Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Fate Stay Night

#1
Well am auzit de animeul asta de ceva timp si ieri mai decis sa il urmaresc pana la urma...am vazut 16 episoade ieri si pe restul astazi ...si chiar e un anime care mi'a placut foarte mult .

Cam despre ce e vorba ... despre 7 'masteri' si 7 servanti [defapt sunt 8 -_-'] care lupta pentru a avea Holy Grail ... fiecare Master are un servant [desi este si o exceptie pe aici] ... fiecare dintre servanti sunt 'reincarnations of legendary souls from all across time' si fiecare dintre ei poseda 'Noble Phantasms' din cate am inteles eu aceasta ar fi ceva in gen cea mai buna arma a lor .Desigur cel mai mult mi'au placut luptele dintre servanti desi au fost mai putine decat ma asteptam eu.Povestea este foarte interesanta si personajele la fel ..desi finalul parca nu a fost cel pe care il asteptam eu dar totusi a fost unul frumos.

Masters /Servants
Shiro Emiya/Saber
Rin Tosaka/Archer
Illyasviel von Einzbern/Berserker
Shinji Mato/Rider
Kirei Kotomine/Lancer
Soichiro Kuzuki/Caster [care desi este un servant ..are si ea unul si anume Assassin]
Gilgamesh este si el un servant insa masterul sau nu apare in anime o.O ...

Well ca Master preferatii mei sunt : Rin Tosaka si Shiro Emiya [care desi este cam naiv mie imi place [Imagine: happy.gif] ]
Ca servant [umm aici sunt mai multi XD] : First of all Saber,apoi Archer [imi place atitudinea sa si felul in care lupta],Lacer [pentru ce a facut in episodul 23 daca nu ma insel :lol: ] si Gilgamesh [same as Archer ...tipul lupta foarte bine si desi e 'cam arogant' e super [Imagine: 65.gif] ]

Si da recunosc ca am plans la episodul 14 parca >.> si la ultimul XD cine le'a vazut poate stie de ce ^^'

PS: M'am gandit mult unde sa dechid topicul pentru ca acest anime apartine mai multor genuri ... >.> .I think here is good T.T

PS 2: Daca l'a mai vazut cineva ..onegai post XD


#2
Nu am ce comenta.Fate/Stay night ,face parte dintre primele animeuri vazute de mine si ajunsesem sa fiu obsedata de el ^^' M-a atras inca de la inceput numele animeului care mi s-a parut un pic cam ciudat o.O' Apoi pe parcurs ce il vizionam m-a captivat in intregine.Toata "joaca " aceea periculoasa ptr o simpla dorinta mi s-a parut f interesanta.Apoi urmeaza ideea servant-master ptr care creatorul ar trebui felicitat.E ca si cum te-ai uita la un demo de joc pe calculator,dar mult mai dezvoltat.Iar in final ar fi utilizarea ca si servants a unor mari nume,cum ar fi Saber care e King Arthur -this was a shock for me too-
Ca si servant preferat ,pur si simplu o ador pe Rider.E ca o pisica in intuneric,arata super bine si este foarte puternica.Imi place faptul ca foloseste ca atacuri creaturile mitologice,cum ar fi pegasul,sau propriul sange o.O' E f bloody si se pricepe la torturat n.n Din pacate este scoasa prea repede din anime z.z'
Ca si master preferat,in primul rand imi place Rin.E o vajitoare inteligenta si puternica.Totusi este f sensibila si poate fi usor ranita daca sti cum sa o faci.
Apoi ar fi Illyasviel von Einzbern care e hilara,mai ales dupa ce ramane fara servant.Se transforma intr-un copil aiurit si kawaii n.n
[center]† Feeding on chaos †
[Imagine: hiokj.jpg]
† Living in sin †
[/center]

#3
Primul anime serie pe care l-am vazut cu exceptia DBZ si Sailor Moon pe care le-am vazut acum prea mult timp. Mi-a lasat o impresie foarte placuta si e unul din anime-urile mele preferate. La inceput m-a atras povestea razboiului Sfantului Graal si a celor 7 maestri impreuna cu servantii lor.

Pot spune ca m-a impresionat foarte mult vointa personajului principal care ar fi putut muri de atatea ori pentru cei din jur. Din servanti cel mai mult mi-a placut Archer datorita atitudinii sale si a aurei de mister cu care este invaluit acest personaj, iar lupta sa cu Berserker este una din cele mai bune vazute din vreun anime. Celalalt servand care mi-a placut foarte mult este desigur Saber a carei identitate m-a surprins foarte mult. Mi-a placut foarte mult cum au fost desenati servantii, dar Archer, Saber, Lancer, Archer 2, Rider, Assassin mi-au placut si datorita modului lor de a fi. Desigur ce m-a impresionat cel mai mult a fost adevarata identitate a lui Archer si modul in care el a ajuns o persoana atat de cinica, in contrast total cu ceea ce era in tinerete. Acest lucru cred ca este sarit cu vederea de majoritatea lumii, fiind chiar ceea ce face povestea mult mai interesanta decat este la prima vedere, anime-ul dand mai multa importanta trecutului lui Saber, cand cel mai fascinant este cel al lui Archer, personaj care ramane invaluit de mister pana in momentul mortii sale, insa indicii cu privire la identitatea sa pot fi observate in mai multe episoade. Un alt lucru de care am fost dezamagit putin a fost timpul prea scurt in care a aparut Lancer, un personaj de asemenea interesant.

Despre Noble Phantasm: sunt obiectul unui spiric eroic cel mai puternic. Acel obiect poate fi o arma, o armura etc. Fiecare spirit eroic cunoscut a avut un obiect de pret cu o faima la fel de mare ca a sa, iar aceea este arma cea mai importanta a lor. Pe parcurs se observa ca unii servanti precum Archer (ambii) au mai multe Noble Phantasms, dar aceasta se datoreaza unicitatii lor.

Daca e voie cu spoilere aici propun sa discutam si pe tema identitatii celor 8 servanti 4

[Imagine: 4ml24jd-2.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Fate/Zero Azazel 1 3.325 04-08-2014, 08:46 PM
Ultimul răspuns: scarllette
  Fate/stay night: Unlimited Blade Works MajinCloud 0 2.045 24-07-2012, 04:29 PM
Ultimul răspuns: MajinCloud


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)