Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Probleme de logica

#1
batut NU e un concurs..pur si simplu pune cine vrea probleme..raspunde cine vrea...nu conteaza ca gresesti,esti roman-ai imaginatie.

Reguli:
-Nu se cauta raspunsurile pe net..-_- for god's sake folositi-va imaginatia si distrativa...

Postati si voi probleme asa de logica 4 Cereti Hinturi...oferiti detalii ...
Ce sa mai zic.Enjoy! (Puteti lua problemele de oriunde vreti dar raspunsul ramane secret pana il ghiceste careva batut

...Hai sa pun eu cateva:

1)Andrei si Angela au fost gasiti morti intr-o camera in care nu se aflau decat un vas rasturnat,niste apa pe podea si un caine.De ce au murit Andrei si Angela? 39
2)Un om locuind la etajul 14 ,de fiecare data cand vine de la servici ia liftul dar urca pana la etajul 6 si restul merge pe scari.De ce?
3)La polul nord ,un savand descopera 2 cadavre .Acesta,dupa un timp isi da seama ca cele doua cadavre erau Adam si Eva.Cum si-a dat seama?

-_- nu uitati...fara google,yahoo, sau mai stiu eu ce...si daca aveti si voi probleme postatile aici 4
o.o" wot

#2
Incep yo21.Nu ma ucide pentru raspunsuri.
1)Cezar era vasul rasturnat...care probabil ca s-a spart si Cleopatra era apa imprastiata.Aici nu stiu21
2)Ma gandesc....de obicei etajul 13 nu exista,din cauza ca e "numar cu ghinion".Dar nu e un argument plauzibil.Acum partea funny...poate ca daca urca cu liftul,il asteapta cineva.Asa ca daca urca pe scari,reuseste sa il evite.Da...nu are logica21
3)Uhm...pentru ca nu au buric?Faza e logic!Adam si Eva...fiind primii oameni de pe Pamant,nu aveau cum sa aiba buric.Da...o idiotenie.
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#3
Aham... o sa-mi dau si eu cu parerea la primele si apoi postez vro 2 65

~Uhm,ma cam induce in eroare,pt. ca zice ca in camera erau numai Andrei si Angela (si chestiile care mai erau). Apoi spune ceva despre o anume "Andreia" -.- . So then, ei lucrau cu priza.Cainele a trecut in fuga si a rasturnat vasul cu apa,apa a cazut in priza,si cei doi au murit electrocutati. :-b [ok, i'm kiddin' ,i rlly dunno' the answer]
~Pe asta il stiu 4 (cred-.-) . Eh,desi locuia la 14,nu mergea decat pana la 6 pentru ca omul era mic,si nu ajungea decat la butonul cu numarul 6 din lift XD.
~Cred ca aici lye are dreptate. Ori asta,ori omul era beat 65

Ok, my turn:
1)Intr-un gutui sunt gutui.
Daca scuturi gutuiul, din gutui nu cad gutui, dar nici nu raman gutui.
Cate gutui sunt in gutui ?
2)Ai la dispozitie doua sfori identice si o cuite de chibrituri. Fiecare sfoara arde in exact jumatate de ora.
Stiind ca sforile nu ard uniform, trebuie sa se masoare 45 de minute.

#4
Okay' la 2 ai raspuns corect toxic..omul era scund..la 3 a raspuns lye corect.La doi va mai tin in suspans.

Acum sa incerc eu:
1)...banuiesc ca 0..-_- adica zice ca nu raman gurui...
2)Banuiesc ca aprinzi o sfoara la un capat...si cand se termina aprinzi ambele capete de la a doua sfoara ( 30:2=15 minute) cand termina de ars si sfoara a doua sunt 45 de minute 4

inca una:
Un barbat e gasit intr-o camera spanzurat de tavan ( nu conteaza cum era legata sfoara) camera era complet goala.Nu avea in ea decat niste apa pe podea.Cum sa spanzurat tipul?
o.o" wot

