zis putin sa ne mai uitam dar nu, a doua optiune am pus-o franceza intensiv si apoi Lazar. faza tare e ca eu aveam medie pt toate. M-am dus la liceu m-am interesat toate bune si frumoase cand cu doua saptamani inainte pam pam. Se da examen la limbi straine pentru a intra la clasa de japoneza: engleza franceza sau japo ofc. La care am ramas 22 in conditiile in care am intrebat de 4-5 ori daca dam examen si toti erau NU.
Ok, ce naiba sa fac. Meditatii la franceza doua saptamani in care am mancat franceza pe paine. Zilnic aveam meditatii 21
Am ajuns acolo si ce sa aflu e si oral si scris 22 ceea ce iar nu fuseseram anuntati a fost oribil, ca la bac. AM intrat, am luat chiar nota buna, dar ma gandeam cata neseriozitate. daca nu ma interesam de mai multe ori si asteptam asa ... era nasol.

#64
Primul liceu pe care l-am pus pe lista a fost Sava si acolo am intrat xD. Sunt la mate-info si sunt foarte fericita, caci acolo imi doream sa intru. Azi a fost un fel de intalnire a bobocilor in fata liceului. Am fost peste 100 o__o Si cica luni este din nou. Luni ar fi cea oficiala sa zic asa, adica vor fi mult mai multi copii :]] A fost foarte misto, m-am imprietenit cu multi, insa sincer nu am retinut numele niciunuia =]] Cred ca maxim 4 :]]
Eu la inceput am vrut la uman, insa asta se intampla acum un an sau doi, dupa ce mi-a deschis meditatoarea mea ochii si mi-am dat seama ca nu rezolv nimic cu umanul ( adica eu ). Nu sunt deloc buna la latina si cand spun deloc buna, chiar deloc :]] Habar nu am limba si nici romana nu imi place. Sa stau sa citesc o gramada .___. E obositor pentru mine :]]
Realul este greu, I know, dar am mai multe portite deschise si pot face mai multe lucruri pe viitor. Ma ajuta foarte mult realul si imi modeleaza caracterul, sa zic asa. Multi mi-au spus-o si asa am vazut la toate persoanele care sunt sau au fost la profilul real.
Acum...asteptam septembrie sa vedem cum e la liceu :]]
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#65
Eu, primul liceu de pe listă care l-am selectat a fost Decebal, profilul ştiinţe sociale şi fix acolo am intrat ~~'. Am început să plâng de fericire când am aflat şi am făcut ravagii toată ziua aia prin casă + mai tre' să menţionez că mi s-a făcut cinste? 24 E genial să bei şi să mănânci pe banii altuia 65. În fine, lăsăm astea... am ceva de spus, de ce am ales profilul and stuffs.
La început doream taare mult să merg pe filologie, pentru că îmi plac limbile străine şi am ureche pentru ele, numai că... din tot ce am înţeles, se dă teză la limba latină, iar eu toată clasa a 8-a nu am făcut pic de latină, nu ştiu nimic. Prietena mea cea mai bună, Dany a studiat mai bine profilele umaniste şi mi-a relatat totul şi cum eu plănuisem cu ea de multă vreme (4 ani) să intrăm la acelaşi liceu, în aceeaşi clasă... mi-am schimbat opţiunea pentru ea şi am ales profilul ştiinţe sociale. Orice pentru ea, pentru prietenia asta. Şi uite aşa am intrat cu ea în clasă 21. Şi mă simt mândră de asta. Nu am vrut să dau la un profil real, pentru că nu ştiu mate deloc, iar fizică, chimie, biologie şi restul nu îmi plac. Iar info, nu vorbesc calculatoreasca... tot ce ştiu e să bag viruşi, să salvez poze şi să îmi fac conturi pe o grămadă de site-uri, apoi să uit parolele 21. That's all. Abia aştept să înceapă şcoala <3!
" Ce mi-a placut odata imi place intotdeauna, pentru ca optiunea mea este motivata. Fie ca urasc, fie ca iubesc, stiu clar de ce... "


Suntem diferiti atunci cand avem pe cineva care ne iubeste pentru ca... acestia ne ofera sute de motive de a trai.

#66
Buna...eu am intrat la Colegiul National\'\' Costache Negri\'\' din Galati -stiinte ale naturii ...e un liceu farte bun ,a fost prima optiune , dar acum regret ca nu m-am dus la filologie /stiinte sociale.
Pe de o parte sunt fericita pentru ca am intrat in clasa cu Assyria-prietena mea cea mai buna .
Alta faza la care am ramas muta a fost cand am vazut, ca vom avea 3 baieti si 27 de fete inclusiv cu mine ...am facut si eu ca Tsunade : ce-au patit baietii ?? Da pana la urma da-i incolo....nu asta e important ...Acum stau si ma gandesc : oare cum va fi prima zi de liceu ??
Sper sa fie totul bine !!!

