Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Heroic Age

#1
[Imagine: 3825.jpg]

Alt title: n/a

Producers: Xebec, Starchild Records, FUNimation Entertainment

Genre: Action, Mecha, Sci-Fi, Military

Rezumat: The Golden Tribe trimit in galaxie mesageri inainte sa o parasesca. Trei triburi raspund: Silver, Bronze si Heroic. Cu putin timp inainte sa plece sunt contactati de umanitate ce isi capata numele de Iron tribe. In prezent Silver tribe incearca sa distruga umanitatea si singura speranta este o profetie veche data de Golden tribe

Sound: Bun, openingul mi-a ramas mult timp in minte

Video: Ok, pre 720p, dar foarte bun oricum

Opinie: Bataliile exeptionale sunt compensate printr-o poveste destul de simpla. Ce am apreciat in schimb foarte mult la acest anime a fost finalul. Toate semnele erau acolo ca va fi un final tipic japonez, prost si dezamagitor. Dar nu a fost asa. Chiar mi-a placut cum s-a terminat si asta a salvat toate momentele slabe. Merge drept ceva lejer ce nu necesita dedicatie.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#2
L-am vazut acum 2-3 luni. E tare. Imi place de Age, este dragut,mai ales cu par lung, curajos, puternic si are multe sute de mii de calitati. Bellcross e misto, are o infatisare cam inspaimantatoare dar imi place.
Printesa mi-a placut mult si m-am bucurat, ca la sfarsit, ea ramane cu Age, care se intorsese din morti. Iolaus se potriveste cu tipa cu parul rosu, care de asemenea il place. Ceilalti nodosi sunt ok, si mai ales puternici.
Si mie, de asemenea, mi-a placut opening-ul, mai ales la inceputul piesei. Recomand acest anime tuturor celor care le place SF-ul.
[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]

#3
Plot: Destul de simplu si totusi nu atat de predictibil pe cat ar parea, cu destule rasturnari de situatie care sa te faca sa-l urmaresti pana la sfarsit, fara oprire pe cat posibil. Pasul sub care se desfasoara povestea este destul de lejer, dar nu atat de domol incat sa plictiseasca cum deseori sa intampla in anime-urile ce tin de genul mecha/sci-fi. Mi-au placut si unele concepte spre exemplu Starway si lucruri ce tin de partea tehnica a sci-fi-ului.

Character design/art: La inceput stilul grafic mi s-a parut foarte dubios si tin minte ca la discutia celorlaltor 4 Nodos pe planeta Kodomos (Silver Tribe's home planet), la prima vedere nu mi-a placut deloc de Karkinos, pentru ca spre deosebire de ceilalti ochii lui sunt desenati ciudat. Pe parcurs insa m-am obisnuit si cel mai mult m-a surpins cum au fost proiectate bataliile si navele si tot ce tinea de partea tehnologica m-a captivat.

Characters: Personal, am considerat ca personajele au fost introduse la timpul potrivit si ca pe parcurs (desi povestea nu a fost indeajuns de lunga) ajungi sa le cunosti si chiar sa fi suprins de unele din reactiile lor in punctele cheie ale actiunii. Age mi s-a parut tare simpatic si desi inocent, nu era genul de idiot al satului. Si Bee, desi un simplu avatar al navei mi s-a parut dragut si esential. Ca personaj feminin am apreciat-o mai mult pe Prome Ou in comparatie cu Dianeira, nu stiu de ce.

Audio: In afara de opening, care a fost destul de placut, nu am fost foarte atenta la OST. Am observat totusi ca ED-ul era un cover al unei melodii foarte cunoscute, dar al carui nume nu mi-l aduc aminte acum.

Grade: 9
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)