#5
Mely prima:
Pai hai sa o luam logic.Daca tipu era spanzurat de tavan,inseamna ca s-a urcat pe ceva ca sa ajunga acolo.Dar incaperea era goala.Deci sansele ca el sa se fi urcat pe un scaun sunt nule.Dar pe jos e apa...asa ca singura chestie la care ma gandesc este ca a avut un cub imens de gheata,pe care s-a urscat...si in timp cubu ala s-a dezghetat si asa a ajuns apa pe podea.
Acum Toxic
1.Acelasi lucru care l-a zis si Mely...probabil ca acel gutui nu avea fructe.Dar copacul si fructul au acelasi nume:gutui.
2.Acelasi lucru care l-a zis Mely.
Acum pun eu o intrebare:
Un baiat si o fata sunt nascuti in aceeasi zi,a aceluiasi an, din aceeasi parinti.Totusi ei nu sunt gemeni.Cum este posibil?
Prea usor.
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#6
Lol..-_-...ok..deci era o revista ( corpul uman) zicea ceva ca daca copiii sunt din ovule diferite...106 nu se numesc gemeni si vor arata complet diferit si cam in 99% din cazuri sunt perechi de fata-baiat
Iar daca sunt din acelasi ovul vor semana uimitor de tare si posibil in 99% din cazuri sa aiba acelasi gen si sunt numiti gemeni.

Sau mai e explicatia :
Fata ori baiatul so nascut pe x ianuarie...iar mama a ramas gravida iar 21 si...in x octombrie o nascut...ai spus ca sunt in acelasi an si aceeasi zi ..dar de luna nu ai precizat noth..( desi varianta asta e mai putin plauzibila)

Problema:
1)Un tip ce locuia la bloc,iese in toiul nopti afara,merge la masina,claxoneaza de cateva ori si intra inauntru in bloc.De ce a facut asta?
Hint:Sotia lui e surda.
Hint2:Uitase unde locuieste.
Puteti pune intrebari...asta e putin mai grea....

edit2sa nu uit)ceilalti useri de dupa mine..raspundeti si la problemele la care nu sa zis care e raspunsul corect 106...
o.o" wot

#7
Dun dun...I'm back
La cea cu sforile Mely a raspuns corect ^_^
La cea cu gutuile nu sunt 0. Dar va las sa va mai ganditi. Hint:zice ca "intr-un gutui sunt gutui".Deci a zis "sunt" ...nu au cum sa nu fie. (If you want another hint tell me ^_^ )
Lye: pai,poate nu erau gemeni...pot sa fie balante sau fecioare.Poate nu s-au nascut in perioada sf. mai-iunie. 106 . Ori asta,ori ceva genetic a mers pe langa 21
La cea cu Andrei si Angela tot nu mi-am dat seama >.< S-au omorat unul pe altul ? S-au poate au murit de foame @_@ sau de frig ,somn 65 gimme' a hint please ^^'
La ultima pusa de Mely... M-am gandit ca nestiind unde locuieste, probeaza sa vada care este masina buna...de vreme ce a claxonat,este a lui,prin urmare nu ami stia exact blocul dupa care a dedus dupa faptul ca masina era parcata in fata ...cv de genul @_@ Then, este posibila varianta care presupune ca acesta a intrat in alt bloc dupa aceea? 39

Mai pun si eu una... draguta ^^'
Alex si Corina sunt doi frati care se cearta tot timpul.Nervoasa,mama lor ii pune sa stea in genunchi pe aceeasi pagina de ziar,astfel incat acestia sa nu mentina contactul sun nici o forma.
[Nu pun mai multe deoarece cu asta sunt deja cam multe nerezolvate si apoi ne incurcam...]

#8
Citat:1)Intr-un gutui sunt gutui.
Daca scuturi gutuiul, din gutui nu cad gutui, dar nici nu raman gutui.
Cate gutui sunt in gutui ?
O_O" Te urci in gutui si culegi gutuiele ... Apoi il scuturi de frunze 21 Have no idea ^^"

Citat:Un barbat e gasit intr-o camera spanzurat de tavan ( nu conteaza cum era legata sfoara) camera era complet goala.Nu avea in ea decat niste apa pe podea.Cum sa spanzurat tipul?

Pai... Poate incaperea era plina cu apa ._. Tipul a inotat pana la sfoara, s-a legat si... Din cauza ca geamurile erau slabe, au crapat si... Apa a ramas putina pe jos 106

Citat:Un baiat si o fata sunt nascuti in aceeasi zi,a aceluiasi an, din aceeasi parinti.Totusi ei nu sunt gemeni.Cum este posibil?

