Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Guess the book

#1
Nu am gasit un topic de genul, in cazul in care este ma puteti anunta ca am sa imi sterg singura topicul.

Sunt sigura ca titlul este evident, asa ca sa-i dam bice:

Citat:Fugi prietene, in sihastria ta !… Te vad ametit de zgomotul oamenilor mari si zdrobit de ghiontelile mititeilor. Cu vrednicie, padurea si stanca stiu sa taca in tovarasia ta. Aseamana-te iarasi copacului ce-l iubesti, copacului cu crengile puternice, el asculta tacut, atarnand deasupra marii. Unde inceteaza singuratatea, incepe viata publica, si unde incepe viata publica, incepe zgomotul marilor comedianti si bazaitul mustelor veninoase.
In lume cele mai bune lucruri nu pretuiesc nimic fara un oarecine, care sa le infatiseze : norodul le zice acestor reprezentanti, oameni mari.
Dar clipa ii zoreste : de aceea te zoresc si ei. Vor din parte-ti un „da” sau un „nu”. Nenorocire tie, daca ai voi sa-ti asezi scaunul intre un pentru si un contra !
Nu pizmui spiritele nerabdatoare si absolute. O ! indragostit al adevarului. Niciodata pana acum adevarul nu s-a spanzurat de bratul celor intransigenti.
Ci tu care esti profund, suferi prea adanc chiar in ranile mici ; si mai inainte de a fi tamaduit, viermele lor veninos va fi trecut pe mana ta. Imi pari prea mandru pentru ca sa ucizi acesti flamanzi. Ci ia aminte sa nu fi menit sa porti toata veninoasa lor nedreptate !
Ei bazaie in preajma ta, chiar cu laudele lor ; suparari, iata laudele lor. Vor sa fie aproape de pielea si sangele tau.
Te magulesc cum se maguleste un Dumnezeu sau un diavol ; se sclifosesc inaintea ta ca un zeu ori un diavol. Ce are a face ?
Sunt niste lingusitori si bocitori, nimic mai mult. Astfel fac adesea binevoitorii cu tine. Ci astfel lucreaza intotdeauna viclenia lasilor.
Da, fricosii sunt vicleni !
Sunt lingusitori si bocitori, nimic mai mult. Astfel fac adesea binefacatorii cu tine. Astfel lucreaza intotdeauna viclenia lasilor.
Da, fricosii sunt vicleni !
Cugeta mult la tine cu sufletul lor ingust – le esti pururea banuit. Te pedepsesc pentru toate virtutile tale. Nu-ti iarta din toata inima decat greselile tale. Pentru ca esti binevoitor si drept, tu zici : „Sunt nevinovati de nemernicia existentei lor”.
Dar sufletul lor ingust cugeta : „Orice existenta mare e vinovata”.
Cand esti binevoitor cu dansii, ei se simt dispretuiti de tine si-ti inapoiaza binele facut, prin rau tainuit. Mandria ta – fara cuvintele lor – e pururea potrivnica, ei jubileaza cand ti se intampla sa fii indestul de modest, ca sa fii vanitos.
Tot ce se poate pricepe la om nu face altceva decat sa-i inflacareze. Pazeste-te, deci, de cei mici !
In fata ta se simt mici iar josnicia lor se aprinde impotriva ta, prefacandu-se intr-o razbunare nevazuta.
Nu ti-ai dat seama ca ei tac, de indata ce te apropii de dansii, si ca puterea lor ii paraseste, cum se iroseste fumul unui foc ce se stinge ? Da, prietene, tu esti constiinta cea rea a aproapelui tau : caci ei nu-s vrednici de tine. De aceea te urasc ei si ar vrea sa-ti suga sangele. Aproapele tau va fi pururea musca veninoasa : ceea ce este maret in tine – ii va face mai veninosi si pururea hrapareti precum mustele.
Fugi, prietene, fugi in singuratate, acolo unde sufla un vant aspru si puternic. Menirea ta nu-i sa fii un alunga muste.


L.E: Asteptarea confirmarii este preferabila .
Do not speak unless you can improve the silence.

#2
ua, ce se mai posteaza pe aici la carti 21
anyhow


e cumva, asa grait-a Zarathustra ?
i'm pretty sure about it 39
back in black
I'll bite you, so don't bite me.
I am all the little things you hate

[Imagine: zvx369.png]
I was a sinner, a bad girl, Lord pardon me
I was deaf, dumb and blind, but know I can't see



#3
Mda, forum de cititi domnule.

Epic book, and you're right.

