Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O floare de Iris

#6
Salut,scuze ca a durat asa mult,dar nu prea am avut timp...Oricum asteptam mai multe comentarii cu pareri,oricum,o sa pun urmatorul:
Capitolul 4-Intalnirea

Iris il impinse pe baiat si zise furioasa
-Ti-am zis sa ma lasi in pace.Nu esti de cat un copil rasfatat!
Blondul vru sa strige la ea,insa bruneta intra in casa si se aseza.Toata seara nu se mai uita la Clide si deveni rece si distanta.Isi lua la revedere de la seful mamei ei ,fara sa-l priveasca pe Clide.
In timp ce strangea vasele de pe masa,mama ei o intreba pe fata:
-Ai fost rece si crispata toata seara.Ce s-a intamplat?
-Nimic."Doar ca rasfatatul fiu al sefului tau m-a sarutat"vru sa completeze ea,insa nu mai zise alt ceva si urca in camera ei.Avea o zi importanta pentru ea maine,trebuia sa se intalneasca cu Ryu.Adormi gandindu-se la asta,cu un zambet pe buze
Dormise toata noaptea,fara sa viseze ceva.Cand se trezi dimineata era deja ora 9.Isi incalta vechi papuci de casa,in forma de iepuri si foarte pufosi.Cobora scarile si vazu ca mama ei isi servea cafeaua la micutul bar din bucatarie,de lemn de cires.Iris se aseza langa ea,punandu-si si ea o cana de cafea.
-Ziua ta e maine.Ce-ar fi sa mergem pana in oras sa aranjam cu petrecerea de ziua ta?
-Nu pot,la unu trebuie sa merg cu..
-Deci ai o intalnire?
-Asa ceva...
-Cu cine?Il cunosc?
-Nu,un tip Ryu.Nu e chiar o intalnire,el m-a invitat,abia ne-am cunoscut.
-Nu dureaza mult!.Haide,du-te si imbraca-te.
-Pot sa le invit si pe fete?Mi-au zis ca vor sa ma ajute.
-Ok.Suna-le sa vina in cinsprezece minute aici.Vom lua micul dejun in oras.
Femeia isi termina cafeaua si parasi bucataria.Iris urca si se imbraca cu un pulovar alb,cu un fulg de nea pe el si o pereche de blugi negri.Isi suna prietenele si le spuse sa se intalneasca acasa la ea.
Mama ei o striga de jos:
-Draga!Fetele au ajuns!
-Vin acum!
Bruneta isi prinse parul intr-o coada de cal si se machie putin.
-Salut fetelor!
-Hey!Deci,unde dai petrecerea?De ce nu o dai aici?intreba Rose
-Nea,oricum o sa fie cativa colegi doar.
-Trebuie sa-ti luam ceva pentru petrecerea de ziua ta!
-Cred ca ai dreptate.Nu am nimic prea potrivit pentru asa ceva.
-Haideti!
Iris si celelalte colindara putin orasul pana ajunsera la cafenea.Mama ei vorbi cu proprietara.
-Fetelor eu trebuie sa plec.Cumparati voi decoratii si ce mai aveti nevoie si mergeti la cofetarie sa dati comanda de tort.Eu ma ocup de restul si aduc tot eu tortul.Ne vedem acasa draga.Cu bine!
-E timpul pentru ceva cumparaturi!zise Cornelia.Haideti,stiu un magazin super!
Cornelia le conduse prin multimea stransa in centrul comercial pana la un magazin ce parea foarte elegant si serios.Cele trei fete intrara iar vanzatoarea o intampina pe Cornelia foarte calduros.Dupa multe probe,Iris alese o fusta mov, pana deasupra genunchiului cu buzunare in fata si o jacheta cu maneci trei sferturi de aceiasi culoare.De asemenea o pereche de botine cu tocul jos,de culoare crem.Cumparasera intre timp si decoratii si se indreptau spre cofetaria mamei lui rose.
In cofetarie mirosea a vanilie si a scortisoara.
-As dori sa fac o comanda de tort aniversar pentru maine.Implinesc 17 ani.As vrea sa fie cu vanilie si capsuni,ornat cu rosu si fluturi galbeni.
-Bine atunci.Vino maine dimineata sa-l ridici.
-Bine atunci.La revedere!
Iris se uita la ceas.Era deja 12.Ar trebui sa mearga acasa,sa se imbrace pentru intalnire.
-Fetelor eu trebuie sa plec!O sa va sun mai diseara!Ne mai vedem!zise bruneta inaintand pe trotuarul aglomerat.
Cineva striga numele ei,insa crezu ca i se pare doar.
-Iris!Fata se intoarse.Era el.Probabil nu m-ai auzit!Ce mai faci?Mergem acum la patinuar?
-Da,sigur!
Incepu sa ninga cu fulgi mari.Baiatul o lua de mana si inainta prin ninsoare.Ajunsera la patinuar.
-Stii sa patinezi?intreba baiatul.
-Stiu destul de bine.Am invatat cand eram mica.Cu..tata..
-Si eu stiu,insa doar cat sa ma tin in picioare..
Iris chicoti usor.