Simplu, luna diferita ._. Anul are 12 luni si un copil se "creeaza" in burta in aproximativ 9 luni 106

Citat:1)Un tip ce locuia la bloc,iese in toiul nopti afara,merge la masina,claxoneaza de cateva ori si intra inauntru in bloc.De ce a facut asta?

Hmm... Poate a mers la un vecin sa petreaza si apoi nu stia unde sta. Claxoneaza, aude cainele si latra. Omul se ia dupa latrat ^^" Da, sec, stiiiiu ><"

Citat:Alex si Corina sunt doi frati care se cearta tot timpul. Nervoasa, mama lor ii pune sa stea in genunchi pe aceeasi pagina de ziar, astfel incat acestia sa nu mentina contactul sun nici o forma.

Poate era un copil mai mare si unul mai mic [aka 11 ani cu 7 106 am dat si eu un numar la intamplare 21] si daca stau in genunchi pe aceeasi foaie de ziar, fata in fata, picioarele-s in spate ._. Si... stau drepti .-. I think you can imagine what I said ><"

And next... Inca nu pun xD

#9
Ah...sa ma gandesc..39 cumpara acelasi ziar de 2 ori? ...ori..rupe foaia de ziar in 2 si o pune la o anumita distanta una de alta astfel incat cei 2 copilasi sa nu se atinga...39
Alta explicatie nu vad..

Hai ..Smile0 cred ca in gutui e un gutui...nu intreba explicatia ca 21 e la plezneala ce am zis.Daca ce am zis eu e adevarat da-ne un hint sa ne dam seama cum de e un gutui in gutui...

Ca sa nu ne incurcam atata am zis hai sa le reiau pe cele ne rezolvate

1)Andrei si Angela au fost gasiti morti intr-o camera in care nu se aflau decat un vas rasturnat,niste apa pe podea si un caine.De ce au murit Andrei si Angela?
hint:nu am spus ca Angela si Andrei sunt persoane,sunt doar...fiinte...65 mai mult nu spun...faceti legatura intre ceva...si apa

2)Intr-un gutui sunt gutui.
Daca scuturi gutuiul, din gutui nu cad gutui, dar nici nu raman gutui.
Cate gutui sunt in gutui ?

3)Un baiat si o fata sunt nascuti in aceeasi zi,a aceluiasi an, din aceeasi parinti.Totusi ei nu sunt gemeni.Cum este posibil?

4)Un tip ce locuia la bloc,iese in toiul nopti afara,merge la masina,claxoneaza de cateva ori si intra inauntru in bloc.De ce a facut asta?
Hint:Sotia lui e surda.
Hint2:Uitase unde locuieste.
hint3:Tipul stia ca locuieste in blocul acela dar nu stia la ce usa...
hint4:A claxonat ca vroia sa faca zgomot 65

5)Alex si Corina sunt doi frati care se cearta tot timpul.Nervoasa,mama lor ii pune sa stea in genunchi pe aceeasi pagina de ziar,astfel incat acestia sa nu mentina contactul sun nici o forma.

6)Neh..O femeie isi ia carnetul de sofer.A doua zi merge pe contra sens,trece pe rosu,si nu respecta alte semne de circulatie iar trecand pe langa masina de politie,acesta nu o opreste pe femeie.De ce?


lye:ai ghicit acolo un cub de gheata era

edit: la problema lui toxic...ar putea fi si ceva sa ii desparta..un zid,o sticla...mai stiu eu ce..

#10
O_O cred ca stiu... Andrei si Angela sunt Pestisori O_O si erau intr-un vas cu apa... si cainele l-a daramat...si au murit,caci au ramas fara apa >.<"
if not...then i dunno what is 2

La cea cu gutuile... un "mic" hint... so cand zic ca nu cad gutui ,inseamna ca poate cadea una sau 0... la singular nu se zice tot "gutui"...deci poate nu cade decat una 65 ....c'mon 4

La cea pusa de tine... err... era pe bicicleta...sau poate pe jos...? XD poate nici nu conducea masina...nu a mentionat nimeni ca era cu masina x_x...

Si la cea cu zidul,Mely,edit-ul tau este foarte aproape.... dar nu este zid, caci nu mai poate fi aceeasi foaie. You are so very close o.O




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)