Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Lacrima ÃŽngerului

#1
Salutari la totii si-mi pare rau ca nu am mai postat la fic-ul "Pure Heart",dar nu am mai avut indei,dar in schimb mi-au venit o multime de idei pentru fic-ul acesta.Daca vedeti undeva ca apar "...." inseamna ca acestea sunt gandurile unei persoana.Vai da ce multa vorba,ce ar fi sa incepem odata...


Cap 1. Rutina zilnica


Era o zi ca oricare alta.Soarele stralucea,vremea era calda si balnda.Toata lumea era fericita.
Era ora 15:00,iar toti elevii plecau acasa.Fie plecau in grupuri,ori erau luati de catre parinti.Doar o singura fata mergea pe strada,pe langa gardurile scolii.Ea purta o vesta visinie,iar pe sub o camasa alba.Mai avea si o fusta in carouri in negru si visiniu,iar in picioare avea o pereche de pantofi negri.Pe sub fusta avea o pereche de colanti de aceasi culoare cu pantofii.Fata avea parul castaniu prins intr-o coada inalta.Ochii ei ca de ciocolata cercetau zona ca nu cumva sa dea nas in nas cu Mirina,cea mai bogata fata din scoala.Putea sa obtina tot ca vroia cu ajutorul tatalui ei.Motivul pentru care se lua de biata noastra fata,Andra,era pentru ca a facut-o de ras.Andra inca isi putea aminti foarte bine cum s-a petrecut totul.


"Andra se ducea spre baie, cand le vazu pe Mirina si gasca ei de fete,inconjurate de baieti.Ea o putea auzi cum Mirina incerca sa se dea mare,povestindu-le celor din jur cum ca a vazut filmul Titanic.
-Deci am fost socata cand vasul a fost lovit de un tsunami si.....nu mai apuca sa termine ce avea de zis pentru ca interveni Andra.
-De unde tsunami?Vaporul s-a ciocnit de un iceberg,iar dupa aceea el s-a rupt in doua.S-a sfarsit tragic pentru cei doi indragostiti au fost despartiti de catre inghet.
-Cum adica?intreba un baiat din grupul ce-o inconjurau pe Mirina si fetele ei.
-Pai cuplul principal,a fost despartiti pentru ca baiatul a murit de frig si s-a scufundat in ocean,lasand-o pe fata sa pluteasca pe o scandura care a facut parte din podeaua vasului.
-Uau,ce trist.Uite o persoana care stie sa povesteasca un filma ca lumea.Nu cu adausuri de te miri unde,zise un baiat care era pe picioar de plecare.Dupa ce pleca el,pleca si restul grupului.Mirina isi indrepta privirea tinta catre Andra,inrosindu-se la fata de furie.
-CUM INDRAZNESTI SA MA FACI DE RAS DE FATA CU TOATA LUMEA,tipa Mirina,dupa care isi schimba tonul vocii.Acesta este un ultim avestisment pentru tine,iar daca mai indaznesti sa faci asa ceva din nou,n-ai sa mai iesi din spital timp de o luna.
Andra,biata de ea,se infricosa la auzul vorbelor ei.Vazand ca se intoarce cu spatele la ea,Andra,inchise ochii si ofta usurata.Dezastrul s-a dus.
-Oh!excalama Mirina .Am uitat ceva.
Andra, speriata, isi deschise ochii repede.Dar n-a apuca sa vada cum pumnul Mirinei se indrepta spre ea.Iar din acel moment,Andra isi pierdu constinta.
Cand fata isi deschise ochii,vazu ca se afla intr-o camera unde totul era alb.Pe usa isi facu aparitia asistenta.
-Se pare ca te-ai trezit.Poti sa pleci acasa daca te simti mai bine,zise asistenta calma.
-Acasa?intreba Andra confuza.Se uita cu coada ochiului la ceasul de perete si vazu ca era 15:45."Ce?" tipa fata in sinea ei."Am fost inconstienta timp de 4 ore?!"adauga fata.Ea se ridica si isi lua geanta si restul lucrurilor de pe marginea patul si se indrepta spre usa.
-Va multumesc,zise fata.Dupa care pleca."


De atunci de fiecare data cand se mai intalnea cu Mirina primea o taietura,ori o vanataie mare.Andra a ales sa o evite pe Mirina si pe gasca ei cat mai mult posibil.
Ajunsa in hol,se uita pe cuier si vazu ca haina mamei ei.Se descalta si intra in sufragerie,Acolo o gasi pe mama ei holbandu-se la ceas.
-Buna!Am venit! se facu fata auzita.Mama ei isi muta privirea de la ceas la ea.
-Bine-ai venit,zise ea zambind.Ne mai putand sa se abtina la ce avea se zis , se dadu batuta si isi dadu drumul:
-Andra,scumpa mea.Am vesti minunate.Il mai ti minte pe Micheal?
intreba ea.
Fata dadu din cap.
-Eu si cu Micheal ne casatorim,zise ea in culmea fericirii
Pe cand Andra....."CCCCEEEE??".

Well asta-i tot pentru azi.Sper sa va placa.
Pe data viitoare si sa nu uitati sa C&C.
Ja ne!
Freedom is power!
And I can use that power!

