Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Printesa lebedelor

#12
12:Formation

‘Lucia , coboara o data de pe scaunul ala si haide la masa’ spuse Touji iesind pe veranda si strigand-o pentru a 4a oara consecutiv pe fiica sa.
Lucia isi scosese un scaun de bucatarie afara in curte si de cateva ore facea plie-uri ,attitude si battement-uri pentru sporirea balansului si a miscarii bine efectuate.Erau miscari de baza care trebuiau exersate constant,fie ca stia coregrafia fie ca nu.De asemenea trebuia sa se gandeasca la miscarile ce vor fi executate si mai rau decat toate era ca trebuia sa exerseze pas-de-deux, o experienta noua pentru ea,fiind singurul lucru pe care nu l-a facut niciodata.
Maine aveau sa mearga la Saiki acasa,spre neplacerea lui Lucia.Erau sanse mari ca fratele lui sa fie acolo,ceea ce avea sa fie motiv de stres pentru ea,caci de fiecare data cand la ore executa o miscare in fata celorlalti el era primul care o critica.
‘Laila,tu cum te descurci cu balansul?’ o intreba ea prin telefon pe prietena ei.
‘Uhm..pai,ok,cred.Nu ma descurc prea bine la arabesque insa in rest e ok.De ce?Nu-mi spune ca ai emotii.’
‘Normal ca am.Poate ca e o prestatie intr-un parc,insa..aoleu.Abia acum mi-am amintit,cum ramane cu politia.Inca n-am rezolvat...’
‘No problem.Saiki a aranjat deja tot.N-o sa ne deranjeze nimeni,din contra,a folosit pretextul cum ca ar fi ceva realizat de academie si a obtinut suportul lor in caz ca se intampla ceva.’ Explica ea mandra.
‘O fi in regula?Nu l-ar deranja pe tatal lor daca se folosesc de numele sau ca sa....’
‘Tatal lor e cel care a vorbit cu politia.’ Chicoteste Laila.
Lucia incepea sa creada ca fie e un plan diabolic la mijloc fie ca are noroc prea mult.Oare familia Kiseki era atat de treaba?Sau o faceau fiindca stiau ca e fiica lui Liza?Comparand cele doua alternative Lucia aproape instantaneu hotarase ca a doua varianta era cea probabila.Singurul mod pentru care o ajutau era fiindca o admirasera pe mama ei , nu pe ea.Sentimentul de furie amestecata cu neputinta o acaparase dintr-o data.Intr-o anume masura umbra mamei ei mereu o acoperea si desi vroia sa straluceasca la fel de mult ca ea comparatia zilnica pe care oamenii o faceau intre ea si Chimistu Liza devenise exasperanta,motiv pentru care Lucia hotarase sa-si ascunda adevarata identitate.
Dar deja era prea tarziu sa dea inapoi.Va face lucrurile cum va putea ea ,sperand ca intr-o zi numele Chimitsu Lucia nu va fi adus in discutie dupa numele Chimitsu Liza.
A doua zi de dimineata la 10 fix intra pe portile vilei Kiseki.
Spre dezamagirea lui Laila,aceasta a trebuit s-o insoteasca pe Marie pana la vila lui Saiki fiindca aceasta nu stia drumul,iar din moment ce Lucia venea din directia opusa nu avea cum sa le insoteasca.Lucia reusi sa gaseasca drumul ,desi locul ii dadea un sentiment de groaza ,amintindu-si de cele petrecute nu cu mult timp in urma aici.
Dupa ce isi lasa bicicleta langa usa,batu usor in aceasta.Astepta rabdatoare insa nimeni nu raspunse.Batu din nou , de data aceasta un pic mai tare:nimic. Lucia isi arunca privirea prin geam incercand sa identifice vreo forma umana ca sa fie sigura ca macar era cineva acasa.Geamul era aburit deci nu putea sa distinga obiectele statice de cele mobile.Totusi,Saiki ii spusese ca la 10 putea sa vina,deci ce s-o fi intamplat?Desi avu o tragere de inima ,in cele din urma suna la usa.Cu un zgomot usa cea mare se deschise.Yuki statea in prag cu un halat de baie si cu parul ud si ciufulit,avand o privire iritata.
Tanara nu se astepta sa dea de el si ramase un pic socata de aparitia brusca a lui Yuki,cat si de ‘ipostaza ‘acestuia .
‘Uhm...uhm..buna dim..’ incepe ea insa tanarul o intrerupe.
‘Saiki nu e aici,pleaca.’ Zice el repede si ii tranteste usa in fata cu forta , coditele ei buclate fluturand pentru o secunda de la izbirea violenta a usii.Ramase cu ochii atintiti spre usa incercand sa se dezmeticeasca si sa priceapa ce se intamplase.
Usa se deschise iar.De data asta Saiki statea in prag cu un chip umil si compatimitor.
‘Lucia-san,imi cer scuze pentru ce a zis fratele meu,te rog pofteste’
Cand Lucia intra in sfarsit inauntru Laila il ciondanea pe Yuki.
‘Ai tupeu ,stii?Cum sa-i inchizi usa asa in fata?’ sare ea revoltata.Yuki isi roti ochii prin incapere exasperat si nu raspunse.
‘Nu conteaza, Laila.’ Zice Lucia scurt .Ar fi trebuit sa se astepte de la ceva de genul din partea lui.
Dupa ce Lucia fusese condusa in sufragerie unde Marie o astepta pe ea si Laila destul de emotionata ,probabil de grandoarea locuintei , cei 4 se asezara pe doua canapele distincte si incepura sa discute.
‘Deci,Lucia,cum merge cu coregrafia?’ intreba Saiki .Lucia se incorda cand auzi intrebarea insa isi scoase un caiet din rucsac si il privi cateva secunde nesigura.
‘Am cazut de acord cu fetele ca vom face doar anumite portiuni din piesa originala , fiindca nu avem oamenii necesari.’ Spune ea cu jumatate de gura.’Ideea este ca momentele cele mai importante vor fi solo-urile si pas-de-deux.Dar pentru ca Laila totusi e fata ,desi tine locul unui danseur , va trebui la pas-de-deux-ul ei si al lui Marie sa punem accent mai mult pe tehnica si miscari care pot fi executate in uniune de doua persoane,fara ridicari sau prinderi.’
‘N-as avea muschi s-o ridic pe Marie oricum.’ Marturiseste Laila.Marie arunca o privire cam usturatoare spre ea.
‘Iar la mine,ei bine ,problema mea este balansul.Nu il stapanesc foarte bine , si sariturile sunt cam mecanice si....’
‘Lucia , nu are rost sa vorbim de ce nu putem face.De aceea suntem aici,ca sa exersam.’ O intrerupse Saiki pe un ton bland si incurajator.
‘As vrea sa exersez pas-de-deux-ul .’ marturiseste si Marie.Toti incuviintara ca era cel mai dificil lucru .
Se parea ca Laila avea destul de multa experienta cu pas-de-deux-ul,caci Marie care nu stia exact cum anume se desfasura a primit indicatii destul de bune.La intrebarea Luciei adresata Lailei , cum a invatat pas-de-deux? Laila a raspuns simplu ca exersa cand era mica cu Saiki.Lucia ranji din coltul gurii.
‘Lucia,ce spui sa incepem cu miscari simple?’ intreba Saiki dupa ce tanara isi puse pantofiorii in picioare.Fata incuviinta si dadura drumul la muzica unde avea loc pas-de-deux-ul fetei sarace si a printului.
Pentru Lucia miscarile au decurs destul de bine ,insa nu stia cum se vede de la exterior,totusi,cand veni momentul ca Saiki sa o ridice in timp ce facea un attitude mai simplu ceva se intampla .Incerca sa o ridice insa exact atunci se impletici si cazu la pamant.
‘AH,imi cer scuze.Inca o data’ spune ea cam rusinata incercand sa nu dea atentie situatiei.Aceeasi problema aparu si a doua si a treia oara.Nu avea sens,era doar o ridicare simpla.Oare fiindca nu era obisnuita?
‘Ar trebui sa te relaxezi.Pari incordata.’ Sugereaza Saiki.
‘Dar sunt relaxata.’ Marturiseste Lucia mirata.
‘Nu prea pare,miscarile tale sunt greoaie si par foarte mecanice si nenaturale.’ Dupa acele cuvinte Lucia iesi din sala de dans cu pretextul ca trebuia sa mearga la toaleta,insa in realitate vroia sa ia o gura de aer si sa se gandeasca la ce s-a intamplat.O astfel de greseala elementara n-ar trebui sa fie.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess



