Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Printesa lebedelor

#3
3: L’ecole du balerina

A doua zi de dimineata Lucia isi puse camasa alba , uniforma verde formata din bluza si fusta pe ea si isi fixa repede fundita rosie de la gat , netezind-o de mai multe ori.Se pieptana si isi impleti frumos cele doua codite buclate cu suvite din parul ei , asa cum o invatase mama ei .Isi cauta cele doua agrafe in forma de inimioara delicate: ultimul cadou de la mama ei si se mai uita inca o data in oglinda.
‘Bun.Perfect!’ spune ea vesela si hotarata.Prima zi de scoala.Prima zi de ore si prima zi de antrenament.Trebuia sa arate perfect.
Cobora scarile sarind cate doua in acelasi timp.Tatal ei: Chimitsu Touji tocmai isi bea cafeaua de dimineata cand fiica lui se impiedica la ultimile 4 trepte si se rostogoli pana in bucatarie.Si cam asta fusese cu cele 20 de minute pe care Lucia le petrecuse aranjandu-se in fata oglinzii.
‘Lucia..nu uita sa-ti iei pachetul’ spune el pasiv.Deja era obisnuit cu fiica lui cam impiedicata, lucru care nu ii venea sa creada , avand in vedere ca dorea sa faca balet ceea ce necesita in primul rand echilibru.
‘Ok.La revedere , tata!’ spune ea luandu-si repede bento-ul si punandu-l in geanta in timp ce alerga spre iesire.
De data aceasta se incadrase in timp deci putea sa pedaleze din bicicleta linistita pana la academie.Profita de timpul pe care il avea ca sa priveasca ,in timp ce cobora usor la vale , soarele proaspat rasarit care se reflecata in apa oceanului.
Coditele ei buclate fluturau destul de violent nu numai din cauza vitezei ci si din cauza brizei oceanului.
Cand ajunse in perimetrul academiei isi prinse bine bicicleta si o lua usor spre avizier ca sa vada unde anume era clasa ei si cu cine era anul acesta.
‘Frate..iar suntem cu fraierii aia in clasa!’ aude o voce cam iritata venind din stanga ei.O fata cu par roscat lung , ochi albastrii inchisi si par prins cu doua elastice albe cam mari si cu un fel de aripioare mai lungi atasate de ele , spuse privind aceeasi lista ca si Lucia.
‘La cine te referi?’ intreaba Lucia un pic confuza dar si amuzata de sinceritatea fetei.
‘Toti astia care au intrat pe pile si sunt cu bani , plini de fite dar nu stiu sa faca bine nici macar un plie.’ Zice ea revoltata lovind usor cu palma afisul.Lucia chicoti.
‘Si eu sunt in clasa aia.’ La auzul acestor vorbe roscata se imbujora.
‘Ah!Nu..binenteles..tu nu!Adica..imi pari modesta..’ se balbaie ea.
‘Chimitsu Lucia’ spune ea si intinde mana ,prietenoasa.
‘Kinomoto Laila’ spune ea raspunzandu-i la zambet si dand mana cu ea.
Au mers in clasa impreuna discutand despre diferite lucruri , inclusiv auditia de ieri.
‘Wow..si eu sunt in trupa!’ exclama Laila ‘ doar ca am dat mai devreme auditia.Ce tare! O sa fim pe aceeasi scena.’
Orele au decurs normal , cu prezentarile de rigoare.Laila avusese dreptate,majoritatea erau fii sau fiice de bogatani.Atmosfera era apasatoare, mai ales ca si ea si Laila nu proveneau din familii foarte instarite , iar Lucia avea grija sa nu spuna nimanui cine fusese defapt mama ei.Laila casca destul de zgomotos,plictisita de orele de matematica.
‘Se pare ca majoritatea au ales sa nu ne includa in cercul lor de oameni cu fite si bani’ ii spuse Laila Luciei in timp ce se plimbau prin gradina in pauza mare.
‘Nu prea ma intereseaza...am venit aici ca sa fac balet.’ Spune ea sincer.
‘La fel si eu.’ Aproba Laila. ‘Parintii mei au facut un efort urias sa ma aduca aici pentru ca stiau ca e singurul mod in care as putea sa devin cunoscuta prin zona asta.’ Povesti ea in timp ce mai lua o gura din bento.
‘De cand esti pasionata de balet?’ o intreba Lucia dupa ce lua si ea o gura din mancarea ei.
‘De cand am facut primii pasi.Mama zice ca in loc sa merg am facut un grand plie amestecat cu un ridicat si apoi un *port de bras continuu’ zise Laila amuzata.Lucia incepu sa rada.
‘Dar tu?’ intreba Laila dupa ce Lucia se opri din ras.Tanara starui inainte de a raspunde , parca incercand sa-si gaseasca cuvintele potrivite.
‘Eu mi-am descoperit pasiunea dupa primul meu spectacol la care am fost.’ Spuse ea ridicand capul si zambind usor , insa lui Laila i se paru ca zambetul era mai pal decat de obicei , mai mult nostalgic.
‘Aveam 4 ani...insa imi amintesc ziua aia foarte bine.Era primavara , florile de cires erau luate de vant in toate partile iar cerul era de un albastru limpede.Primul meu spectacol a fost la ‘Lacul lebedelor’ .’ In timp ce povestea acestea incepuse sa se joace cu betisoarele prin orez si sa-l amestece usor.
‘Da.Mi se pare unul din cele mai intense spectacole de balet.Si unul din cele mai grele.Ma intreb daca o sa ajungem si noi candva sa o jucam pe Odette?’ zise Laila mai visatoare.
‘As vrea asta,candva.’ Zise Lucia iar zambetul ei devenea din ce in ce mai trist.
‘Tu pe cine ai avut din familie care ti-a inspirat baletul?’ intreba deaodata Laila.’La mine a fost bunica mea...care impuia capul familiei cu balet’ chicoti ea .
Lucia nu raspunse, insa deveni acum foarte trista.Laila observa si facu ochii mari ingrijorata.Evident nu vroia sa isi raneasca noua prietena,mai ales dupa ce o mai facuse o data.
‘Fir’ar..cred ca am pus o intrebare prea personala.Iarta-ma’ zice ea repede.
‘Mama.Mama a fost cea care mi-a inspirat pasiunea.Acum 20 de ani tocmai isi termina anii aici.’ Zise ea cu vocea destul de normala insa se putea simti melancolia usoara care o napadise.Laila nu raspunse.Nu avea de gand sa o intrebe mai mult decat atat.Nu vroia s-o forteze sa spuna ceva .
‘Cand aveam 4 ani i-am vazut primul spectacol.Atunci era inca balerina.Insa dupa 2 ani urcase la rangul de prima ballerina.’Lacul lebedelor ‘ a fost si primul si ultimul spectacol la care am vazut-o,insa o data ca balerina si alta ca prima balerina.’
Dupa spectacolul din acea seara urma sa plece sa danseze in strainatate,castigandu-si reputatia cea mare la care visase toti anii aceia,insa acel moment,acel loc nepotrivit la momentul nepotrivit....a sfarsit totul.
*
‘Lucia...sa fi in pat pana la 10 ne-am inteles?’ intreba femeia cu par intr-o nuanta delicata de mov si ochi verzi in timp ce-si imbratisa fata.
‘Dar la 10 e ‘Spargatorul de Nuci ‘ pe canalul 2’ se smiorcaie ea.
‘L-ai vazut deja de 10 ori.’ Chicoteste ea.
‘Liza....daca nu pleci o sa pierzi avionul’ ii spune un mult mai tanar Touji , cu parul negru inca stralucitor si cu doi ochi mari si sticlosi dar blanzi si binevoitori.
‘Asa e.Lucia ia astea..’ zice ea si-i intinde fetitei doua agrafe in forma de inimioara mici si delicate.’Le-am purtat in timpul spectacolului.’
‘Aveti grija de voi’ spuse ea si se indeparta cu bagajul in mana.
Lucia si Touji urcara in masina si plecara spre casa.
‘Tati....mami e superba ca Odette nu?’ intreba in masina Lucia zambitoare.
‘Da...este.O s-o vedem maine la televizor la spectacolul din Paris.’
Asta...era planul....insa nu mai avu loc.
Cu regret va informam ca zborul 666 de noaptea trecuta care avea destinatia Paris a avut o defectiune la motor si s-a prabusit in Atlantic.
La inceput nu realizase la ce se referea.Credea ca e alt avion insa cand tatalui ei ii cazu telecomanda din mana si apoi se prabusi in genunchi totul deveni clar.
In acest zbor si-a pierdut viata una din balerinele cele mai iubite ale Japoniei : Chimitsu Liza


