Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Facultate!

#11
We're all entitled to our own mistakes, asa e.

Nu conteaza daca te cunoaste sau nu cineva in realitate, tind sa cred ca avem destula materie cenusie incat sa intelegem un motiv cand ni se prezinta, dar e decizia ta pana la urma.

Nu e numai in Romania treaba asta sa stii. Si in strainatate poti sa ai t-spe mii de facultati, dar daca nu esti specializat pe ceva anume, ca deh, omul nu poate fi bun la toate, tot pe un salariu mizer lucrezi.

Era o vorba mai veche, referitor la faptul ca ti-au zis mai multe persoane ce ai auzit si de la mine si Cyber. Cand doi iti zic ca esti beat, du-te si te culca.
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]

#12
Citat:Nu e numai in Romania treaba asta sa stii. Si in strainatate poti sa ai t-spe mii de facultati, dar daca nu esti specializat pe ceva anume, ca deh, omul nu poate fi bun la toate, tot pe un salariu mizer lucrezi.

Iti dau dreptate. Am o matusa care lucreaza in America pe un salariu nu tocmai bun si munceste foarte mult. Lucreaza ca asistenta, mai exact 39 si are o facultate terminata, pentru ca altfel nu ar fi avut postul asta.
Mnoh 4
[Imagine: mboi6o.png]

#13
Ok, am si eu o intrebare 4. Este cineva de pe forum la UNATC? Sau la orice facultate cu profil de Film (regie, montaj video)?
Nu sunt inca la facultate, insa ma gandesc serios la optiunile astea, pentru ca, desi toti functioneaza pe sistemul "fa ceva ce iti va aduce bani", eu inca sunt the hippie kid si vreau sa fac ceva ce-mi place.
Soo, daca este cineva sau cunoaste pe cineva care este la profil de film pleeease, pleaaase say.
[Imagine: careless.jpg]
And I don't realy care if you think I'm strange, I ain't gonna change.

#14
Eu cunosc cateva persoane, dar din moment ce sunt la Creative Writing and Film Studies la universitatile din Anglia, nu cred ca te poate ajuta orice informatie ti-as da.

Mai cunosc pe cineva la Film in Bucuresti, daca stau sa ma gandesc, as putea lua legatura cu ea daca vrei. In cazul asta lasa-mi mesaj pe profil.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#15
Daenerys,presupun ca ai intrat prin UCAS ca alta metoda nu stiu,si eu vreau sa intru tot in Anglia la computer games development,e aproape gata aplicatia numai ca am ramas blocat la statement, astept sa treaca sarbatorile sa-l pot termina si sa trimit aplicatia pana pe 15.
Am sa fac rau de dragul de'a nu face bine
Stiind ca daca fac lucruri rele o sa ma simt bine.
http://myanimelist.net/animelist/bolomaniac

[Imagine: 2448.gif]

#16
Da prin UCAS, dar a trebuit sa-mi anulez aplicatia ca sunt pe alt sistem si nu am reusit sa-mi dau examenele anul trecut (GCE A levels); le dau anul care vine. Yeah, si eu imi facusem aplicatia pe 14, cu personal statementul a fost cel mai greu, dupa ce am reusit sa aleg 4 facultati, am vrut sa merg pe Forensic Science la Kent si tot acolo vreau sa merg.

Err, am un prieten la Games Development la LJMU, e ok, dar iti sugerez o universitate un pic mai prestigioasa. Ce ai ales?
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#17
Cele 5 alegeri ale mele sunt:
-University of Glamorgan, Cardiff and Pontypridd
-The University of Bradford
-Middlesex University
-University Campus Suffolk
-University of Sussex

Sar putea sa inlocuiesc una sau doua dar cam astea ar fi alegerile mele nu la toate sunt la games development dar tot e ceva similar.Sincer nici nu stiu care sunt cele mai bune facultati.
Am sa fac rau de dragul de'a nu face bine
Stiind ca daca fac lucruri rele o sa ma simt bine.
http://myanimelist.net/animelist/bolomaniac

[Imagine: 2448.gif]

#18
Well, trebuie sa fi foarte sigur de alegerea pe care o faci pentru ca dupa ce primesti ofertele ai voie doar la o alegere sigura si una de rezerva. Iti trebuie multa documentatie, in ceea ce priveste parerea studentilor si tabelele de ranking, dar in ceea ce priveste si programele de studiu pe care le ofera.


Uite aici o lista cu rank-ul fiecarei universitati si diverse rezultate.

Si asta e clasificarea pe Computer Science & IT.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#19
Multumesc,vad ca dintre cele alese de mine cea mai buna e Sussex care e pe 9,Bradford si UCS le-am inlocuit deja cu Kingston si Swansea,sincer nu prea m-a interesat in special facultatea, doar profilul, Middlesex am luat mai mult pentru nume dar din cate vad e pe 59 Smile.Satisfactia cursului o arata si pe UCAS, m-am luat si dupa ea un pic.
Am sa fac rau de dragul de'a nu face bine
Stiind ca daca fac lucruri rele o sa ma simt bine.
http://myanimelist.net/animelist/bolomaniac

[Imagine: 2448.gif]

#20
Dupa ce am terminat liceul, m-am inscris la CRP (Comunicare si Relatii Publice), la UAIC, in Iasi. Lasand la o parte faptul ca am avut un dus rece cand am vazut ca, de fapt, facultatea este mai grea decat liceul, nu invers - cum imi placea mie sa cred inainte de a vedea care e faza, cu adevarat - si bineinteles am avut parte de profi dezinteresati, care mna, raspundeau doar cui voiau si in rest se faceau ca ploua.... Am avut oportunitatea de a invata lucruri faine, care pe mine, personal, ma interesau si ma intereseaza: cum editezi un video, cum sa faci o brosura, cum sa analizezi o reclama si sa vezi daca este eficienta sau nu, etc.
Studentii sunt mai maturi in gandire, parca, nu toti fac misto in halul in care o fac cei de la liceu si, overall, cred ca pentru mine anii de facultate au fost cei mai frumosi, nu cei de liceu 21. Desi am avut suficiente restante si, bineinteles, nu-i placut, oricum nu am mai trecut prin aceleasi stari de anxietate si depresie care ma incercau in liceu si am prins curaj sa fiu eu, cea autentica.
Am participat la workshop-uri interesante si am avut sansa de a face ceea ce imi place mie mai mult: sa scriu si sa imi valorizez talentul, la seminarii si cursuri, iar licenta am dat-o in domeniul Mass Media si am avut norocul de a scrie despre un subiect care ma pasionase in copilarie: Michael Jackson si influenta lui in lumea divertismentului.
Acum sunt la master, tot in domeniul relatiilor publice, mai exact: Relatii Publice si Publicitate, tot la UAIC. Si cred ca daca iti alegi facultatea cu atentie, in conformitate cu interesele tale si studiezi ceea ce-ti place, te va ajuta mult, chiar daca nu iti vei gasi imediat un loc de munca in domeniu, ca mna... hai sa fim realisti, asta nu se intampla prea des.
Facultatea de relatii publice te poate ajuta sa treci peste teama de vorbit in public si sa devii mai sociabil... sau cel putin acest efect l-a avut asupra mea Smile.
Pentru iubire nu se multumeste, in consecinta, n-o sa-ti multumesc nici eu. Doar te iubesc sublim si nebuneste, atat de pur, total, nepamantesc.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)