Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Minunata calatorie a lui Nils Holgersson

#1
Am vazut multe desene frumoase de-a lungul anilor,dar unul insa a ramas adanc in memorie,Minunata calatorie a lui Nils Holgersson.Cat de mult mi-a placut! Imi amintesc cum am plans cand s-a despartit Akka de Gordon,sau cand gastele salbatice au plecat,in ultimul episod. Au trecut in jur de 8-9 ani de cand nu l-am mai vazut.Voi va mai amintiti de baiatul-spiridus care a calatorit cu gastele salbatice in tarile calde?

#2
Wow, chiar uitasem de acest desen =]] nu l-am mai vazut de o groaza de timp, stiu ca nu urmarisem toate episoadele. L-am urmarit pe minimax, pana atunci habar nu aveam de existenta lui. Totusi...mi s-a parut mai frumoasa cartea, mult mai interesanta. Desenul incepea sa fie din ce in ce mai plictisitor, parca era aceeasi poveste in fiecare episod. Totusi mi-a placut faptul ca baiatul se maturizase foarte mult cu ocazia acelei calatorii, era mult mai grijuliu si mai serios, nu se mai comporta urat cu animalele. Si mie mi-a venti sa plang la final, finalul mi s-a parut unul superb, eram fericita ca ultimile episoade nu mai erau atat de banale ca si restul. Despartirea baiatului de gaste a fost una trista. Totusi ma bucur ca Nils a revenit la normal, acea calatorie a vrut sa-i dea o lectie de viata, iar acesta a inteles-o cum trebuie.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#3
Ahh, cum sa nu trec eu tocmai pe la acest minunat topic 8
Doamne, cat am putut adora acel desen 105 21
Din pacate cartea, nu am citit'o si trebuie sa vad unde o gasesc 39... Imi aduc aminte cat de nerabdatoarte eram sa inceapa un nou episod, si o stresam pe scumpa mea mamica cu acest lucru atunci cand eram mica 21
Mi'a placut mult de tot faptul ca Nils s'a maturazat atat de mult... Si deja nu mai am cuvinte ~~|
Tot ce pot spune este ca desenul aceste este minunat si poti invata cate ceva din el, atunci cand esti copil [eu deja ma consider mare, ce mama lu' proces verbal 21]
[Imagine: tumblr_m5081nasq41qi2adeo1_r1_500.gif]
Love? No, I prefer vodka <3

#4
'Nils Holgersson, zboara cu gastele sale!'

Mie desenul animat mi s-a parut fantastic, desi nu urmaream Minimax des pentru ca majoritatea programelor erau chiar pentru copii de o varsta mult mai mica fata de cea pe care o aveam atunci. Dar am intregit povestioara si il urmaream in fiecare zi sa vad ce se intampla si unde va ajunge Nils in continuare cu gastele salbatice si prietenii lui gasca domestica, Martin, si hamsterul, Carrot. Pe parcurs Nila se transforma din baietelul rau caruia ii placea sa tachineze animalele din gospodarie, intr-un baiat care stie sa respecte natura si in schimbul promisiunii indeplinite de a se schimba spre bine, este transformat inapoi la marimea normala. Ultima parte fiind un episod foarte trist la care am plans. Tin minte foarte multe scene si peisajul suedez asa cum a fost depictat. Scania este si in realitate zona sudica frumoasa a Suediei.

Nu stiu daca stiti, dar cea ce am vazut noi pe Minimax este adaptarea japoneza a cartii, din 1980 creata de Studio Pierrot.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#5
Recunosc ca acest desen mi-a placut. Este un desen lipsit de detalii, precum umbre sau altele. Este un desen simplu foarte draut prin simplitatea sa.
Imi placea de gascanul Martin. El singurul alb dintre toti. Nu imi mai amintesc asa bine desenul, dar era si o vulpe rea si in cele din urma se sfarseste cand, Nils redevine la dimensiunea lui normala. Pacat ca nu mai este difuzat in continuare. Este un desen bun pentru copiii mai mici.

Daca nu ma insel, la sfarsit se imperecheaza gastele si ies boboceii aceia foarte draguti. <3 Frumos desenul. In fiecare episod avea actiune. Nu m-am uitat la el zi-noapte. Cand si cand apucam sa vad cate un episod.
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]

#6
La un moment dat a fost desenul meu preferat; mi-a starnit imaginatia si pasiunea pentru natura, in special pentru pasari. Este un desen clasic, conceput de asa natura incat sa ofere mereu un strop de nostalgie celui ce se uita - cel putin mie. Am citit si cartea, iar recent vroiam sa il urmaresc in germana (limba originala a desenului animat, daca nu ma insel) ca sa ma mai obisnuiesc cu aceasta. Am plans in ultimul episod; nu stiu de ce, dar am plans cand eram mai copil. Nu prea ratam nicio particica si cred eu ca, spre deosebire de multe prostii difuzate copiilor, se poate incadra la desene educative. Per total, me gusta si mereu va reprezenta o amintire frumoasa a anilor 2001-2003 (parca atunci a fost in voga pe Minimax).
[Imagine: ls.jpg]

#7
Nils Holgersson... de cum am vazut threadul mi-au revenit in cap o groaza de amintiri frumoase legate de desenul asta. Mi-a marcat copilarila intr-adevar pozitiv, cred ca a fost favoritul meu multa vreme, pe langa Peter Pan si, mai apoi, Copiii de la 402 & Viata cu Louie. Citisem mai sus de perioada in care a rulat pe Minimax, 2001-2003, tot asa tin si eu minte. Stiu doar ca eram inca la gradinita si-l urmaream cu atata interes si placere.
Mi-au placut grafica si vociile personajelor, si acum imi mai rasuna vag in cap cea a lui Nils. Stiu foarte bine cum am plans la final, atunci cand s-a rupt vraja spiridusului aluia, cand a dat buzna sa-l salveze pe Martin - sau cum se numea gasca aceea - de la taiere. Trist in ultimele scene cand incerca sa comunice cu Aka, dar nu il mai intelegea... E interesant cum iti amintesti spontan de toate numele astea doar scriind, tinand cont ca au trecut ani multi de cand nu le-ai mai adus in discutie. :]
Am in cap si vulpea aceea care tot le dadea tarcoale pe parcursul calatoriei, la fel si episodul in care au ajuns noaptea intr-un oras si Nils a observat o statuie umblatoare care l-a condus la un muzeu.

La un momentdat devenise o obsesie pentru mine toata treaba asta, ii spuneam mamei in fiecare zi ca vreau si eu sa fiu spiridus si sa zbor pe o gasca. Ce amintiri... ce minte aveam atunci.
Superb desen, as vrea sa-l revad, chiar mi-as dori... m-a marcat enorm, dupa cum am mai spus.

#8
A fost primul anime vazut vreodata de mine. Pe vremea aia nu stiam ca e un anime. De fapt, nu stiam nici ce e ala un anime. LOL.

Tin minte ca eram copil si aveam televizor alb-negru. Ma uitam seara de seara la aventurile spiridusului-copil care sedea in spatele gascanului alb ce a zburat cu gastele salbatice spre Laponia.

Era un serial facut 100% pentru copii. Decent si cu o poveste frumoasa. O adaptare reusita dupa o carte ce merita lecturata de catre orice copil. E bine pana la urma sa avem grija si de celelalte animale de pe planeta. Si sa respectam natura.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)