Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dumnezeu poate dori şi răul pe acest Pământ?

#31
Încercaţi să scrieţi şi voi două rânduri complete; e thread de dezbateri, aveţi ce comenta, nu vă temeţi să o spuneţi pe scurt, scrieţi şi voi măcar două rânduri amărâte şi complete. Thanks.

Cât despre subiectul în sine, cum să dorească Dumnezeu răul? Sincer mi se pare o mare prostie. Există, într-adevăr , în mintea mea, Dumnezeu. Şi Îl iubesc, respect, mă tem, ca orice alt creştin. Însă, ce e toată porcăria asta? lets be serious. Cineva când păţeşte ceva anume " de ce Doamne? ce am făcut? " de parcă Dumnezeu ar fi de vină pt. ceea ce a păţit, nu - ei bine, nu este deloc aşa. Dumnezeu, se spune, ne-a creat, ne veghează şi ne primeşte, pe unii, în Împărăţia lui, mai târziu. Bine, asta o înţelegem cu toţii. DAR ne-a dat o viaţă, şi ne-a dat posibilitatea de a face orice dorim noi cu ea, ne-a lăsat raţiune , libertatea de a alege. Ei bine, atunci, toate lucrurile rele ce ni se întâmplă NOUĂ, nu e din vina Lui. Dar omul, desigur, când se vede la ananghie, deprimat şi bătut de soartă, trebuie să dea vina pe cineva, nu ? Şi apoi, sunt de acord că totul este bazat şi pe frică, şi pe dorinţa de a nu fi greşit tu însuţi, ca şi persoană, mai bine dai vina pe destin, pe DUmnezeu, pe oricine altcineva. Dar asta mi se pare un pic exagerat; nu , nu cred că Dumnezeu doreşte răul. Nu ar avea, cum s-ar spune, niciun motiv să o facă. lol.

#32
Nota: cele de mai jos sunt scrise ca si cum D-zeu ar exista
teh, dezbaterea nu mai este demult daca D-zeu isi doreste sau nu raul, dar ca sa nu zici ca sunt rau iti voi tine in seama.

Citat:Cineva când păţeşte ceva anume " de ce Doamne? ce am făcut? " de parcă Dumnezeu ar fi de vină pt. ceea ce a păţit

bun, hai sa incercam alta idee.
profesorul meu de religie are 2 copii, iar doctorul i-a spus ca daca va mai vrea un copil, exista riscul ca nevasta sa sa moara la nastere, la acest lucru el ne-a zis, ca chiar daca nevasta lui va ramane insarcinata cu al 3-a copil, nu va avorta, ci il va nastea, iar daca ea va muri, va fi pentru ca "asa a vrut D-zeu".

concluzia (din spusele un profesor de religie care e si preot) : D-zeu afecteaza viata oamenilor luand decizii de viata si de moarte, deciziile nu sunt pur la indemana oamenilor.

hai sa incercam altceva, toata lumea cunoaste tatal nostru nu?

Citat:Tatal nostru
Care esti in ceruri
Sfinteasca-se numele Tau
Vie imparatia Ta
Faca-se voia Ta

wait what? faca-se voia ta? adica D-zeu are dinainte un plan pregatit pentru ceea ce vor face oamenii si ceea ce se va intampla cu pamantul? neaaah, trebuie sa fie o greseala de-a autorului.... Ce zici? nu e nicio greseala deoarece Iisus a zis rugaciunea asta? pai atunci...

concluzia (zisa de Iisus) : D-zeu a pregatit dinainte un plan pentru oameni, iar acestia doar il joaca ca niste actori ascultatori. Fate anybody?


ei bine, in situatia in care se vede clar ca exista o "vointa divina" si ca aceasta "indruma oamenii pe calea cea dreapta" cum poti tu sa spui ca oamenii sunt liberi sa faca ce vor? ca daca avem ratiune avem si libertatea de a alege?

si pe aceeasi linie, din moment de D-zeu a stabilit soarta fiecaruia, si totusi in lume exista atata rau... cum poti nega cu atata tarie ca el nu doreste niciodata raul.

chiar mai mult decat atat, in geneza se spune ca D-zeu a creeat oamenii avandu-se pe sine ca model... ei bine, daca el i-a creeat, nu ii putea creea fara rautate? adica cum e posibil ca o fiinta omniscienta, omniprezenta, atotputernica, sa nu poata creea oamenii fara rautate?

ce vei zice? ca diavolul a creeat rautatea in oameni? ei bine, intrebarea a 2-a, daca D-zeu e atotputernic, si vrea tot ce e mai bun pt oameni, dc nu l-a eliminat pe diavol pana acuma? adica la puterea lui, trebuie doar sa pocneasca din degete...