Răspunsuri în acest subiect
Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 12-05-2009, 03:21 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 13-05-2009, 09:56 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-05-2009, 08:52 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-05-2009, 09:04 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-05-2009, 09:23 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-05-2009, 08:41 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 21-05-2009, 08:51 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-05-2009, 09:16 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 23-05-2009, 08:31 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-05-2009, 07:46 PM
RE: Printesa lebedelor - de sakura_alexutza - 27-05-2009, 10:13 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 08-06-2009, 09:45 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 09-06-2009, 06:05 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-06-2009, 02:19 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-06-2009, 11:03 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-06-2009, 12:02 PM
RE: Printesa lebedelor - de fake_fate - 19-06-2009, 01:03 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-06-2009, 09:01 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 23-06-2009, 07:08 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 25-06-2009, 12:35 PM
RE: Printesa lebedelor - de Obsession. - 20-07-2009, 06:00 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-07-2009, 09:32 AM
RE: Printesa lebedelor - de adyna_45 - 22-07-2009, 10:15 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-07-2009, 07:40 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Stapana inimii,printesa focului soricelindragostit 4 3.963 20-06-2011, 07:10 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  printesa ratacita(sasusaku) cryssy 14 9.528 11-12-2010, 04:25 PM
Ultimul răspuns: Flash
  printesa ratacita(sakura) cryssy 3 4.116 14-10-2010, 08:39 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Regele tradafirilor si Printesa gheturilor Amelia_Angel_Devil 1 3.140 27-09-2009, 11:23 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)