Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Printesa lebedelor

#22
18: Une forte personnalité


‘Dracu’ s-o ia de vipera ordinara!’ injura ea dand cu piciorul intr-un perete.Laila inca spumega.Ce fusese chiar atat de neobisnuit incat sa o starneasca in acest fel?
‘Laila,calmeaza-te ,te rog’ spune Lucia cu jumatate de gura.
‘Nu pot.Nu e prima data cand imi face asa...atat mie cat si altora.N-o mai suport’ striga ea.
‘Daca o pocnesti nu faci decat sa te cobori la nivelul......defapt,ai fost bestiala.Tipa nici n-a vazut ce-a lovit-o’ marturisi Lucia.In mod normal un om ar zice asta,dar ar fi doar o replica cliseica cu scopul de a calma o persoana,insa Lucia stia mai bine de atat.Daca ea ar fi fost in locul Lailei,daca cineva i-ar fi spus ce ar fi vrut ea sa zica,acest cliseu,probabil l-ar fi pocnit in nas fara discutii.Lucia hotari ca era mai bine sa spuna adevarul,si anume ca Laila intr-adevar a lovit-o asa cum merita.
‘Mda....am fost destul de tare ,nu?’ incerca Laila sa glumeasca vazand ca prietena ei o sustinea.
‘N-as fi avut atata forta in pumn nici daca vroiam.’ Adauga ea zambind.
‘Data viitoare n-o sa scape asa usor.’ Spune Laila si cele doua incep usor usor sa rada,destinzand atmosfera.
‘Multumesc ca mi-ai luat apararea.’ Zice Lucia si o imbratiseaza pe prietena ei.
Karen nu-si mai facu aparitia pana cand cele doua fete plecara spre vestiar sa se schimbe.
‘Ne vedem luni’ spune Laila si iese din camera.Lucia o lasase sa plece singura acasa fiindca parea mult mai calma ,de asemenea trebuia sa se opreasca la magazin sa faca niste cumparaturi.

*
Laila nu era genul care sa planga dupa ce fusese deja facut.Furia ei se imprastiase ca un praf batut de vant.Mai lasa inca urme in sufletul ei insa isi revenise ,desi reflecta totusi asupra rabufnirii ei un pic cam violente decat de obicei.
‘Ai cam intins coarda azi’ aude vocea lui Saiki.Tanarul o asteptase la coltul scarilor,cine stie de cand.
‘Humpf....si-a meritat-o cu varf si indesat.’ Spune ea franca si incepe sa coboare scarile.
‘Chiar si asa...adesea si-o merita insa niciodata nu si-o ia.’ Spune el tinand pasul cu ea la coboratul scarilor.
‘Ei bine acum si-a luat-o bine.Stii cum sunt eu...colerica,adun mult dispret si dupa un timp..POC!’ recunoaste ea fara pic de remuscari.
‘Laila,puteai s-o pocnesti in afara Academiei..si pe deasupra ai facut-o si cu profesorul de fata,daca nu te baga in spectacol?” o mustra el.Laila se opri imediat ce terminara amandoi de coborat scarile.
‘Nu dau doi bani pe spectacolul asta,sa ma scoata daca considera ca nu sunt buna nici macar de un rol amarat de zana ‘ spune ea taios si mareste pasul spre iesire.Saiki o apuca de mana.
‘Nu mai fi asa sfidatoare.Asa ai facut si anul trecut,d-aia n-ai intrat in piesa.Mi-ai promis c-o sa te stapanesti mai bine’ ridica el tonul iritat.
‘Asculta..daca nu-ti convine atitudinea mea atunci trage niste sfori ca toti bogatanii si scoate-ma din trupa!’ striga ea la el furioasa.Abia dupa aceea si-a dat seama ce a zis,insa oricat de mult stia ca Saiki nu era genul , o irita ca nu era de partea ei si incerca intr-un fel s-o scoata pe Karen nevinovata din asta.
‘De Karen de ce nu zici nimic?Ca m-a amenintat si pe mine si Lucia,ai?’ reproseaza ea.Saiki nu parea sa raspunda la insistentele ei violente iar asta o facea si mai nervoasa.
‘Ti-a mancat pisica limba?De ce...ti-ai dat seama ca am dreptate?’
Saiki continua sa ramana tacut , cu o expresie impasibila si mai rece decat de obicei pe chip.Furioasa peste masura ca nu putea sa scoata nimic de la el Laila isi deschise dulapul,isi puse repede pantofii in picioare ,tranti usa cu forta si o lua spre usa automata gata sa izbucneasca in plans de nervi.
Chiar inainte sa iasa doua brate se infasurara strans in jurul ei .Saiki o tinea strans lipita cu spatele de pieptul sau.Initial Laila incerca sa se elibereze la fel de furioasa insa dupa cateva incercari nereusite se lasa pagubasa.Ura cand facea asta.Asta era metoda lui sa o calmeze si sa o potoleasca.Mereu facea asa cand Laila era nervoasa: tacea ca prostul si apoi o imbratisa dupa ce era la capatul rabdarilor gata sa plece, in felul asta ea deja se descarcase si mintea ei era mai limpede.
‘Te-ai calmat?’ intreba el putin amuzat.
‘Mereu faci asa,insensibilule.’ Bombane ea.
‘Asta pentru ca vreau sa ma asculti cu atentie cand incerc sa te fac sa te simti mai bine.Mi-ai promis ca o sa fii mai cumpatata....’
‘Am incercat , dar ....nu ma ajuta deloc blonda aia jegoasa’ se smiorcaie Laila.
‘Mi-ai zis ca baletul e cel mai important lucru de aici pentru tine,nu rata asta pentru o tampita cum e Karen.Vreau sa-ti vad zana....asa ca te rog sa te stapanesti data viitoare.’ Spune el bland si-si lipeste buzele de crestetul capului ei dandu-i un pupic asa cum un frate mai mare face cu surioara lui mica.
‘Mda...hai lasa dulcegariile,siroposule’ chicoteste ea.Saiki avea dreptate legat de faptul ca baletul era unul din cele mai importante lucruri in academia asta pentru Laila,insa se insela crezand ca era singurul lucru .

