Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ich. Vs Artist.

#1
Participanti Ich. si Artist
Tema: Caracter Original
Stil:Clasic
Durata 4 septembri-17 septembrie, pentru postarea lucrarilor
17 septembrie-24 septembrie pentru vot.
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem

#2
Ich si cu mine ne vom confrunta.

Cand votati, va rog sa nu votati de genul:

Citat:Euu votez pentruu YYYYY ca mi'a placut :X:X:X:X::X:X pupicpupicpupic Mijto..

Poti spune simplu Votez ptr Y deoarece...
Nu folositi o droaie de emoticoane, te rog ^^

#3
Yo, yo, yo ca-i post prea scurt, ok, desenu; meu:
http://yfrog.com/jp001xvoj
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem

#4
Vad ca ai terminat, si eu la fel. Sper sa va placa, asa ca VOrul se poate incepe de acum, daca noi am terminat desenul!
Bravo ich.. sigur tu vei castiga.. >< Al meu e prea incarcat..
http://i811.photobucket.com/albums/zz40/...ver/12.png

Spor la vot 3

#5
hyuu,voi nu glumiti...In primul rand,vreau sa va felicit pe amandoua pentru ca se vede clar ca fiecare a depus mult efort!Acum trecem la studiul individual:
Ich,voi incepe cu tine pt ca ai postat prima...Desenul tau imi da impresia ca te orientezi mai mult spre abstract din punct de vedere al stilului de desen.Din desenul asta pot sustrage o groaza de ideei,care desi sunt extrem de diferite ,toate se orieteaza in final spre acelasi deznodamant.Ai un stil unic si o prezentare ampla.Desenul tau trebuie analizat de mai multe ori si din mai multe puncte de vedere.Prima impresie care mi-a creat-o se bate cap in cap cu cea rezultata ulterior!(cred ca vorbesc deja in dodii)Ideea e ca tu(dupa mine)in desenul asta ai vrut sa creezi o cascada de emotii,lucru care nu se observa neaparat din pozitia si expresia faciala a modelului,ci mai mult din cum le-ai transpus pe foaie.Penumbra este indoielnica,iti creaza un sentiment de confuzie pe cand umbra este violent trasata si imi inspira efectiv furie.Desenul tau nu trebuie judecat dupa modul in care a fost realizat,ci dupa ce exprima.Vad viziune si vad talent,dar in acelasi timp e nevoie de munca asidua pentru a fi complet realizata.Fara sa mi-o iei in nume de rau,iti spun ca ai nevoie de mult exercitiu.Vreu pe viitor sa vad un progres pentru ca ai potential,care din pacate in prezent este umbrit de modul indoielnic de a te exterioriza.Desenul tau a creat o adevarata dilema pentru mine.L-am catalogat ca fiind abstract pentru ca,dupa cum am mai zis imi da multe sentimente si pareri care se bat cap in cap,iar proportiile nu sunt respectate intocmai pe alocuri.De asemenea este oarecum neglijent lucrat,cu manie parca.Prefer sa iau ultimul aspect ca fiind numai exprimarea nevoii modelului de a-si exterioriza sentimentele inchise si ma intreb daca nu cumva tu de fapt te indentifici cu el.Lasand asta la o parte,chiar si abstract cum pare,tot trebuie sa tii cont de stilistica.Ai desenat foarte violent si pe parcurs,intentinat sau neintentionat,ai imprastiat creionul si ai patat foaia.Abstract sau realist,tot trebuie sa tii cont de "igiena".Pe viitor te sfatuiesc sa incepi cu o schita usor trasata,ca mai tarziu,cand vei fi multumita de forma ei sa o conturezi cu atentie sa nu patezi foaia.Daca din greseala imprastii creionul ,sterge cu foarte multa grija.Astfel nu vor fi urme de creion rezultate din apasarea pe varful lui sau pete.Si de asemenea ,ar fi bine sa faci un studiu al proportiilor si al umbrelor(cu sursa de lumina,umbra ,penumbra etc),sa-ti formezi niste baze si mai apoi sa-ti creezi un stil propriu.Acestea fiind spuse,felicitari pentru efortul depus si pe viitor astept sa vad progres.Daca am fost eronata din orice punct de vedere,daca cumva te-am inteles gresit,imi cer sincere scuze,dar la o adica cateodata nici tu nu poti fi sigura de ce ai vrut sa expui la un aume moment,ce sa mai vorbim de primul moara stricata care se crede critic si abereaza in functie de propriul mod de a percepe situatia.Multa bafta pe viitor si distractie placuta,pentru ca asta e el mai important factor in exploatarea talentului! 4