In acea perioada erau zilele orasului asa ca la patinuar nu mai era nimeni.Restul elevilor erau la scoala.Curand insa venira alti tineri de la scoala lor si cativa copii mici.Cei doi incepura sa patineze.Iris patina cu aceiasi gratie ca atunci cand dansa balet.Ryu era cam stangaci insa tinea pasul cu bruneta.Totusi din neatentie acesta cazu in fund.Cei doi incepura sa rada.Iris ii intinse mana sa se ridice,insa Ryu aluneca din nou iar fata il prinse.Acum aratau de parca se imbratisau.
-Scuza-ma,zise fata
Ryu nu zise nimic.Doar o imbratisa din nou.Petrecura patinand ceva timp.
-Ce-ai zice de o ciocolata calda la cafeneaua de aici?intreba iris.
-Ne-ar prinde bine.Haide.
Baiatul o prinse de mana.Cafeneaua era foarte aproape.Se asezara la o masa"Ca prima data"isi zise bruneta.
-Eu as vrea o ciocolata calda si un croissant,zise Ryu cand ospatarul veni.
-Si eu la fel zise si Iris.
-Deci..mergi in excursia la munte?intreba ryu
-Da,abia astept!Tu?
-Cred ca da.Am uitat sa-ti zic ca am facut si ski cand eram mai mic.Insa imi place in continuare.
Se asternu un moment de liniste.
-Cum de nu te-am vazut pe la scoala?
Lui Iris ii pieri zambetul de pe buze.Era cu el in clasa de 2 ani,la mai toate obiectele.Ryu isi dadu seama ca facu o gafa si incerca sa schimbe subiectul.
-Deci..de unde stii sa patinezi asa bine?
-Cand eram mica am fost aici prima data aici cu tatal meu si sora mea.Am mers aproape in fiecare iarna in fiecare saptamana.Am invatat tot mai bine si imi doream chiar sa iau lectii.Insa in perioada aia tata a murit.Iris se opri o clipa.Timp de 2 ani am continuat sa ma gandesc la el si sa-mi fac sperante ca el inca mai este.Dar la 10 ani am hotarat a trebie sa uit si am inceput sa practic balet.Cei doi au continuat sa vorbeasca si sa afle mai multe despre celalalt.
-Haide sa-ti arat ceva,zise Ryu
Au inceput sa se plimbe prin oras,pe stradutele mici si pline de personalitate,impanzite cu magazine de bijuterii si alte accesorii.Acum se aflau pe o strada mai indepartata.Pe de-o parte si alta a drumului erau casute mici,ornate cu lumini de Craciun.Acolo era si un mic parc.Ryu o conduse pana in mijlocul lui.Acolo se afla o statuie in gheata,in forma de balerina.
-Am vazut-o astazi dimineata.Ma gandeam ca o sa-ti placa.
-E asa frumoasa!zise Iris
Observa ca balerina avea un semn in forma de stea pe calcaiul piciorului drept,care era ridicat gratios in aer."La fel ca si mine"Balerina purta o rochie care parea sifonata.Semana foarte mult cu bruneta.
-Cred ca ar trebui sa plec,zise Iris.
-Bine.Ryu o saruta.Fata zise,inainte sa plece:
-Maine e ziua mea.Vino la cafeneaua de langa patinuar la 2.
Iris inainta pe strada.Nu-i venea sa creada si era ametita parca de aerul rece al seri.Traversa in locul unde se intalneau mai multe strazi,insa o motocicleta venea din dreapta cu foarte mare viteza.Iris tipa ,insa motocicleta era foarte aproape sa o loveasca.
In poza e Iris,doar ca n-are ochi verzi..
[Imagine: 339u1p3.jpg]
Paul: CAAAARRRL I watched you fire a harpoon into the captains face
Carl: That sounds dangerous
Paul: You were head-butting children off the side of the ship
Carl: That must of been horrifying to watch
Paul: And then you started making out with the ice sculptures
Carl: Well THANK GOD that the children weren't on board to see it
xDD

[Imagine: 2431486ouw57e0825.gif]<----Lissie,The skittle sheep





Răspunsuri în acest subiect
O floare de Iris - de Acadea' - 17-12-2009, 05:03 PM
RE: O floare de Iris - de Secret Past - 17-12-2009, 05:18 PM
Cap 2 - de Acadea' - 18-12-2009, 04:39 PM
RE: O floare de Iris - de Axxa.No.Way - 18-12-2009, 05:53 PM
RE: O floare de Iris - de Acadea' - 24-12-2009, 03:54 PM
RE: O floare de Iris - de Acadea' - 30-12-2009, 04:17 PM
RE: O floare de Iris - de Acadea' - 13-01-2010, 04:43 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Cea mai retrasa si singura floare este si cea mai frumoasa Rose ^^ 136 93.264 11-06-2012, 06:25 PM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  Floare de Lotus[+16] Piersicuta 14 9.341 12-08-2011, 04:16 PM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  Iris Infinit+18 Lucifer 7 5.947 07-05-2011, 08:01 PM
Ultimul răspuns: MooN.
  O floare de cires si iubirea trandafirilor roz(sakura and sasuke) Shilpa 5 12.235 15-09-2008, 09:11 PM
Ultimul răspuns: Aly


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)