Next 10

#4
okei :3 Pai next:



Uneori avem impresia ca nu e destul de comunicativ.
― Cum adica?
― Pai, el e un baiat foarte sensibil si nu s-a imprietenit
niciodata cu ceilalti baieti. Poate ca ia lucrurile putin prea in
serios pentru varsta lui.
Sensibil. Sa mor de ras, nu alta. Era tot atat de sensibil ca un
scaun de toaleta.

M-am uitat la ea. Nu parea proasta. Parea ca-si da seama ce magar e fi-su. Dar sigur nu poti fi niciodata, vreau să spun, cand e vorba de mame. Mamele sunt toate cam nebune. Totusi, mie mama amicului Morrow imi placea. Era foarte bine.
― Nu vreti o tigara? am intrebat-o.
S-a uitat in jur, apoi mi-a spus:

― Am impresia ca asta nu-i vagon de fumatori, Rudolph!
Rudolph. Sa mor de ras, nu alta!
― Nu-i nimic. Fumam pana incep sa tipe la noi, i-am spus.
I-am oferit o tigara, apoi i-am aprins-o.
Arata bine cand fuma. Tragea bineinteles în piept si-asa mai
departe, dar nu cu patima, cum fac cele mai multe femei de
varsta ei. Avea foarte mult farmec. Si, daca vreti sa stiti, avea si
sex appeal, cu carul.
S-a uitat cam curios la mine, apoi, deodata, mi-a spus:
― Poate ma însel, dar am impresia că-ti curge singe din
nas, dragutule!
Am dat din cap si mi-am scos batista din buzunar.
― M-a lovit cineva cu un bulgare de zapada ― un bulgare
inghetat.
back in black
I'll bite you, so don't bite me.
I am all the little things you hate

[Imagine: zvx369.png]
I was a sinner, a bad girl, Lord pardon me
I was deaf, dumb and blind, but know I can't see



#5
Hint me.

Shaaaait

Please correct the following errors before continuing:
The message is too short. Please enter a longer message

:\
Do not speak unless you can improve the silence.

#6
Sunt aproape sigura ca este De veghe in lanul de secara. Tipic lui Holden...

Edit, one minute later.

Ha ha, sigur e... Imi amintesc de faza cu Rudolph si toate cele. Dar astept confirmarea, ca sa fie mai frumos. :3
[Imagine: trexwalkn.gif]

#7
da, aia e :3, am dat special citat cu nume 65
so you're next.
back in black
I'll bite you, so don't bite me.
I am all the little things you hate

[Imagine: zvx369.png]
I was a sinner, a bad girl, Lord pardon me
I was deaf, dumb and blind, but know I can't see



#8
Here I go... With the big fat pony, early in the morning...

- De ce i-a impuscat cainele?
- De unde stii ca el a fost? Toata lumea da vina pe Dwayne pentru te miri ce.
Ma uimea faptul ca-i lua apararea dupa faza cu Bryce. I-as fi admirat loialitatea daca era vorba de oricine, numai de Dwayne nu.
- Si ce? A confundat cainele cu un cerb? E vorba de un labrador negru, ce naiba! Bietul animal a ramas cu trei picioare.
N-am fost niciodata innebunit dupa caini. Cred ca ma deranja pentru ca, atunci cand bunicul ne trimisese la psihiatra familiei, aceasta mi-a aratat o fotografie cu o familie de poveste intr-o casa de poveste dintr-un sat de poveste. Cand m-a intrebat cu cine ma identific, am pus degetul pe caine.
- In locul tau, as fi foarte suparat pe Maya fiindca a pus capcana aia.
In ceea ce ma privea, era cel mai bun lucru care mi se intamplase vreodata.
- N-am calcat in nicio capcana.
- Am auzit de povestea cu cutia de conserve. Dwayne aproape ca a calcat si el intr-o capcana. Le-a pus gand rau si nu se lasa.
- Dar ce drept are el sa le puna gand rau tuturor?
- Le pune gand rau mai ales bogatilor.
- Si ce urmeaza, o sa le impuste un cal?
- Nu-s Dwayne. Nu am de unde sa stiu.
[Imagine: trexwalkn.gif]

#9
--> Un topic implica responsabilitati.

Habar nu am de cartea ta, dar da un hint. Don't want this topic diie.
Do not speak unless you can improve the silence.

#10
(05-08-2010, 12:22 AM)Wunderbar A scris: --> Un topic implica responsabilitat.

Lolwut?

Hint : cartea a fost ecranizata in 2005, cu Anton Yelchin in rol principal.
[Imagine: trexwalkn.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Guess the movie Wunderbar 477 171.131 29-06-2014, 11:45 AM
Ultimul răspuns: Ozymandias


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)