Acum sa trecem la Artist!Prima impresie a fost efectiv,WOW!Ai un talent incontestabil,dar niciodata nimeni n-a facut o capodopera din prima,asa ca desenul tau nu ma duce cu gandul decat la cat efort si munca asidua ai depus pentru a ajunge la o astfel de performanta!Proportiile,umbra si pozitia sunt perfecte!No Coment!Ai un simt al realismului extrem de dezvoltat,almost flawless,dar toate asta nu fac decat sa afirme faptul ca ai muncit mult!Jos palaria!Tu si Inch sunteti in totala opozitie!Antiteza intruchipata!Contrast perfect!Tu esti adepta a realismului,pe cand ea opteaza la abstract.De asemenea prin desen tu creezi,pe cand Ich cred ca-si exteriorizeaza propriile sentimente.Miram-as daca peste ani nu ajungi designer vestimentar.Imbracamintea si accesorile nu pot spune ca sunt 100% originale(moda nu se bazeaza doar pe originalitate ci si pe progres,cel din urma fiind ceea ce ai folosit u aici)Ai un stil unic de a pune articolul vestimentar in armonie cu accesoriile.Vestimentatia in sine nu este foarte complexa,destul de simpla,lucru care-i da un plus de eleganta si stil.Plus ca ai ales accesoriile perfecte pentru completarea look-ului.Piesa de rezistenta e coafura,rebele si noncomformista.Zici ca e o flacara intetita de vant!Cat despre postura corpului si mimica faciala,acestea dau ton creatiei!Prin desenul asta tu ai intruchipat impunerea modei!Din postura si expresia faciala se observa faptul ca personajul este sigur pe sine si pe aspectul sau,sfideaza prezentul si impune viitorul cu mult curaj,si da-mi voie sa spun,nitica aroganta!Tocmai factorul soc si noncomformism este cel care impune moda pe care ai abordat-o.Ai infatisat efectiv inceputul unui nou trend!Ce-i drept desenul tau este mai incarcat,mai complex decat al lui Ich,pt ca abordand realismul, esti obligata sa pui accent pe detalii.Al ei este mai simplist,mai aerisit,dar tu ai lucrat cu mai multa atentie si finete.Diferenta dintre voi doua este faptul ca tu ai mucit mai mult.Amandoua aveti talent,amandoa aveti viziune,dar Artist,tu ai mai multa experienta decat Ich.Ceea ce nu e rau,pt ca asta se poate rezolva,nu-i asa Ich? 4
Ce vreau sa vad pe viitor:
1.Ich.,vreau sa vad progres!Ai tot ce-ti trebuie pentru a deveni un artist implinit,trebuie doar sa-ti slefuiesti aptitudinile.Trebuie ,cum am zis mai sus,sa-ti creezi o anumita impresie asupra bazelor,ca mai apoi sa-ti creezi si sa-ti definesti propriul stil!Te sustin pe deplin Smile
2.Artist,ce ai abordat tu in desenul tau m-a uimit pe deplin.In schimb abordand desingnul ne referim la modelul care prezinta articolul vestimentar>In cazul de fata isi face bine treaba pentru ca impune ce ai creat tu si sfideaza comformismul daca pot spune asta.In schimb un model de obicei nu expune o gama foarte mare de sentimente,ramanad rece si distant.Vreau sa vad o gama mai larga de sentimente,cat mai variate,care sa se bata cap in cap daca e nevoie si sa vad cum le expui!
Nu pot sa-mi dau votul la momentul acesta.Trebuie sa mai meditez nitelus si va rog sa nu ma acuzati de lene pentru ca de ceva timp stau ,ma chiorasc,scriu, sterg si scriu din nou!Promit ca revin cat de curand cu un edit,pentru a ma hotari cui ii revine votul...grea situatiunea,....foarte grea!
Pana atunci va urez mult succes amandurora! 4
M-am intors!!!!!!Dupa ce mi-am stors creierii...votul meu merge la Artist...are experienta,stie ce face...si sincer mi se pare ca a respectat mai bn regulile duelului.....Felicitari amandurora!Pe viitor vreau sa mai vad lucrari d-ale voastre 4
Of course I'm weird.If I wasn't weird, you'd be weird and I'd be out of job:yes:

#6
Ah, ce va coditi atata, seesh!

Votez pt Artist... multa atentie la detalii si seriozitate... got my mouth left open a long time (luckily no flies were hurt in the meantime). Sunt tentata sa cred ca ai folosit un model din vreun catalog de moda, si ma intreb cat din el e al tau... Aaaanyway... ii lipseste cam jumatate din trunchi+bazin... comparativ cu ditai capatana... proportiile ma-sii... stiu, si eu le urasc.


Ich, mai ai de lucru... picioarele st prea lungi, butucanoase, bratul e inegal (exceptie daca personajul tau chiar are un astfel de handicap, situatie in care s-ar ierta) samd. Din moment ce era un desen in stil realist eu cred ca era iertat sa folosesti un model pt ideile principale ale personajului. Deasemenea nu inteleg mare lucru din el... parca intregul duel avea ca tema un personaj original, nu ilustratie, nu? Orice personaj original trebuie definit clar.
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#7
vad ca nu mai voteaza nimini pe aici, va multumesc celor carea au votat pana acum, vreau doar sa anunt ca duelul va lua sfarsit pe 22, peste 2 zile. Deoarece, nu mai voteaza nimeni, si sper ca in cele 2 zile, sa se stranga mai multe voturi. ^^

Spor la votat.

#8
scuzati-ma de double post.


Duelul s-a incheat, si castigatoarea este: Artist (eu)

Felicirtari lui Ich si mie si poate vom mai face vre un duel. ^^

* puteti inchide topicul?



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Desen: Artist VS Jyy Sibel. 11 8.506 07-09-2010, 12:07 PM
Ultimul răspuns: Sibel.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)