Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Printesa lebedelor

#16
well..desi nu prea s-a comentat sper ca macar cnv sa-l citeasca..xD..sorry for the wait and here's ch 15..omataseshimashita *bows head*

15:Premiere etape

A doua zi Lucia pleca sa faca cumparaturile in timp ce tatal ei facea curat in casa.De data asta nu lua bicicleta si decise sa mearga la pas pana la supermarket.Cand usile automate se deschisera fata lua un cos si se indrepta spre raionul de fructe si legume si acolo o zari pe Laila analizand un pomelo pe toate partile.Cele doua prietene se salutara si hotarasera sa-si faca cumparaturile impreuna.
‘Wow Lucia tu esti buna la gatit.Eu una nici n-am voie sa ma apropii de bucatarie.’ Marturiseste Laila in timp ce cele doua fete mergeau pe o alee de-a lungul oceanului.Luna Mai anunta o vreme destul de calduroasa si o atmosfera revigoranta care energiza practic toate vietatile.Atat Lucia cat si Laila adorau mirosul parfumat de flori adus de briza usoara a oceanului.
Desi casa Lailei era pe partea cealalta a dealului in timp ce a Luciei era destul de aproape de varf cele doua parcurgeau drumul impreuna adesea.Erau aproape de casa Luciei cand o figura cunoscuta isi facu aparitia de pe o alta alee care urca intr-o alta directie spre acelasi varf de deal.Marie avea in mana un buchet de flori ,purta o palarie din paie care o proteja de razele soarelui si mergea incet.
‘Oh,Marie,mai sa nu te recunosc.!’ Exclama Laila uitandu-se pe sub palaria ei care ii acoperea fata.
‘Ce faceti aici?’ intreba Marie mirata de coincidenta.Lucia si Laila ridicara la unison pungile de cumparaturi.
‘Tu unde mergi?’ intreba Lucia curioasa uitandu-se la buchetul de flori.Oare mergea la cimitir sau ceva?
‘La mama,la spital.’ Spune ea cu jumatate de gura.Lucia si Laila isi aruncara o privire scurta si cam compatimitoare.
‘Te deranjeaza daca te insotim?’ intreba fata cu par buclat deodata.Marie se uita la amandoua uimita.Astepta ca macar Laila sa zica ceva rau insa fata parea sa intrebe acelasi lucru din priviri.
‘Uhm..n..nu,daca e ok cu voi’ raspunde ea in cele din urma.
Fiindca deja parcursera un drum lung pe jos si erau obosite,Lucia si Laila cazusera de acord sa ia un taxi.Spitalul era in oras si era ceva de mers.Era o cladire inalta si moderna.Marie le conduse pana in camera unde o femeie statea pe un pat, langa ea fiind un barbat care dormea destul de profund dar incomod.
Femeia avea trasaturi frumoase insa era foarte palida .Era tinuta pe perfuzii si parea sa fie cufundata intr-un somn adanc.
‘El e tatal meu,a venit aseara direct de la serviciu aici.’explica Marie si lua o vaza cu flori dupa care se duse la chiuveta , varsa apa statuta si o inlocui cu alta proaspata.
‘Ea e mama ta,deci.’ Realiza Lucia privind-o pe femeia adormita.
‘Da.’ Incuviinteaza Marie si pune florile cumparate in vaza.’Are probleme cu inima .’ adauga ea.Lucia si Laila isi aruncara o privire scurta.Lucia se intrista realizand defapt cat de grava e situatia,iar Laila se intrista si mai tare,pe langa mila in inima ei se accentua si sentimentul de vina pentru ca fusese sceptica in legatura cu afirmatiile lui Marie.
*
‘Acum vreau mai mult ca oricand sa iasa bine spectacolul.’ Marturiseste Lucia prietenei ei cand au plecat inapoi cu taxi-ul spre casa.Laila incuviinta.
‘Stiu,ce zici sa imortalizam momentul?Facem rost de o camera si filmam piesa,pentru ca mama lui Marie sa poata s-o vada cand se trezeste.’ Sugereaza Laila mai animata putin.
‘Aduc eu camera,buna idee’ hotaraste Lucia.
Saptamana trecu foarte repede si week-end-ul urmator veni, o data cu el si mica piesa a fetelor.
‘Sincer,vreau doar ca mama sa imi vada prestatia,nu vreau sa ajung la nicio academie,doar sa o vad zambind’ recunoaste Marie incercand sa para cat de cat vesela,desi ochii ii sclipeau gata sa fie inundati de lacrimi.
‘De aceea o sa filmam tot.’ Explica Lucia ridicand camera la nivelul ochilor .
Toti patru erau gata.Casetofonul fusese asezat,la fel si boxele.Camera de filmat fusese sprijinita de un suport special si acum erau pregatiti sa inceapa.
‘Balet pe iarba,n-am mai auzit asa ceva’
‘Ce e asta?’
‘Cine le-a permis?’
Tot felul de cuvinte sceptice sau rautacioase se auzeau din dreptul oamenilor care fie treceau pe langa ei fie erau asezati pe banci.
*
‘Asculta printesa mea , daca te vei apuca vreodata sa dansezi, si daca vreodata cineva iti va critica miscarile,sa nu-ti pese.Tu dansezi pentru tine,pentru dragostea ta,pentru cei dragi tie,nu ca sa ajungi pe o scena internationala.Nu uita,scena poate lua infinite forme pentru o balerina.’
*
‘Marie,nu asculta ce spun.Primul pas e mereu foarte important,scena poate capata forme infinite,deci nu conteaza atata timp cat dai tot ce poti si o faci cu dragoste.’ O incurajeaza Lucia pe tanara fata.Marie se schimba instantaneu la fata si o raza de speranta ii straluci in ochi.Acum devenise hotarata.Poate ca cuvintele folosite nu erau decat o redare a vorbelor pline de talc a mamei ei , insa atata timp cat Lucia putea sa-si ajute prietenii cu vorbele acelea neoriginale ,ea era fericita.
Dansul incepu.Marie se ridica pe varfuri cu mainile arcuite usor.Postura ei era una dreapta si ferma.Dansa pentru mama ei.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess



