Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ghost in the shell review.

#1

Pai aseara m-am uitat la Ghost in the shell si mi sa parut interesant.

[Imagine: ghost-in-the-shell-le-film_.jpeg]

Pentru cei care nu stiu despre ce e vorba. In anul 2029, unde omul si techonoligia coexista in viata de zi cu zi, este un grup numit Sectiunea 9 care se ocupa de High-Tech and Political Terrorism.

Angentul cibernetic Sectiuni 9, Major Motoko Kusanagi si grupul lor incearca sa gaseasca The Puppetmaster care is hacking în fantome cibernetice (suflete sau constinta umana) şi preluarea cochilii lor (corpul mecanic), facandu-i sa facă acte criminale. Majorul si grupul ei sunt pe urmele lui inainte sa mai faca vreun rau civililor cibernetici.

Deci Ghost in the shell e un ScFi, HighTech dramatic Anime, creat de Masamune Shirow si regizat de Mamoru Oshii.

Aceasta este una dintre cele mai mari inspiraţii pentru The Matrix, ca si majoritatea oamenilor ştiu.

Animeul e plin de actiune, suspans si putin thriller si viziuni politice care face ca aste anime sa ramana interesant. Chiar daca m-am simnti in unele parti unde povestea e greu de "digerat", De exeplu tot era vorba de "My Ghost" ca la inceput ma facut confuz pentru ca in intelegeam la ce se refera (greu de cap stiu21). Ca si caractere au un aspect interesant la ei, fiecare au caracteristicele lor care ii tin fascinanti, in special cand au o conversatie unul cu celalalt.

Animatie e fluenta si foarte bine facuta, si are un creepyness la el in special cand te uiti fetele caractelelor e ca si cum te-ai uita la un cadavru viu! Care incearca sa fiu in viata.

Plus ca am sintit ca acest anime are o atmosera cam depresiva acuma nush daca e un lucru bun sau rau, dar ma lasat putin sad. Eu am vazut versiunea English Dub si e... hee ok ce sa zic, vocile erau cam deprimate cand vorbeau, m-au facut sa ma simn "A little dead inside".

Muzica din film are a hunting feel care il face sa se para ca un silent horror movie, era un moment unde auzi un cor de copi cantant in fundal, care cantau o melodie foarte creepy si face totul sa para ireal.

Abia astept sa vad restul serilor de filme si anime.

Scorul meu pentru acest film e de 8 din 10.


P.S. asta e primul meu review :d

#2
In primul rand iti zic ca review-ul este facut superficial si este plin de greseli gramaticale.

In al doilea rand, iti spun ca filmul merita un 10 din 10. Pentru ca:
E un clasic al genului SF si un clasic al genului Anime. Un scenariu captivant si unic la acea vreme( tine minte ca manga ul a aparut in 1989 si filmul a aparut in 1995) Filmul a pus bazele multor concepte si idei intalnite in multe filme SF predecesoare.
Atmosfera si feelingul acestui film te captiveaza din primele cadre la care se adauga o coloana sonora exceptionala( care nu este "un cor de copii", e muzica autentica cu influente traditionale japoneza mai ales partea cu Tokyo sub ploaie.http://www.youtube.com/watch?v=2eXMOW1ndwQ. Revizueste-ti cultura generala)
Plus ca, tu ai vazut dublarea in engleza care scuza-ma, dar eu un rahat cu ochi. Orice film iese un rahat, dublat.
Oricum restul filmelor si seria de episoade parca pierd din feeling, devin prea comerciale, prea fan-service.

Cam atat am de zis.


QUOD ME NON NECAT ME FORTIOREM FACIT

#3
Well stiu ca am MULTE probleme gramaticale, dar eu ma multumesc daca intelegi ce citesc4

Si eu nu zic ca filmul e naspa sau ceva de genul, eu doar mi-am dat parerea mea. Oricine are dreptul la parerea lui si hey am zis, asta e primul meu "review" si nu ma prea pricep sa explic cum fac The Big Review Guys21 I'm just a poor boy from a poor family Scaramouche, scaramouche, will you do the Fandango..aaahh sorry of the subject. Pai ce sa zic mersi for your feedback, si cam atat4 daca ai ceva sfaturi they are wellcome to me.


#4
Ii dau un 8.5 si nimic mai mult. Este un cyberpunk, clasic intr-adevar, dar personal nu m-a impresionat. Singura scena de actiune adevarata din film este lupta cu un tanc, lupta ce in opinia mea a venit de nicaieri. Finalul pare in plop, dar asta probabil este vina genului. Probabil nu o sa vad seria niciodata pentru ca pare un cash out la film. Dar ma voi uita la 2.0 peste o luna daca tin minte.
Este in schimb un film ce consider ca trebuie sa fie vazut de toata lumea pentru importanta lui culturala. A fost unul dintre primele animeuri distribuite la cinema in america. A influentat o serie de alte filme, printre care "The Matrix" si este una dintre cele mai bune animatii din lume.
Faptul ca Panzer zice ca dubul este "un rahat cu ochi" iar Rotten Tomatoes ii da un 94% ma face sa ma indoiesc de abilitatea lui de a critica.

@celfaradenume: "parerea" ta are complexitatea unui perete alb. De ce e cel mai tare film pe care l-ai vazut? Si care sunt acele hibe? Mai detaliat de acu incolo
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#5
Pacat la asta de remake-ul absolut nenecesar care a fost facut acum ceva timp. Portocaliu in loc de verde, niste CGI INCREDIBIL DE MIZERABIL si sunetul castrat literalmente de orice urma de bombasticitate pe care o avea versiunea originala. Am urmarit noua versiune cu DiZ ca sa vada si ea filmul si in mare am fost complet dezamagit de ce au "imbunatatit". Filmul in sine ramane bun...dar valoarea tehnica scade incredibil de mult cand vezi celebra scena cu asasinarea in camuflaj optic facuta in 3D si armele sunand ca rapaitoarea din Doom 3.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ghost in the Shell: Stand alone complex Stormrage 4 4.248 23-03-2013, 12:57 PM
Ultimul răspuns: odette


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)