#67
Am intrat la uman, filologie, bilingv engleza... si-a fost prima mea optiune, chiar daca in ultima clipa am ezitat enorm din cauza persoanelor - in special a fostilor colegi nebuni, care ma stresau intr-una sa vina cu ei la stiinte, real, bilingv engleza. Puteam sa intru si acolo, insa nu prea doream asta... Mereu am avut in cap ideea umanului si simteam ca ma caracterizeaza cel mai bine - fapt confirmat de profesorii si psihologul scolii, care spre final ne-a dat tuturor sa facem diverse teste din care reiesea profilul la care ar trebui sa mergem... ma rog. Nu suport stiintele exacte, in deosebi matematica si fizica. Chimia o mai suport, am avut o profesoara superba in gimnaziu, am ramas c-un gust dulce in gura dupa doi ani. Nu m-am dus acolo si-am ramas pe ideea umanului pentru ca mi-ar fi fost terbibil de greu cu fizica si matematica; ce sa-i fac? La uman e mai okay, se axeaza pe materii la care ma descurc si se potrivesc si cu ce as vrea sa fac in viata... ma ingrijoreaza doar teza la latina. 21 Desi am facut ca lumea latina in a 8-a, tot am o retinere. In plus de asta, la uman sunt multe limbi... invat engleza, germana, latina si spaniola.
Eh... a fost cea mai potrivita alegere.

#68
Eu am trecut de la o extrema la alta.
Cand eram proaspat absolventa de gimnaziu si habar n-aveam ce e in capul meu, am zis sa merg si eu la cel mai complex profil din liceu, stiintele naturii - intensiv engleza, ca de! ,,avem de toate'', plus gura parintilor care ma impingeau spre Medicina, cand intr-a 11-a, la inceput, (bine, eu intentionam inca dintr-a 10-a dar am dus munca de convingere cu ai mei) mi-am bagat picioarele si am vrut Drept si m-am mutat la profilul vecin, filologie - bilingv, unde nu ma streseaza materiile reale. Mai ales ca nu imi trebuie la nimic, eu le invat pe ale mele, plus ca imi fac plinul de gandire logica cu economia. Smile Sunt probleme ca la matematica. And I'm happy with my choice.
[Imagine: ls.jpg]

#69
Sunt o fiinta nehotarata, deci cea mai mare problema a mea dupa examene era profilul pe care multi il aveau deja ales. Aveam dubii in legatura cu viitorul pe care mi-l va oferi profilul de stiinte sociale si ma gandeam la mate-info, dar aveam impresia ca nu voi face fata cum nu sunt adepta stiintelor exacte. Pana la urma asta am trecut pe foita. Am intrat in ciuda pesimismului initial. Pana acum pare dragut, pentru ca majoritatea profesorilor sunt de treaba, am 3 ore de engleza, 2 de matematica si 2 de fizica, ceea ce mi se pare foarte ok, fiindca imi place sa mai fac si aceste materii, din cate am inteles avem la matematica cam aceeasi materie ca si ceilalti, doar un capitol sau doua fac ei in plus.
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.

#70
Eu am trecut de la o extrema la alta in decursul a patru ani de liceu. Acum sunt clasa a 12a la stiinte sociale, intensiv franceza. Totusi nu a fost mereu asa 21. In clasa a opta am fost profund influentata de mama mea, care credea ca o sa ma descurc la mate-info si ca acela era profilul potrivit pentru mine. Am intrat fara probleme la clasa de mate-info intenisv engleza din Liceul Teoretic "Grigore Moisil". Atunci voiam sa ma fac pilot sau inspector de dezastre aeronautice. Totul a fost bine, nu minunat, dar bine pana in clasa a 10a cand era sa raman la matematica. Intelegeam ce mi se preda, ma descurcam foarte bine... acasa. La scoala ma panicam grozav in fata profesoarei. M-am mobilizat sa ma transfer si am ajuns la polul opus din toate punctele de vedere. Este frumos acum, atmosfera este mai relaxata, inca mai facem matematica, dar la un nivel cu mult mai superficial. Initial voiam la filologie, in alt liceu, dar soarta a decis ca nu si e mai bine asa. Sunt profund recunoscatoare profilului pentru faptul ca la un moment dat toamna aceasta am vrut cu disperare sa intru la niste seminarii de psihologie tinute de o clinica privata si m-a ajutat faptul ca sunt de la stiinte sociale.
River! Make her blue again!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Prima zi de scoala /liceu Khonsu 41 34.200 15-04-2013, 08:08 PM
Ultimul răspuns: Fear
  Cel mai tare an de liceu/generala si cel mai urat an de liceu/generala! hiimera 1 2.855 10-01-2012, 12:21 AM
Ultimul răspuns: Andrei.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)