Răspunsuri în acest subiect
Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 12-05-2009, 03:21 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 13-05-2009, 09:56 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-05-2009, 08:52 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-05-2009, 09:04 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-05-2009, 09:23 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-05-2009, 08:41 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 21-05-2009, 08:51 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-05-2009, 09:16 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 23-05-2009, 08:31 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-05-2009, 07:46 PM
RE: Printesa lebedelor - de sakura_alexutza - 27-05-2009, 10:13 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 08-06-2009, 09:45 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 09-06-2009, 06:05 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-06-2009, 02:19 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-06-2009, 11:03 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-06-2009, 12:02 PM
RE: Printesa lebedelor - de fake_fate - 19-06-2009, 01:03 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-06-2009, 09:01 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 23-06-2009, 07:08 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 25-06-2009, 12:35 PM
RE: Printesa lebedelor - de Obsession. - 20-07-2009, 06:00 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-07-2009, 09:32 AM
RE: Printesa lebedelor - de adyna_45 - 22-07-2009, 10:15 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-07-2009, 07:40 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Stapana inimii,printesa focului soricelindragostit 4 3.963 20-06-2011, 07:10 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  printesa ratacita(sasusaku) cryssy 14 9.528 11-12-2010, 04:25 PM
Ultimul răspuns: Flash
  printesa ratacita(sakura) cryssy 3 4.116 14-10-2010, 08:39 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Regele tradafirilor si Printesa gheturilor Amelia_Angel_Devil 1 3.140 27-09-2009, 11:23 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence


Utilizatori care citesc acest subiect:
9 Vizitator(i)