Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Printesa lebedelor

#8
7: La longue nuit

‘Bon bon!Am exact ce iti trebuie!’ spuse barbatul pe un ton vesel si entuziast.
‘Mersi Javier.Ne bazam pe tine.’ Spune Saiki zambind.
‘Laila,cand am zis ca il las sa ne ajute m-am gandit c-o sa ne ajute sa alegem o rochie..NU CA O SA NE DUCA LA UN FASHION STILIST! ‘ zice Lucia mustrator.
‘Prostioare....Saiki a fost mai mult decat fericit sa ne ajute.’ Zice roscata incercand sa o calmeze pe prietena ei.
‘Nu e absolut nicio problema’ intervine Saiki.’Pana sa se invete cu moda si Laila avea probleme serioase cu imbracamintea’ glumi el.Laila se incrunta.
‘Hei!La tine e simplu..il suni pe Javier si te ajuta,dar eu nu am pe nimeni.’ Bombane ea.
‘Laila-chan, ai nevoie si tu de sfaturi azi?’ intreba Javier vesel.Laila se inrosi.
‘Nu,deja mi-am cumparat rochie.’ Zice ea repede.
Dupa dezbateri infocate Lucia alesese ce ii placea cel mai mult.O bluza gen corset cu maneci bufante si o fusta pana la genunchi cu putina danteluta , ambele de un verde smarald.
‘Ce draguta esti.Asta iti pune in evidenta ochii.’ Exclama Javier entuziasmat.
‘Ce super arata!’ spune si Laila mirata.
‘Javier,ce zici de ceva asortat pentru coditele ei?.’ Intreaba Saiki uitandu-se in jur.
‘Ah , nu .Nu vreau sa-mi port parul in codite!’ zice Lucia imbujorandu-se usor.
‘De ce nu?Se potriveste cu stilul hainelor.Ai fi scumpa rau.’ Zice Laila zambind bland.Tocmai asta era problema pentru Lucia,ca parea scumpa,de parca ar fi fost un copilas dragut.
‘Am gasit!’ zice Javier fericit.’Doua petale de flori tot de culoarea verde.Se pot prinde de par si tin foarte bine.’
Intr-adevar , erau dragute , insa Lucia nu vroia sa-si tina parul prins in codite si pentru petrecere .Totusi,pentru a le face pe plac le accepta.
Dupa ce plati hainele si accesoriile se indrepta spre casa oftand.Nu era vorba ca nu-i placeau hainele,sau pantofii alesi , insa la un moment dat devine foarte enervant sa ti se spuna ca esti scumpa si dulce .Numai copiii sunt asa , o adolescenta ar trebui sa fie frumoasa,sexy.
‘In felul asta nu o sa am prieten ‘ murmura ea dezamagita.