#2
Well nu ştiu ce ma atras aici, dar dacă tot am apărut am zis să las şi un comm.
So enjoy:
Începutul absolut banal (fără supărare). Descrierea mai ai de lucrat la ea, ba chiar foarte mult este plictisitoare şi dai unele detalii neinteresante, iar acolo unde ar trebui lipseşte. Dialogul este prea mult şi sec, acţiunea foarte grăbită.
CUM INDRAZNESTI SA MA FACI DE RAS DE FATA CU TOATA LUMEA, nu mai scrie asa nu tipi la noi şi plus ca arata urât.
O altă problemă pe care am văzut-o semnele puse aiurea.
Ajunsa in hol,se uita pe cuier si vazu ca haina mamei ei.Se descalta si intra in sufragerie,Acolo o gasi pe mama ei holbandu-se la ceas. arată urât.
Ar mai fi multe de spus, dar nu am timp acum poate o sa revin cu un edit. Bye, bye.

#3
Hmmm. Am picat ÅŸi eu pe aici.
Well, ar trebui să încep cu faptul că ar trebui să laşi spaţiu după fiecare semn de punctuaţie, dar nu şi după. Aşa cum este acum arată foarte inestetic.
Nu mai scrie cu caps lock, încă un lucru care arată foarte prost.
Nu mai pune ...... : de exemplu aici: " de un tsunami şi..... " - puteai pune o virgulă.
" Era ora 15:00 " - te durea mâna dacă scriai: Era ora trei după-amiază? Nu cred. Să nu mai apară cifrele alea şi ar fi perfect.
E foarte banală povestea, cel puţin până acum. [ aşa mi se pare mie ]
Un singur lucru bun ai făcut, ai delimitat bine paragrafele. [ eh măcar atât să faci şi tu, ne? ]
Dialogul a fost în exces, puteai să mai reduci din el, iar unele replici au fost banale. Naraţiunea, măcar aici te descurci mai bine, dar ai grăbit acţiunea. Nu cred că o fugărea vreun cal sau ceva, deci slow down.
Descrierea nu prea a fost ÅŸi ai descris doar niÅŸte lucruri banale, sentimente deloc.

Soooo . . . . succes în continuare.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#4
hi...uite ca am ajuns si eu pe aici...am vazut titlul si m-am gandit sa trec si eu sa vad despre ce este vorba...revenind la fic... cum au spus si ceilalti ar trebui sa lasi spatiu intre semnele de punctuatie, ar mai trebui descrierea sentimentelor adica atunci cand mama ei i-a spus ca se casatoreste dupa acel ''CEEEEE" puteai sa mai descii cum se simtea.... pai dialogul este cam multisor dar stiu ca poti sa il faci mai scurt... altele au mai fost spuse asa ca nu mai are rost sa le repe...daca cumva te-am suparat cu comentariul atunci scuze...sa imi spui si se va rezolva
pai c-am ata si as vrea sa ma anunti cand pui next-ul
bye,bye:bye:

P.S.sper sa fim prietene bune^^

#5
Salut.Wow, am primit deja patru comentarii.No, asta-i tare.Mda, am recitit si eu din nou si ati avut dreptate inceputul ii cam banal.Asta e!Data viitoare nu o sa mai fie banal.A, da si Charlotte, imi pare rau, da nu o sa fie si tatal Miriei , daca ar fi, mi-ar distruge intregul "plan".Ok, here is chapter number two:

Cap. 2 Surpriza


Andra's P.O.W.:


Asta ii prea de tot.Mama se casatoreste!Dece acum si nu mai incolo.Ooff.Fara sa vreau m-am intors si m-am dus in camera mea extrem de furioasa.Inchizand usa, m-am dus direct spre pat.M-am aruncat pe el,ramanand cu fata-n perna.Am simtit ca perna ii uda, m-am ridicat si am vazut doua pete pe perna mea.Atunci mi-am dat seama.Plangeam de furie.M-am sters repede la ochi ca nu cumva sa mai curga.Dintr-o data am auzit telefonul meu sunand.L-am scos din buzunar si am vazut cine ma suna, Amy.De ce nu,poate o sa-mi dea niste sfaturi in legatura cu situatia mea.
-Salut Amy,am zis eu
-Salut,ce faci? ma intreba ea.
-Stau in camera, tu?
Am auzit un chicotit.
-Acelasi lucru.Cum stau lucrurile in familie?
Am oftat.
-Chiar vrei sa sti?
-Pai......Da,imi raspunse ea.
O sa fie o poveste lunga.


Dupa cateva minute de explicat,ceea ce a durat ceva mai mult decat mi-am inchipuit, Amy se opri in pauza ei de gandire.
-Hmmmm.Situatia ta te avantajeaza si dezavantajeaza,zise ea.
-Cum adica?acum chiar ca sunt cunfuza.
-Pai,pentru inceput il cunosti pe viitorul tau tata?
-Nu

Dupa ce-mi explica si am vazut ca gandeste ca si mine,m-am decis sa incerc sa fiu fata cea silentioasa si observatoare.De fiecare data cand sunt asa, pot sa vad cum anumite persoane se comporta.

