Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pet Shop of Horrors

#1
"Pet Shop of Horrors" este o serie OVA din 4 episoade facuta dupa o manga publicate in 1995 si care continua si acum.
Actiunea are loc in America,intr0un "ChinaTown".Count D este cel care grija de un magazin de animale(zicea ca magazinul apartine de fapt bunicului sau.dar si aici e ceva mister).De fiecare data cand un animal este cumparat de acolo,este facut un contract cu trei puncte care difera de la animal la animal,iar daca aceste conditii sunt incalcate,proprietarul suporta "consecintele"(adica pana la urma mor toti).
In cele 4 episoade sunt prezentate 4 cazuri diferite in care cineva cumpara un animal de la Count D,singurul element de legatura(pe langa The Count,evident)este un politist,Leon Orcot,care il investigheaza pe D,presupunand ca magazinul sau nu este decat un paravan pentru niste afaceri ilegale(nu prea departe de adevar.....doar vinde tot felul de animale mistice acolo!)
The Count pretinde ca el nu vinde animale,ci dragoste,vise si speranta("love, dreams, and hope" are the exact words).
Povestea e interesanta si pliiiiiina(full,pana la capac,la limita,exagerat)de mister,iar multe chestioare sunt lasate la interpretarea noastra....
[Imagine: gameswlpp_79.gif]

#2
Intr'adevar o "serie" plina de mister, in fond asta era si ideea...
Te uiti la el si nu stii ce se intampla, that is an interesting aspect...
Pacat totusi ca sun doar 4 episoade, insa nu pentru mult timp...asa cum spune prietenul nostru vesnic in materie de referate scolare si alte curiozitati, wiki piki [aka Wikipedia] spune ca in februarie anul asta ar trebui sa fie scos volumul 1 dintr'o serie ce vine in continuarea Pet Shop of Horrors numita Pet Shop of Horrors -Tokyo...those were interesting news.

Dintre cele 4 episoade cred ca cel mai mult mi'a placut primul, cu cei doi parinti care apar la magazinul lui Count D. Pe langa faptul ca se introduc personajele si actiunea, firul in jurul caruia se constriueste episodul mi'a placut mult. In urma dependentei de droguri Alice a murit, mama ei fiind cea care i'a dat ultima "doza" doar pentru ca aceasta a cerut'o. Cumpara un iepure care arata ca Alice, iar printre conditiile cu care a fost cumparata se afla si cea care spunea ca nu trebuie sa i se dea altceva inafara de legume si apa, exact ca unui iepure. Insa, fiindca, din nou, Alice cere, i se da. Mama ei ii da dulciuri, ceea ce era interzis, si ii provoaca din nou dependenta. Alice moare, repetand povestea. Din ea ies copii mici care se transforma in iepuri ce il mananca pa tata, apoi apare Count D impreuna cu jurnalistul si lamureste totul. Ii explica mamei ce a facut ea. El nu a facut altceva decat sa'i dea a doua sansa, insa ea si'a "drogat" din nou fiica, provocandu'i moartea pentru a doua oara, iar din corpul fiecarui iepure ies pui ce se hranesc cu corpul din care au iesit, facand astfel totul clar pentru mama. Iepurii mor inainte sa o omoare pe ea, zaharul facandu'si efectul in final, iar Count D pleaca explicandu'i jurnalistului de ce au murit, si il invita sugestiv sa ii dea "delicious pie with lots of chocolate and custard cream" si o lasa in casa pe mama cu probabil nici o urma de sanatate mintala dupa ce a vazut asa ceva.
Well that's a endind that tells a lot. Si explica si de ce Cout D vinde "dragoste, vise si speranta". Intr'adevar o serie ce merita atentie [and made me realise I wrote too much XD ]

#3
momentan am citit doar manga si recent mai dat jos si cele 4 episoade. Am vazut cateva AMV-uri facute de o prietena de a mea cu acest OMV. Oricum, manga mia placut foarte mult, mai ales ca acum citesc New PetShop Of Horrors. Oricum, presupun ca e plina de mister si cred ca chiar azi ma apuc sa ma uit la episoade, chiar daca aveam alte planuri. Oricum, am auzit si eu de et Shop of Horrors -Tokyo si chiar as dori sa apara, pt ca dupa ce am citit manga, cat a aparut, am fost foarte surprinsa de misterul ei. Si abia astept sa ma apuc de OVA.
" I see humans but no humanity "




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)