*
Sa vii la o serata imbracata frumos si sa mergi pe bicicleta pana acolo nu e cea mai buna idee.Cand Lucia isi lasa bicicleta intr-un colt oamenii incepura sa chicoteasca, insa tanara nu-si putea permite sa-l roage pe tatal ei sa plece de la serviciu ca sa o duca si nici nu avea pe nimeni care sa-si fi luat carnet de conducere si sa se oboseasca sa o ia si pe ea.
‘Cred ca daca veneai cu un dovleac era mai estetic’ aude o voce sarcastica.Karen statea in spatele ei amuzata.Purta o rochie rosie superba fara spate si putin decoltata.Tinea in mana o posetuta si parul ei blond era prins in coc.
Lucia realiza imediat cat de frumoasa si feminina era si pentru o clipa o admira .Nu ii raspunse la remarca batjocoritoare si intra singura pe usa cea mare a vilei.
Ii lua cateva minute sa o gaseasca pe Laila in aglomeratia aceea.Laila avusese dreptate intr-o privinta legat de petrecerea asta,era la nivelul unui bal.Era plin de oameni care mai de care mai sofisticati si bogati.Nici nu trebuia sa te uiti mult la ei ca sa realizezi ca erau din familii bune.Lucia habar nu avea ca aceasta academie era atat de cunoscuta ,sau ca fiii fondatorului ar fi asa de importanti.
‘La multi ani Kiseki-senpai .’ spuse Laila inmanandu-i cadoul mic insa infasurat frumos .
‘Mersi.’ Zise el luand cadoul in mana stanga in timp ce cu mana dreapta se chinuia sa-si elibereze papionul de la gat care parea sa-l stranga si sa-l deranjeze.
‘Uhm,la multi ani!’ spune si Lucia oferindu-i cadoul ei.
‘Ah,nu mai am maini libere,poti sa-l duci tu in sala de cadouri?’ zise el prefacut.Lucia se inrosi de nervi.
‘Nesimtitul.A facut-o special.’ Bombanea ea in timp ce deschidea usa de la incapere.Inauntru o mare de cadouri stateau asezate care pe unde fusese lasat.
Diferenta dintre cadoul ei si cadourile celorlalti invitati era ca de la cer la pamant.Era ca si cum incercai sa compari un pestisor de acvariu cu marea lostrita aurie.Lucia lasa cadoul intr-un colt,ascuns bine in spatele cadourilor gigantice si iesi din camera.Arunca o privire scurta pe geam si zari o masina BMW decapotabila nou nouta.
‘Cred ca n-a incaput in sala cadourilor’ spune ea ironic si merge catre sala principala.
Cand intra era cat pe ce sa se izbeasca de un ospatar.Se lipi de un perete repede si ramase nemiscata.Laila dansa cu Saiki.
‘Pai...din moment ce sunt prieteni din copilarie..’ isi zice ea uitandu-se la ei cum danseaza.Pentru o clipa Lucia chicoti realizand ca faceau un cuplu destul de reusit.
In partea opusa a incaperii Karen statea lipita de Yuki zambind mieros la invitati si prefacandu-se ca intr-adevar se distra.
Lucia ofta.
‘De ce Dumnezeu am venit in seara asta aici?’ se intreba ea plictisita.
‘Scuzati-ma domnisoara,ati fi draguta sa-mi acordati acest dans?’ intreaba o voce mladioasa.Cand Lucia ridica privirea un tanar cu par blond si ochi albastrii statea cu mana dreapta ridicata spre ea asteptand sa-i accepte invitatia.
‘Huh?Ce?’ intreaba Lucia confuza.
‘Cred ca v-am luat prin surprindere.Ati vrea sa dansati cu mine?’ repeta el rabdator si cu un zambet destul de larg pe fata.Dupa manierele lui chiar parea unul din cei din lumea buna.
‘Uhm...eu, nu stiu sa dansez’ explica fata rusinata.Baiatul incepu sa rada usor.
‘Prostii.O tanara atat de frumoasa ca tine ar parea minunata pe ringul de dans si fara sa stie sa danseze’ glumi el si o apuca de mana .
‘Cum naiba am ajuns in situatia asta?’ se intreba Lucia socata .Isi propusese clar sa nu danseze,iar acum acest tanar pe care nu-l cunostea o ghida spre centrul salii.
Isi puse usor o mana pe talia ei si ii lua cealalta mana intr-a lui.
‘Doar urmeaza-ma.’ Spuse el sarmant si incepu sa se miste.Facuse cea mai mare greseala a vietii lui.Probabil , inca odata,vi se va parea ciudat ca Lucia care este o balerina , sa nu stie sa danseze un dans simplu si sa fie asa o impiedicata,insa asa era.Nici nu facu doi pasi ca pantofii ei se urcara din greseala peste picioarele lui facandu-l sa stranga din dinti.
‘Scuze’ murmura ea si incearca sa se indrepte.Tanarul schita un zambet mai palid.
‘Nu..nu-i nimic.’ingaima el.’O sa fie mai bine.O luam pas cu ..’ insa nu apuca sa termine propozitia ca Lucia il calca iar pe picior.Tanarul blond gemu si lasa capul in jos exact cand Lucia il ridica brusc.Capul ei se izbi de falca lui.
Lucia isi puse mana la gura socata.Toti din jur se uitau cu coada ochiului la ei , dar mai ales la Lucia.
‘Imi cer scuze,chiar nu pot sa dansez!’ spune ea grabita si alearga afara din incapere.
Iesi in curte si se aseza pe o banca suspinand.Vroia sa-l sune pe tatal ei dar nu stia daca ajunse inca acasa.Era in tura de noapte la spital.
‘Imi cer scuze,poate am fost prea insistent’ aude o voce si il vede alergand spre ea pe tanarul blond de mai devreme.
‘Ah, nu,nu e vina ta’ spune ea repede.
‘Nici nu ne-am prezentat, ma numesc Shito.’ Spuse el asezandu-se pe banca langa ea .
‘Lucia’ spune si ea dand mana.
‘Un nume foarte frumos’ zice el cu un zambet fermecator.
‘Lucia,aici erai!’ se aude vocea lui Laila .Tanara statea in dreptul balustadei, privind in curtea interioara .’M-am ingrijorat.Esti bine?Cine e tipul?’ intreba ea dintr-o suflare.
Lucia isi lua la revedere de la Shito si pleca inapoi cu Laila.Tanarul paru dezamagit de brusca intrerupere.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess



Răspunsuri în acest subiect
Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 12-05-2009, 03:21 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 13-05-2009, 09:56 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-05-2009, 08:52 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-05-2009, 09:04 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-05-2009, 09:23 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-05-2009, 08:41 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 21-05-2009, 08:51 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-05-2009, 09:16 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 23-05-2009, 08:31 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-05-2009, 07:46 PM
RE: Printesa lebedelor - de sakura_alexutza - 27-05-2009, 10:13 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 08-06-2009, 09:45 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 09-06-2009, 06:05 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-06-2009, 02:19 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-06-2009, 11:03 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-06-2009, 12:02 PM
RE: Printesa lebedelor - de fake_fate - 19-06-2009, 01:03 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-06-2009, 09:01 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 23-06-2009, 07:08 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 25-06-2009, 12:35 PM
RE: Printesa lebedelor - de Obsession. - 20-07-2009, 06:00 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-07-2009, 09:32 AM
RE: Printesa lebedelor - de adyna_45 - 22-07-2009, 10:15 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-07-2009, 07:40 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Stapana inimii,printesa focului soricelindragostit 4 3.963 20-06-2011, 07:10 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  printesa ratacita(sasusaku) cryssy 14 9.528 11-12-2010, 04:25 PM
Ultimul răspuns: Flash
  printesa ratacita(sakura) cryssy 3 4.116 14-10-2010, 08:39 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Regele tradafirilor si Printesa gheturilor Amelia_Angel_Devil 1 3.140 27-09-2009, 11:23 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence


Utilizatori care citesc acest subiect:
8 Vizitator(i)