-Hei, Andra ai mai avut accidentele alea? ma intreba ea,aducandu-ma la realitate.
-Aaaa,nu.Totul a fost complet normal.De ce intrebi?
-Pai, mai sti ca tatal Mirinei detine si o uzina de apa?
-Da stiu.Si?
-Azi prin timpul pranzului a explodat! De aia intreb.
A explodat?Ia stai putin!Azi in timpul pranzului una din fetele Mirinei,Carla, cea mai enervata dintre toate, m-a enervat asa de tare incat......Si din greseala m-am gandit la uzina de apa.Fir-ar.
-Te-a enervat cineva?
-Cam asa,am zis cu jumatate de gura.
-Aha,stiam eu.Fa ai grija,daca iti mai lasi furia sa mai scape asa poti distruge si altceva nu numai uzina aia de apa.Vorbim mai multe maine,merg la masa.
-Oh,bine!Ceau si pofta buna!
-Mersi!Ceau si ai grija.
-Bi.. dar ea a inchis deja.
Hmmm.Am facut sa explodeze o uzina?Asta-i si tare si ciudat totodata.


Poate ca vi se pare ciudat,dar acum patru luni mi s-a intamplat cel mai ciudat lucru.Am inceput sa controlez apa si pamantul dupa ce am facut provocarea aia.

A fost o seara in care am facut o petrecere in pijamale impreuna cu Amy si alte fete.La un moment dat al serii, una dintre fete a propus sa jucam adevar sau provocare cu o sticla goala.Cand sticla s-a oprit la mine, Dara m-a provocat sa fac un cerc cu o creta, iar in interioarul cercului sa fie o stea cu cinci colturi.In fiecare colt a trebuit sa pun o lumanare aprinsa, iar eu sa ma pun in centrul stelei.A trebuit sa zic o incantatie aiurita prin care sa invoc un spirit.Dupa cel invocam sa-i zic dorinta mea, iar el sau ea s-o indeplimeasca.Dar trebuia sa „platesc” spiritul, iar aceasta plata a fost o picatura din sangele meu si o suvita de par.
Am facut ce mi-a zis, iar dupa ce am zis asazisa incantatie ceva ciudat s-a intamplat.Toate lumanarile s-au stins, dupa care am simtit ca si cum m-ar fi lovit un trasnet.Durere s-a imprastiat in tot corpul, dar s-a dus dupa cateva secunde.
Dupa aceea nu s-a intamplat nimic si ne-am continuat seara.

A doua zi, cand am ajuns acasa, am aflat ca dragul meu verisor o sa vina in vizita.Am sa fiu cat se poate de sincera.Il urasc.Chiar daca ii cu un an mai mic decat mine.A, da si-l chama Teodor, dar mama mi-a zis sa-i zic Teo.De parca imi pasa.Iar dragul de Teo a venit dupa ce am luat noi masa de pranz.Ca de obicei ,el ma inerveaza la culme zicand ca, casa mea ii cea mai oribila pe care a vazut-o vreodata.Eram pe cale sa-i zic ceva cand el s-a intors si s-a dus spre bucatarie, de unde si-a pus intr-un pahar putina apa.Chiar inainte sa-i zic ca „daca nu-ti convine sa stai aici, atunci pleaca” , a aparut si mama in peisaj.Dar ea nu a stat prea mult – multumesc lui Dumnezeu- si s-a dus in camera ei.Eram asa de furioasa incat imi venea sa-i dau in cap lui Teo.
Dintr-o data am auzit un tipat.M-am intors si l-am vazut pe Teo ud.Deci practic intreaga lui bluza era uda.Atunci nu m-am mai putut abtine.Am inceput sa rad ca o maniaca.

Dupa aceea, am mai avut un accident de genu asta, dar a acesta s-a petrecut in timpu orei de mate.Unu dintre elevi si-a adus un suc la scoala.Cand i s-a facut sete,acesta l-a intrebat pe prof daca poate sa bea.Cand profu a vazut ce bea, i-a luat din mana sticla si i-a zis ca o sa-i dea un avertisment.Dupa aceea ne-a dat sa facem niste exercitii, iar eu din plictiseala m-am uitat catre catedra.Atunci l-am vazut pe prof cum a luat sticla confiscata si a inceput sa bea din ea.Asta m-a infuriat asa de tare,incat mi-am imagitan cum ca sucul al sarii pe el, cum a sarit si apa pe varul meu.Iar spre surprindera mea si a tuturol celor din clasa, s-a intamplat.Sucul a sarit din stilca ca si cum cineva ar fi agitat-o inainte de a o deschide.Cand toata lumea l-a vazut pe prof ud din cap pana-n picioare cu suc, Cu totii au inceput sa rada.

Dupa ora am vorbit cu Amy despre ce s-a intamplat in clasa si despre incidentul cu Teo.Ea m-a crezut.M-a intrebat dupa aceea daca pot sa o fac si acum.I-am explicat intraga situatie si teoria mea cum ca e devina provocarea de la petrecere.

Dupa parerea ei, „puterile” mele provin din emotii puternice.Am fost si eu de acord cu ea.
Iar de fiecare data am incercat sa ma controlez cand ma infuriam si incercam sa-mi invoc „puterile” fara sentimente.Uneori a mers alteori nu.