*
‘Pot sa jur ca aia doi sunt ca doi porumbei’ isi zice Lucia chicotind de la fereastra.Prinsese cearta,era cam imposibil sa n-o prinda din moment ce vocea Lailei rasuna pe culoarele pustii.
‘Ce mai face lebada mea?’ aude deodata o voce .Cand se intoarce ramane socata sa vada cine i se adresa.Miwagi Shito statea pe culoar ,cu un zambet mult prea larg si mult prea mieros pentru personalitatea sa stricata , pe fata.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess



Răspunsuri în acest subiect
Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 12-05-2009, 03:21 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 13-05-2009, 09:56 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-05-2009, 08:52 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-05-2009, 09:04 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-05-2009, 09:23 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-05-2009, 08:41 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 21-05-2009, 08:51 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-05-2009, 09:16 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 23-05-2009, 08:31 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-05-2009, 07:46 PM
RE: Printesa lebedelor - de sakura_alexutza - 27-05-2009, 10:13 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 08-06-2009, 09:45 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 09-06-2009, 06:05 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-06-2009, 02:19 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-06-2009, 11:03 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-06-2009, 12:02 PM
RE: Printesa lebedelor - de fake_fate - 19-06-2009, 01:03 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-06-2009, 09:01 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 23-06-2009, 07:08 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 25-06-2009, 12:35 PM
RE: Printesa lebedelor - de Obsession. - 20-07-2009, 06:00 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-07-2009, 09:32 AM
RE: Printesa lebedelor - de adyna_45 - 22-07-2009, 10:15 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-07-2009, 07:40 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Stapana inimii,printesa focului soricelindragostit 4 3.963 20-06-2011, 07:10 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  printesa ratacita(sasusaku) cryssy 14 9.528 11-12-2010, 04:25 PM
Ultimul răspuns: Flash
  printesa ratacita(sakura) cryssy 3 4.116 14-10-2010, 08:39 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Regele tradafirilor si Printesa gheturilor Amelia_Angel_Devil 1 3.140 27-09-2009, 11:23 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence


Utilizatori care citesc acest subiect:
10 Vizitator(i)