Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Printesa lebedelor

#5
5: L’Invitation

‘Corpul de balet sa exerseze intrarea ‘ ordona profesorul.In timp ce Lucia si Laila isi faceau incalzirea la bara ochii Luciei cazura pe Saiki care vorbea in acel moment cu Yuki.
‘Heee...deci si tie ti-au cazut ochii pe Saiki’ spune Laila,fata ei lipindu-se de a lui Lucia brusc si lasand-o pe cea din urma uimita.
‘Uhm..pai, da.Pare foarte de treaba.’ marturiseste Lucia continuand sa-si intinda piciorul drept cat mai mult in timp ce facea un grand plie.
‘Da, e foarte de treaba...fata de Yuki.’ Incuviinteaza Laila.
Lucia dadu din cap aprobator.
‘Uneori ma mira ca sunt rude.’ Continua roscata uitandu-se in directia lor.
‘Ce-ai spus!?’ intreaba Lucia socata.
Ridicase tonul si pentru o clipa mai multe fete se uitara urat la ea.
‘Cum?Nici asta nu stiai?’ intreba Laila mirata.Lucia dadu din cap inca socata.
Laila isi puse o mana la cap exasperata.
‘Pai da.Yuki este fratele sau mai mare.Ah...asta imi aminteste,peste 2 zile e ziua lui de nastere, implineste 19 ani.Iar Saiki tocmai a facut 18’ realizeaza ea.
‘Wow...nu as fi banuit niciodata’ admite Lucia privind mirata spre cei doi .
‘Dar tu de unde stii atatea?’ intreba mustrator Lucia.Laila ranji si pentru o clipa semana cu o vulpe parsiva.Se parea ca roscata era genul mai barfitor.
‘Am auzit ca ar fi in competitie pentru rolul principal in ‘Spargatorul de Nuci’ .Amandoi sunt foarte buni’ continua ea.
Dupa antrenamente Lucia avea sa plece iar singura spre casa , insa cand ajunse in locul unde erau tinute bicicletele avu o surpriza neplacuta.Lantul bicicletei era iesit destul de urat.
‘Cum s-a intamplat asta?Am dus-o la verificari acum o saptamana.’ Suspina ea si se apleaca sa se uite mai bine.Daca o lua pe jos facea de 2 ori mai mult,si deja se insera.Avea sanse mai mari sa ajunga repede daca reusea sa o repare.Cat de greu putea fi sa puna un lant la loc?
Mult mai greu decat parea.Se murdarise pe maini , transpirase si incercase sa se stearga,prin urmare se murdarise si pe fata si pe uniforma.
‘Ce faci aici la ora asta?’ aude deodata o voce familiara insa nu placuta in spatele ei.Yuki statea cu ghiozdanul pe umar privind mirat spre ea.
‘Dupa cum vezi imi repar bicicleta’ raspunde ea taios dupa ce vede ca tanarul mai are putin si izbucneste in ras cand ii vede fata murdarita.
‘N-arata prea roz’ marturiseste el.Lucia mai avea putin si ii dadea in cap cu geanta.Unele remarci sunt atat de evidente incat mai bine nu le spui.
‘Pai.Poti s-o lasi aici in seara asta , nu?Unde locuiesti?’ intreba el deodata intorcandu-se si luand-o spre poarta.
‘Poftim!?’ intreaba Lucia confuza.
‘Te las eu cu masina.’ Zice el ridicand cheile la nivelul ochilor sai.
Lucia era cat pe ce sa spuna ‘multumesc’ cand isi inghiti cuvintele amintindu-si scena de ceva timp in urma intre el si Karen.
‘Defapt...cred ca o sa merg pe jos.’ Zice ea grabita.
‘Lucia-san,n-ai plecat inca?’ aude o voce in spatele ei.Era Saiki.
‘Ah,nu,eu..’ incepe ea insa Yuki o intrerupe.
‘Bicicleta ei e stricata si m-am oferit s-o ducem cu masina’ explica el.
‘Ah,desigur!’ zice Saiki zambind.’Doar nu te putem lasa asa.Ai ceva de mers pana acasa din cate stiu’ adauga el.
Vazand ca venea si Saiki cu ei , Lucia accepta oferta cu mai multa liniste sufleteasca.
Yuki conducea.Lucia statea in stanga sa cu geanta in mana si arunca din cand in cand o privire in oglinda spre Saiki.
‘Deci ,Lucia-san.Cum merg antrenamentele tale pentru spectacol?’ intreba Saiki uitandu-se spre ea.
‘Destul de bine,desi profesorul spune ca mai am de lucrat la balans, in special la sarituri si piruete , insa ma straduiesc.’ Marturiseste ea vioaie.
‘Ma bucur.Sa dai tot ce poti.’ Spune el incurajator.
‘Hmm...sunteti siguri ca nu vreti sa va las pe jos si s-o conduci tu acasa singur Saiki?’ intreba Yuki ironic.Lucia se incrunta.
‘Sau ai putea sa te dai tu jos si sa-mi lasi mie masina s-o duc eu ‘ raspunde Saiki la fel de ironic.Lucia chicoti.
La doar cateva minute dupa ce ajunsera pe drum drept dupa urcarea dealului randul de case incepu usor si in cateva minute casa lui Lucia se intrezari printre altele asemanatoare ei , o casa care nu batea la ochi.
‘Va multumesc ca m-ati adus ‘ spune ea si se apleca respectuos.Desi nu prea ii placea de yuki ca persoana ,fusese destul de cavaleresc din partea lui sa o aduca,la fel si Saiki.
Dadu sa plece cand il auzi pe Saiki bombanind ceva lui Yuki.
‘Hei..ai uitat?’
‘Ah.Da.Chimitsu-san’ spune Yuki deodata si Lucia se opreste din drum .’Poftim....’ zise el si-i intinde un plic.
‘Asta ce este?’ intreba ea mirata.
‘Peste 2 zile este ziua mea.Am invitat toata echipa si cativa colegi.Din moment ce faci si tu parte,aproximativ, din trupa atunci esti si tu invitata.’ zise el un pic ironic.Lucia se incrunta iar insa isi inghiti dispretul de data asta.
‘Va multumesc pentru invitatie insa Vinerea am meditatii ‘ spune ea incercand sa para cat mai modesta posibil.Saiki paru dezamagit de vorbele ei.
‘E hai, sunt sigur ca poti sa rezolvi cu profesorul pentru o vineri.’ zice Yuki pe un ton amiabil care clar nu il definea.Lucia isi arunca ochii intr-o parte si intr-alta cateva secunde , un pic dezamagita de insistenta lui.Intr-adevar , avea meditatii , insa petrecerea incepea pe la 7 seara in timp ce lectiile ei se terminau pe la vreo 4 , insa nu dorea sa vina din mai multe motive: 1-nu avea rochie pentru petreceri , 2- nu stia sa danseze, 3- Karen era acolo, 4 – nu stia sa danseze, iar cand Lucia nu stie sa faca ceva inseamna ca daca va incerca vreodata sa faca acel ceva , atunci o sa iasa un dezastru.
‘Apreciez invitatia ,dar chiar nu pot.Studiile mele sunt foarte importante.Imi cer scuze’ concluzioneaza ea si intra pe poarta indreptandu-se spre usa.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess



Răspunsuri în acest subiect
Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 12-05-2009, 03:21 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 13-05-2009, 09:56 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-05-2009, 08:52 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-05-2009, 09:04 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-05-2009, 09:23 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-05-2009, 08:41 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 21-05-2009, 08:51 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-05-2009, 09:16 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 23-05-2009, 08:31 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-05-2009, 07:46 PM
RE: Printesa lebedelor - de sakura_alexutza - 27-05-2009, 10:13 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 08-06-2009, 09:45 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 09-06-2009, 06:05 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-06-2009, 02:19 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-06-2009, 11:03 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-06-2009, 12:02 PM
RE: Printesa lebedelor - de fake_fate - 19-06-2009, 01:03 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-06-2009, 09:01 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 23-06-2009, 07:08 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 25-06-2009, 12:35 PM
RE: Printesa lebedelor - de Obsession. - 20-07-2009, 06:00 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-07-2009, 09:32 AM
RE: Printesa lebedelor - de adyna_45 - 22-07-2009, 10:15 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-07-2009, 07:40 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Stapana inimii,printesa focului soricelindragostit 4 3.963 20-06-2011, 07:10 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  printesa ratacita(sasusaku) cryssy 14 9.528 11-12-2010, 04:25 PM
Ultimul răspuns: Flash
  printesa ratacita(sakura) cryssy 3 4.116 14-10-2010, 08:39 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Regele tradafirilor si Printesa gheturilor Amelia_Angel_Devil 1 3.139 27-09-2009, 11:23 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence


Utilizatori care citesc acest subiect:
9 Vizitator(i)