De parca nu mi-a fost de ajuns de greu sa tin asta de parte de mama,acum o sa trebuiasca sa ma protejez si de viitoarii membri ai familiei.




Daca n-ati inteles, va zic de pe acum ca acesta este un fan-fic fantastic.Si sa nu va speriati daca o sa apara ceva paranormal.

Pe data viitoare si sa nu uitati.....C&C.


Ja ne.
Freedom is power!
And I can use that power!

#6
Mama........ce v-ati mai omorat cu comentarile........Oricum.Back to the storie:




Cap.3 In vizita




Ca in fiecare dimineata de primavara,razele blande ale soarelui ma trezesc din somnul meu cel dulce.Ma ridic din pat si imi fac rutina de dimineata.Dupa ce ma imbrac,ies din camera si ma indrept catre bucatarie.Mergand prin hol cu coada ochiului, ma uit la calendarul de pe perete.Intr-o secunda parca timpul s-a oprit.M-am intors cu totul catre calendar si m-am uitat mai atenta la el.In urmatoarea secunda am inceput sa sar de bucurie in hol pana la bucatarie.Cand am ajuns in bucatarie,am vazut-o pe mama holbandu-se ciudat la mine.Ups.Probabil m-a vazut cum saream de fericire.Ca sa o scot din transa am vorbit:
-’Neatza mama,i-am spus eu zambind.Aceasta reveni cu picioarele pe pamant si ma saluta:
-Buna dimineata!Cum ai dormit?ma intreba ea zambind.
-Am dormit bine,dar as fi putut sa dorm si mai bine,am zis a doua parte cu jumatate de gura.M-am comportat ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.De parca mama nu mi-a spus ca se recasatoreste,cum ca nu o sa am frati sau surori vitregi,ori de parca nu s-ar fi intamplat nici un eveniment ciudat.
Dupa ce am terminat de mancat,m-am indreptat catre camera mea.Nu am ajuns bine in camera , ca a inceput sa-mi cante telefonul.L-am luat repede de pe birou si am raspuns.
-Alo?
-Salut,Ra!Ce mai faci?
-Amy?O!Salut.Uite,bine.Tu?
-Bine.Auzi, poti sa vi pe la mine mai incolo?
-Nu stiu.O intreb pe mama si iti spun dupa aia.
-OK.Atunci, te astept.
-OK.
Am inchis si mi-am bagat telefonul repede in buzunarul de la pantaloni si m-am indreptat sa o caut pe mama.Am gasit-o in bucatarie.
-Mama!A sunat Amy si m-a intrebat daca pot sa merg pe la ea.
-Cand?
-Aaaa.Cred ca vrea sa merg pe la ea,cam acum?
-Bine.Numa sa ma suni cand vi acasa si sa-ti iei cheile la tine pentru orice eventualitate.
-Bine.Am plecat!
M-am intors in camera mea,mi-am luat cheile de pe birou si vrand sa ies pe usa,m-am intros sa ma privesc putin in oglinda.Analizandu-mi putin tinuta,m-am decis ca arat destul de binisor pentru a iesi.Am luat-o pe scari in jos catre usa,in timp ce am sunat-o pe Amy sa o anunt ca sunt pe drum.Nu am ajuns bine in prag,ca am inchis ochii pentru a ma gandi mai bine daca mai stiu drumul spre casa prietenei mele.Cand am deschis usa,m-am trezit in fata altei usi,dar aceasta seamana cu usa de la intrare a lui Amy.M-am uita in jur si am vazut ca eram in cartierul ei.Am dat din umeri si am sunat la usa.In cateva secunde aparu Amy cu parul prins in coada si imbracata intr-un maieu albastru si in pantaloni pana la genunchi de aceeasi culoare.
-Da asortata mai esti fata!I-am zis eu pe un ton glumet dupa care i-am facut cu ochiul.
-Salut si tie.Da repede ai venit,parca te-ai teleportat...Zise ea suspicioasa.
-Ups,am zis precum un copilas.
-Wow.Ceva nou, asta a cata e pe saptamana asta?ma intreba ea curioasa.
-Habar n-am,am zis eu indiferenta,in timp ce mergem pe holul ei.Am stat putin sa vad ce avea de spus,dar in acelasi timp ascultam sa vad daca mai era cineva prin casa.Nimeni.Liniste deplina.Numai respiratiile noastre se auzeau pe holul pustiu.Ciudat
-Da liniste-i pe aici!Ce s-a intampla?A murit cineva si nu stiu eu?am zis ultima fraza pe un ton mai glumet.Amy chicoti numai decat.
-Nu.N-a murit nimeni.Parinti mei sunt plecati la lucru,atata tot.Iar sora mea cea enervanta, a plecat in oras.In acel moment amandoua am rasuflat de usurare.Noroc ca nu am asa sora.Sau o sa am?
-Sa revenim la subiect,zise ea in timp ce se arunca pe patul ei.Ho!Stai asa! Se pare ca am gandit atat de mult incat nici nu am observat ca am si ajuns in camera ei.Ce puteri noi au mai aparut?
-Sa vad......Pai, am inghetat apa din sticla Mirinei, am ars testul profului de mate si am facut sa ploua?am zis rapid sa nu auda ultima parte.
-Wow...Si eu care credeam ca nu o sa apara chestii super,spuse ea amuzata.
Mi-am dat ochii peste cap.
Am discutat noi cat am discutat pana la un mement dat,cand am observat cat este ceasul.Acest fapt m-a lasat cu gura deschisa,la propriu.
-Ar fi super daca ai incerca sa te antrenezi,ce zici?Ra......Alo?Andra?ANDRA!Tipa ea.
-CE?am tipat si eu la randul meu de la soc.
-Nu m-ai auzit?
-A...da, ar fi super intr-adevar...Uite, Amy,i-am aratat ceasul,trebe sa ma duc ii destul de tarziu.Mai putin si se-ntuneca.
-Bine,zise ea mahnita.De mici, noi nu ne-am considerat niciodata doar prietene,ci surori.Iar separarea noastra chiar si pe o scurta durata, o supara.De asta de fiecare data chiar si pe drum spre casa o sun sa vorbim.
In momentul in care am ajuns in prgul usii ei, amandoua ne-am luat ramas-bun,ne-am inbratisat si ne-am promis una alteia ca ne vom suna.
Actiunea s-a petrecut la fel.Am deschis usa lui Amy pentru a pleca si m-am trezit in fata altei usi,dar de data asta eram sigura ca era a mea.In data ce am intrat am ramas socata de ceea ce imi vedeau ochii.