*
Evident aceste detalii nu i le-a dat Lailai , insa trebuia sa i se confeseze cuiva, macar partial.
‘Pai..eu cred ca e bestial ca a invatat aici.Si cred ca este super ca tu vrei sa ii calci pe urme si sa devii balerina.’ Spuse Laila incercand sa mai linisteasca atmosfera apasatoare ce se instala intre ele.Lucia zambi.Laila nu mai puse alte intrebari motiv pentru care ii era recunoscatoare si motiv pentru care simtea ca era si mai aproape de ea.Un prieten adevarat are rabdare pana cand celalalt este pregatit sa-i spuna ceva.
Dupa ce si-au terminat bento-urile au luat-o usor inapoi spre ore.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess



Răspunsuri în acest subiect
Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 12-05-2009, 03:21 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 13-05-2009, 09:56 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-05-2009, 08:52 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-05-2009, 09:04 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-05-2009, 09:23 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-05-2009, 08:41 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 21-05-2009, 08:51 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-05-2009, 09:16 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 23-05-2009, 08:31 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-05-2009, 07:46 PM
RE: Printesa lebedelor - de sakura_alexutza - 27-05-2009, 10:13 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 08-06-2009, 09:45 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 09-06-2009, 06:05 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-06-2009, 02:19 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-06-2009, 11:03 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-06-2009, 12:02 PM
RE: Printesa lebedelor - de fake_fate - 19-06-2009, 01:03 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-06-2009, 09:01 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 23-06-2009, 07:08 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 25-06-2009, 12:35 PM
RE: Printesa lebedelor - de Obsession. - 20-07-2009, 06:00 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-07-2009, 09:32 AM
RE: Printesa lebedelor - de adyna_45 - 22-07-2009, 10:15 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-07-2009, 07:40 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Stapana inimii,printesa focului soricelindragostit 4 3.963 20-06-2011, 07:10 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  printesa ratacita(sasusaku) cryssy 14 9.528 11-12-2010, 04:25 PM
Ultimul răspuns: Flash
  printesa ratacita(sakura) cryssy 3 4.116 14-10-2010, 08:39 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Regele tradafirilor si Printesa gheturilor Amelia_Angel_Devil 1 3.140 27-09-2009, 11:23 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence


Utilizatori care citesc acest subiect:
5 Vizitator(i)