Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Occult Academy

#1
N-am vazut un topic despre acest anime. Daca exista deja, I'm sorry.

Ceea ce ma surprinde este faptul ca acest anime nu este foarte cunoscut, desi mi se pare foarte reusit.
Nu am chef sa scriu o descriere, asa ca dau un copy paste:

The story revolves around Maya, the daughter of the former headmaster of a private Japanese academy dedicated to the study of the occult who died in 1999; and a time traveling agent Uchida, a mysterious young man who travels back in time from 2012.
Episodes: 13
Genres: Comedy, Mystery, School, Sci-Fi, Supernatural

Parerea mea: e foarte interesant, mai ales pt faptul ca aproape tot in acest anime este supranatural. Dupa fiecare episod ramaneam su suspans, tocmai din acest motiv am vazut primele 11 episoade intr-o zi. Celelalte nu erau inca aparute, asa ca am avut de asteptat...Imi plac personajele. Au combinatii de trasaturi unice. Grafica nu e chiar foarte geniala, dar se putea si mai rau.
[Imagine: robin-1.jpg]

#2
creadeam ca sunt singura de pe aici care l-a vizionat
E intradevar un anime reusit. Pe aproape tot parcusrul lui am crezut ca personajele negative sunt pozitive si invers O.O asa ca ultimele episoade au fost pt mine surprinzatoare.
Mi-a placut felul in care personajul principal sustinea ca uraste ocultul, dar defapt era subiectul ei preferat si stia totul despre el.

#3
Occult Academy a fost destul de simpatic, mi-a placut. Grafica a fost buna si a avut si o combinatie reusita de drama si comedie. Singurul lucru care mi-ar fi placut era daca ar fi detaliat mai mult povestea, au fost multe chestii cam ciudate - ca de exemplu the evil witch, nu prea se zice nimic de motivatia ei mai departe de "I wanna destroy the world"...dar ma rog, a fost un anime ok-ish pentru mine
//---Change the scheme! Alter the mood! Electrify the boys and girls, if you'd be SO kind!---//

[Imagine: war-sig-2.jpg]

~~~Grindin' mah bears... grindin' mah bears... Oshi*splat*~~~

#4
Azi am terminat de vizionat Occult Academy. 2 zile. Destul de putin pentru mine21. [ vad putine episoade pe zi ] A fost dragut, desi cred ca mergea inca un sezon... Adica se puteau face mai multe episoade din ideea asta. 5 Si mie mi-a placut faptul ca aproape dupa fiecare episod se crea suspansul. Opening-ul e chiar dragut, mi-am luat melodia full. A fost surprinzator faptul ca Vice...stiti voi, White mage era buna, de Mikaze nu am fost surprinsa, era prea dulce pentru gustul meu, ceea ce mi se parea dubios. 21 Nice anime! ^_^


#5
E un anime interesant [ l-am terminat de curand ] A avut o grafica bunicica [ oriunde e loc de mai bine,parerea mea ] si oricum ma atrag anime-urile mystery & a little horror . Mi-a placut faptul ca Maya arata ca nu suporta ocultul , dar defapt stia totul despre acest subiect .De asemenea si opening-ul e simpatic ^^ De fiecare data se crea un oarecare suspans , ceea ce caut in majoritatea anime-urilor asemanatoare.

#6
Am vazut seria si pe toata durata ei mi-am pus continuu aceasi intrebari: DE CE NU FACI NAIBII O FOTOGRAFIE SI TIPEI ALEIA?
Cand ai vazut atat de multe anime-uri precum am avut eu...placerea, surprizele de genul personajelor inversate nu mai sunt de mult surprize.

In schimb, per total, Occult Academy n-a fost un anime prost. Am apreciat lipsa de echi si fustita scurta a tipei principale (care din pacate e un tertip anime si ea) mult mai mult decat am apreciat multe anime-uri echi din ultimii ani. Intr-un fel elementul asta mi-a amintit de He is my master, alt anime unde am apreciat foarte mult subtilitatea perversitatilor.

Ca si poveste...nu chiar memorabil, dar macar imi amintesc mai mult din el decat din altele de aceaasi lungime. Mi-a displacut faptul ca mai tot a fost ingramadit in ultimele minute si s-a irosit timp pe parcurs cu lucruri mult mai neinteresante.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#7
A fost bun oarecum,adica daca nai ce face o zi uitate la el. Na-m multe de zis, plus ca sa exagerat la sfarsit cu salvarea lumii si toate chestiile alea. In fine na-m prea multe de scris. (cum n-am de obicei) deci +.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)