Va urma....



Asta a fost.Sper sa va placa,caci de acum in colo vin chestiile faine.Va pup.
Pe data viitoare...

Ja ne


P.S. Va rog comentati ca sa stiu si eu daca povestea ii buna sau nu.Ori daca am greseli.
Pls......I’m begging you guys.
Freedom is power!
And I can use that power!

#7
Hey! Uitema si pe mine comentand ficul tau care a inceput sa fie din ce in ce mai interesant. Pai am observat ca nu lasi spatiu dupa virgula doar in unele locuri, insa trebuie sa lasi spatiu dupa orice semn de puntuatie deoarece nu arat prea bine. Descrierea mai trebuie lucrata pentru ca iti c-am lipseste si incearca sa nu mai folosesti atat de mult dialog pentru ca este c-am sec si daca ai prea mult dupa aceea o sa devina plictisitor. Iti spun asta pentru ca si eu am avut aceeasi problema la inceput, da sunt sigura ca cu timpul te vei coreca^^. Si as mai avea ceva de comentat. Am observat ca nu prea folosesti expresi mai mult folosesti cuvinte care se folosesc cand vorbesti cu un prieten. Sa sti ca atunci cand faci un fic trebuie sa simti cea ce scrii si sa te pui in pielea personajului (inca un lucru asemanator la noi doua ^^'). Pai c-am atat am avut de zis si sper sa ma anunti cand pui next-ul. Abia astept continuarea.

bye,bye:bye:

#8
Heei, cautand ceva de citit, am dat peste ficul tau. Nu am comentat pana acum , asa ca voi lua fiecare capitol in parte.
But first, the title :
Este un titlu destul de interesant, si ma bucur ca ai folosit diacritice, insa din pacate nu am avut placerea sa le intalnesc si in creatia ta. Dar sa trecem peste asta, nu este o problema importanta ci mai degraba un moft de-al meu. :))

Primul Capitol
Inceputul este foarte banal. Nu atrage deloc cititorul, este sec si des intalnit.
Descrierea este de asemenea banala. Nu ai aprofundat deloc sentimentele personajelor sau caracterul lor. Incearca sa intri in pielea lor, si nu mai folosi atata dialog. Nu mai scrie replicile folosind Caps Lock-ul, deoarece ne dai impresia ca tipi la noi. Poti reduce dialogul, folosind descriere, si redu de asemenea punctele de suspensie ( nu arata deloc bine ) Ai zis la inceput, ca le vei folosi pentru a arata gandurile personajelor. Ei bine, cred ca ar fi mai potrivit sa folosesti ghilimele, plus ca textul ar arata mult mai bine.
Nu mai folosi Smile-uri, deoarece nu sunt potrivite pentru un fic. Am vazut semne puse aiurea si de asemenea greseli de exprimare si tastare. Citeste capitolul de doua ori inainte de a-l posta, si incearca sa-ti corectezi eventualele greseli.

Al doilea capitol
Din nou problema cu dialogul, care continua sa fie sec:
Citat:-Salut Amy,am zis eu
-Salut,ce faci? ma intreba ea.
-Stau in camera, tu?
Mi se pare complet nepotrivit. Aceasta convorbire telefonica pur si simplu nu-si are locul. Totul merge ca pe banda rulanta, iar replicile parca sunt zise la comanda.
Trebuie sa mai adaugi descriere, deoarece in acest mod ajuti cititorul sa-si formeze o imagine despre personaje, il ajuti sa-ti inteleaga viziunea.
Cu naratiunea stai destul de bine, insa nu este de ajuns pentru o creatie reusita.
Imi place ca ai impartit textul pe paragrafe. In acest mod l-ai facut mai usor de citit.

Al treilea capitol
Probleme cu dialogul, probleme cu descrierea, replici seci si greseli gramaticale. Aceleasi probleme pe care nu mai are rost sa ti le amintesc. Sper ca pe viitor vei tine cont de sfaturile mele, si sunt sigura ca incet incet, vei elimina toate greselile.

Estetica nu este reusita (inafara de asezarea in pagina): Poti scrie : Capitolul1 (de exemplu) cu litere ingrosate si folosind caractere mai mari. Poti da un titlu fiecarui capitol, deoarece textul tau ar fi mai interesant.

Sper ca nu te-ai suparat. Eu incerc doar sa te ajut. Anunta-ma si pe mine daca vrei, cand pui continuarea.
Spor la scris!
~ I'm the girl who is lost in space, the girl who is disappearing always, forever fading away and receding farther and farther into the background. Just like the Cheshire cat, someday I will suddenly leave, but the artificial warmth of my smile, that phony, clownish curve, the kind you see on miserably sad people and villains in Disney movies, will remain behind as an ironic remnant. I am the girl you see in the photograph from some party someplace or some picnic in the park, the one who is in fact soon to be gone. When you look at the picture again, I want to assure you, I will no longer be there. I will be erased from history, like a traitor in the Soviet Union. Because with every day that goes by, I feel myself becoming more and more invisible... ~
Elizabeth Wurtzel


My fic: http://animezup.com/forum/showthread.php...884&page=3


]I love my family :X They are my life
My mom' : KittyKat
Surorile mele dragute : Renesmee, Elvira, Mailin, Sasame, FrogyGirl
My twin sis' : ~ Black Heart ~
Ficele mele mult iubite: Ame si ♪ Ąѕђą ♪
My Grannie : Venus- Roseta
Nepotica mea : Ioanayoana, ßéкi♡
Ma friend: Moxxy
Nora mea: Oxygen
Matusile mele minunate: Contagieuse, Tigroaica
Ma uncle : Danysor


#9
MaDy si Tweety va multumesc si pentru sfat si pentru comentariu.Iar de acuma lucrurile se vor complica putin.Sper sa va placa,caci mie imi place la nebunie.Iar daca vedeti ghilimele, inseamna ca acea pesoana isi spune in minte acel lucru.
Lectura placuta tuturor.


Cap.4
Viitorii membri ai familiei
Si tragedia lor
Partea I

Like the same.....Andra’s P.O.W:



Am stat un moment si m-am uitat in jur. In sufragerie, statea mama, langa ea era un barbat aratand de vreo 25-30 de ani cu parul negru inchis,imbracat intr-o camasa de culoarea albastru deschis si o pereche de blugi inchisi. Amandoi stateau pe canapeaua cea mare care avea in mijloc o masuta, iar in jurul ei mai erau doua fotolii, care la randul lor erau si ele ocupate de doi baieti care pareau de varsta mea. Unul dintre ei ma privea uimit, dupa care ma examine din cap pana-n picioare, dupa care incepu sa-mi studieze mai atent desenele de pe tricoul meu, pe care l-am facut de una singura. Profitand de faptul ca nu se mai uita la chipul meu, roata s-a intors. Acum e randul meu sa-l privesc. Acesta avea parul scurt castaniu cu tenta spre roscat, purta o bluza cu maneca lunga de culoarea rosie si avea un dragon care era de la umarul sau stang pana la tivul bluzei. El, ca si tatal sau purta blugi de aceeasi culoare ca si el. Mi-am mutat la fratele lui. Am observat ca celalat baiat avea aceeasi tunsoare, dar diferenta era ca el avea parul brunet. La fel ca si fratele sau acesta avea ochii caprui si purta aproape aceeasi tinuta.Singurela diferente era faptul ca bluza lui era albastre, iar dragonul cel avea era pe partea dreapta.
Dupa cateva minute de liniste, mama se ridica si-si drese vocea.
-Andra, acesta este Micheal – zise ea facand cu mana catre barbatul ce statea alaturi de ea – iar acestia sunt Nick si Dylan.Pe rand, amandoi imi facura cu mana in acelasi timp in care mama i-a prezentat. NICK si Dylan sunt de aceeasci varsta ca si tine si ne-am gandit sa-i mutam in aceasi clasa cu tine de la anul viitor.Avand in vedere ca mai sunt doua luni de scoala.
„Ok. Acuma este de-a dreptul scandalos. La anul vor fi colegii mei de clasa? La naiba. Daca unul dintre ei v-a fi si colegul meu de banca ... am pus-o”
-La inceputul vacantei de vara v-a avea loc nunta.Dupa care, o luna eu impreuna cu Mike, vom pleca in luna de miere.
-Si noi? Intreba Nick.Unde vom sta si ce o sa facem?
-Noi ne-am gandit, ca voi sa petreceti o luna la ferma matusii Amber.Stiam ca ati vrut anul trecut si acum s-a ivit ocazia mult asteptata.
Am observat ca Nick se uita pe la fotografiile de familie de pe dulapul din spatele scaunului lui Dylan. Se uita el la vreo doua. Una in care eram eu, mama si tata in vacanta de vara si la alta in care eram la munte in luna august. Singura diferenta dintre pozele acelea era ca in una aparea tata, iar in cealalta nu. Nick se ridica de pe scaun si se duse sa arunce o privire mai indeaproape la aceea poza. Statu putin pe ganduri dupa care lua poza inramata de pe dulap.
-Cine e persoana asta? Intreba Nick aratand poza mamei mele care vorbea cu Mike ( imi e prea lene sa mei zic tot numele asa ca i-am prescurtat numele nu ca s-ar supara). In momentul in care mama vazu poza, pali la fata de parca ar fi vazut o fantoma.
- Acel barbat, este sotul meu, zise mama lasandu-si privirea in podea. In momentul in care am auzit de el mi-am coborat si eu privirea. El a murit in urma cu cinci ani, continua ea. In acea zi, ne intorceam de la sora mea, caci am fost la ea in vizita. Pe la ora patru, cand am ajuns acasa, a inceput sa ploua. Nu am intrat bine in casa, ca am auzit telefonul fix ca suna. Sora mea, Margaret, mi-a spus ca Andra si-a uitat din greseala esarfa la ea.
Tatal ei impreuna cu Andra au mers dupa esarfa. Am stat si am asteptat, pentru ca s-a facut o jumatate de ora de cand au plecat. Am sunat-o pe Margaret sa vad daca mai erau acolo, dar ea mi-a raspuns ca nu si cica au plecat acum un douazeci si cinci de minute.
Mai tarziu cand s-a facut o ora de cand au plecat, am primit un telefon de spital. Mi-au spus ca sotul meu a avut un accident cu masina si sa merg la spital imediat. Speriata, m-am dus acolo cat de repede am putut. Cand am ajuns doctorul mi-a spus ca sotul meu a decedat la accident, iar Andra era in sala de operatie. Acea noapte a fost total cumplita pentru toata lumea. Dar persoana care a fost cea mai afectata a fost Andra. In acel momet toate privirile au fost atintite asupra mea. Si sunt foarte mandra de ea pentru ca a putut face fata cu bine si a trecut peste aceasta piedica. Dupa ce termina de vorbit se lasa un moment de liniste. Nick, merse incet la scaunul lui, dar nu inainte de a pune poza inapoi.
Noaptea aceea a fost cea mei oribila noapte din viata mea. Dupa ce am luat esarfa uitata la matusa Margaret, am observat cum incepea, incetul cu incetul, sa ploua din ce in ce mai tare.
„- Se pare ca se strica vremea” zise tata, dupa care un fulger puternic acoperii cerul innorat. Odata cu sfarsitul fulgerului si dupa auzirea tunetului, ploaia devenea din ce in ce mai puternica. M-am uitat cu coada ochiului la tata si am vazut ca privirea lui n-a mai fost calma, ci ingrijorata. Chiar in fata mea, am vazut cum ingrijorarea tatei, deveni in agitatie.
„- Sun-o pe mama ta, acum! ” zise tata fosrte agitat. In momentul in care am luat telefonul in mana, un fulger lovi masina, taind-o pana la bancheta din spate. Dar legutura aceea nu tinu mult si se rupse, injumatatind masina. Dupa care jumatatiile zbura in doua directii opuse. In timpul zborului, multe bucati din masina se infipse in corpul meu, taindu-ma foarte adanc, aproape de carne. Inca in stare dupa soc, mi-am amintit cum ca aveam in mana dreapta telefonul. Cu degetele tremurande, am format numarul de urgenta. Dupa cateva taruri, o doamna raspunse. Aceasta m-a intreba care imi este urgenta.
„- Masina lovita de fulger.... amandoi suntem....raniti” i-am zis in soapta caci in urmatoarea secunda am lesinat din cauza frigului si a durerii.
In momentul in care, am redeschis ochii, eram in camera din spital. Langa patul meu statea mama plangand si suspinand de derere. Am intrebat-o de ce plange. Ea mi-a raspuns ca plange de tristete, dar si de bucurie. Trista pentru ca la pierdut pe tata, dar fericita ca inca ma are pe mine.
-Si cati de multi sunteti in clasa? Ma intreba Nick, readucandu-ma cu picioarele pe paman.
-Nu multi, vreo 34, i-am raspuns privind inca o data poza, lasand sa-si faca aparitia inca un moment de liniste.
Dupa acel moment de liniste mama la discutia precedenta care era pentru a stabili mai multe detalii legate de nunta lor de vis.In acest timp, eu ii priviam pe viitorii mei „frati”. Nick, plictisit se juca pe telefon, pe cand fratele sau asculta muzica cu castile sale, cu ochii inchisi si cu mainile in buzunar. Ne mai putand sa mai suport palavrageliile lor, i-am anuntat ca merg in camera. Dupa ca fraza aceasta fu rostita, viitorul meu tata ma striga. Am inghetat pe loc si mi-am intors capul pentru al privi.
-Dylan! Nicholas! Zise el pe o voce mai ridicata pentru a le atrage atentia. Amandoi cand isi auzira numele, se ridicara in picioare speriati nestiind pentru ce au fost strigati. Dupa cateva minute, care mi s-au parut fiind secunde, ambii baieti se linistira si stateau in fata tatalui lor.
-Vreau sa va luati bagajele si sa mergeti sus in camera!Zise el, care pentru mine, semana a ordin.
-Stai putin! Am zis eu comfuza. Ce camera?
-A, da, facu mama de parca a uitat un amanunt. Pentru cateva zile, Nick si Dylan, vor impartii camera cu tine, termina ea dupa care zambi.
-Ce? am zis eu confuza. De ce sa impart camera cu ei, am spus eu suparata, gesticuland spre cei doi baieti.
-Pentru ca, nu ar fi frumos sa doarma in sufragerie si as vrea, am vrea, ca voi trei sa incepeti sa va cunoasteti mai bine. Cu asta se incheie toata discutie. M-am uitat cu coada ochiului catre ei, care se pare, ca-si luara bagajele din spatele canapelei. Le facusem semn sa vina dupa mine. In timp ce urcam scarile nu am auzit decat sunetul pasilor nostri. Toate trei aveau un ritm diferit. Pasii mei erau mici si rapizi, ai lui Dylan care era in spatele meu, erau inceti si rabdatori, iar al fratelui sau care era in urma lui era plictisiti.Am deschis usa camerei si am vazut ca erau doua saltele conflabile pentru o persoana. In ciuda faptului ca erau inca doua saltele, tot aveai loc sa te plimbi fara zgomot.
- Draguta camera, zise Nick, admirandu-mi camera.
-Mersi, am zis incet si calm. Sa stiti ca daca vreti sa cautati baia este a doua usa pe stanga.
-Multumesc pentru informatie, zise politicos Dylan.
Totul a decurs intr-o liniste inimaginabila.Amandoi am pus un cearsaf de la mine, pe saltele isi scoasera din bagaj pijamaua si rand pe rand mersesera la baie pentru a se pregati pentru seara. In acest timp, eu am scos cate o perina pentru fiecare si cate o patura, dupa care mi-am facut si eu patul, m-am dus la baia mea care era chiar langa camera mea si mi-am facut si eu siesta de seara, dupa care m-am intors in camera mea.Cand am ajuns am vazut ca am fost mai rapida decat cei doi. Nu mult, dupa cateva minute aparura si cei doi. Dylan avea o pijamaua simpla formata dintr-un maieu albastru deschis si o pereche de pantaloni trei-sfert de un albastru mai inchis. Pe cand, pijamaua lui Nick era total diferita. El nu avea nimic sa-i acopere pieptul, doar o poreche de pantaloni rosii. Amandoi parura uimiti ca ma vedeau in pijamale.
-Cum de esti gata de culcare? Ma intreba Nick fara sa-si mute privirea de pe pijamaua mea. Nu era cine stie ce. Era formata dintr-un tricou si pantaloni scurti, amandoi de culoare neagra, care avea pe diferite zone flori de cires. Si inca o creatie artistica de a mea. Trebuie sa recunosc mi-a luat ceva timp.
-Am baia mea si refuz sa o impart cu cineva, sorry.
-Aha, facu satenul multumit de explicatia mea.
M-am uitat la ceas si am vazut ca era ora zece si jumatate.Dupace ne-am urat „noapte buna” unii la altii, ne-am bagat in pat lasand somnul sa ne duca in lumea viselor.


Sper sa va placa ;)


Ja ne
Freedom is power!
And I can use that power!

#10
Salut! Am trecut si eu pe la fic-ul tau. Din pacate, am vazut o serie de greseli deranjante.
In primul rand, incearca sa pui space dupa fiecare semn de punctuatie. Pur si simplu, nu arata bine.
In al doilea rand, ai grija la greselile de exprimare si incearca sa nu mai mananci cuvinte. Unele propozitii nu au nici o logica sau ai uitat sa pui predicatul.
In al treilea rand, descrierea si naratiunea sunt cam banale. Spune ce gandeste, ce simte personajul, nu doar caracteristici generale cum ar fi descrierea pijamalelor. Nu devia de la subiect. Ai multe informatii care pot fi foarte neintereseante.
Citeste de mai multe ori inainte sa-l postezi.
Pana acum e foarte bine. La subiect ma refer. Dar mai adu putin mister povestii. E prea sec si spui lucrurile direct in fata. Mai bine le-ai lua usor si ai lasa cititorul sa le proceseze, ca mai apoi sa isi imagineze cum arat si ce fac personajele.
Cam atat!
Anunta-ma cand pui nezt-ul.

Lanna incheiat!
Soarele-i felinar ascuns printre stele
Ce straluceste in visele mele.
Iar carte-ai regina,cu parul de aur,
In ochii de gheata ascunde-un tezaur.

Fantana-i oglinda ce-n somn a cazut
Cand regele vulpe cu oaste-a trecut,
peste mosia lui cioara-mparat
Caruia viata el i-a crutat
.

Dincolo de adevar:
http://animezup.com/forum/showthread.php...407&page=1
KatieÈš;
http://animezup.com/forum/showthread.php...569&page=1

[Imagine: chibi_5539.gif]
Iasym



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O ultima lacrima de sange pe o petala de trandafir MooN. 41 19.597 18-03-2011, 09:29 PM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~
  Lacrima frunzei Itsumi 1 2.122 10-11-2010, 07:59 PM
Ultimul răspuns: *ILY Yaoi Maniac*


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)