(chiar o idee mai departe, daca poate vedea in viitor, cum de l-a lasat pe Lucifer sa decada din postura sa de inger? )

si as mai putea continua, da deja postul e prea lung asa ca ma opresc aici

#33
Hmmm,ma bag si eu pe aiciZuppy03
In primul rand eu nu-l consider pe Dumnezeu o persoana care sa faca rau,ci mai degraba o energie creatoare care mentine ordinea in univers,dandu-ne doar materialitate pentru a experimenta.
In al2lea rand,noi ne-o facem cu mana noastra,adica "dupa fapta si rasplata"-una dintre legile universului,ca efectul de bomerang,asa ca eu consider ca ar trebuii sa ne reparam greselile,sa gandim optimist si alteleZuppy03
In al3lea rand eu consider ca Biblia este prelucrata de pe vremea regelui Constantin.El a folosit religia si in stat,comert,etc si a transformat-o intr-o putere de manipulare in masa.De curand s-au descoperit evanghelia Mariei Magdalena,a lui Iuda si a lui Petru.Toate acestea au un unghi nou si interesant de a privi viata Lui Iisus,diferit de evangheliile din biblie.Insa mai este si Ioan Botezatorul Verisorul lui Iisus,care a fost mai mult decat un prooroc,dar decazut pentru ca biserica a considerat ca acesta ii da stringuri si rude umane care s-ar putea sa-i pateze imaginea de Fiu al Lui Dumnezeu...
Noi avem liberul arbitru si nimeni nu are dreptul sa ne forteze ca sa facem ceva.Este propriia noastra viata,propriia noastra experienta care trebuie s-o traim.
Eu mai cred ca nu exista iadul,acesta fiind o forma de amenintare si satana este derivat din multe religii:
Furca-tridentul lui Poseidon,zeul marii la Greci
Coarnele-Zeul Cornut,zeul abundentei la Celti
statura de tap-zeul tap,zeul abundentei si al fertilitatii al unui popor nordic
raul,intunericul,toate lucrurile rele-nu aveam pe cine sa dam vina si biserica cu ce sa ameninte
iadul-loc de tortura medievala...
Atentie!Toate acestea sunt pareri bazate pe cercetari stintifice!imi pare rau daca am dezamagit sau ranit pe cineva,dar poate acesta este adevarul,intr-un mod socant.Acesta poate fii relativ,nu adevarat!Zuppy03
Cam atat si sper sa nu ma omorati pentru astaZuppy08
[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�

#34
@Tan: toate bune si frumoase in ce zici tu acolo dar ai uitat ca Dumnezeu lasa omului vointa libera.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#35
(17-08-2010, 10:21 PM)YKashim A scris: @Tan: toate bune si frumoase in ce zici tu acolo dar ai uitat ca Dumnezeu lasa omului vointa libera.


... esti un idiot... eu scosesem in evidenta niste contradictii pe care religia le promoveaza ca pe axiome... citind ce am spus eu ti se pare ca sunt teologist care incearca sa iti explice crestinismul? sau un agnostic plictisit care se amuza pe seama inconstientei altora?

#36
Citat:cum poti tu sa spui ca oamenii sunt liberi sa faca ce vor? ca daca avem ratiune avem si libertatea de a alege?
Sunt liberi sa se autodistruga sau nu, din punct de vedere al religiei. Suntem liberi sa credem sau nu, suntem liberi in aparenta. Suntem liberi sa cerem ajutor sau nu. Liberatatea asta, are mai multe sensuri.
Citat:pe Dumnezeu o persoana
De cand e Dumnezeu persoana? O persoana are :ratiune, sex f/m si e un concept uman prin care vorbesti despre un om, Dumnezeu, realmente cum prezinta si stiinta si religia este energia fondatoare a universului, dar si asta tot la concepte se rezuma, concepte ce tintesc la explicarea a ceva mai sus de om
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem

#37
(18-08-2010, 01:06 AM)Tan A scris:
(17-08-2010, 10:21 PM)YKashim A scris: @Tan: toate bune si frumoase in ce zici tu acolo dar ai uitat ca Dumnezeu lasa omului vointa libera.


... esti un idiot... eu scosesem in evidenta niste contradictii pe care religia le promoveaza ca pe axiome... citind ce am spus eu ti se pare ca sunt teologist care incearca sa iti explice crestinismul? sau un agnostic plictisit care se amuza pe seama inconstientei altora?

Citeste inca o data ce am scris si cand intelegi deschide gura. Pana atunci taci dracu!

Sa punem si altfel problema: nu ne-am obisnuit ca oameni sa dam vina pe o zeitate suprema? Ploua? Dumnezeu face asta! Cutreumur? Dumnezeu l-a facut! Am castigat la Loto? Dumnezeu mi-a soptit numerele!
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#38
(18-08-2010, 11:57 AM)YKashim A scris:
(18-08-2010, 01:06 AM)Tan A scris:
(17-08-2010, 10:21 PM)YKashim A scris: @Tan: toate bune si frumoase in ce zici tu acolo dar ai uitat ca Dumnezeu lasa omului vointa libera.


... esti un idiot... eu scosesem in evidenta niste contradictii pe care religia le promoveaza ca pe axiome... citind ce am spus eu ti se pare ca sunt teologist care incearca sa iti explice crestinismul? sau un agnostic plictisit care se amuza pe seama inconstientei altora?

Citeste inca o data ce am scris si cand intelegi deschide gura. Pana atunci taci dracu!

Sa punem si altfel problema: nu ne-am obisnuit ca oameni sa dam vina pe o zeitate suprema? Ploua? Dumnezeu face asta! Cutreumur? Dumnezeu l-a facut! Am castigat la Loto? Dumnezeu mi-a soptit numerele!


Tan : Te rog să nu mai insulţi userii. Te poţi adresa frumos userului, nu neapărat lui Kashim.

Kashim : Valabil şi pentru tine această chestiune.


Adresaţi - vă frumos userului chiar dacă sunteţi nervoşi sau aveţi alte păreri decât alţi useri. Până la urmă e un topic de dezbatere şi ar trebui să ne spunem părerile într-un mod civilizat. Aşa că vă rog să nu vă insultaţi / vorbiţi urât. Nu e frumos să vă vorbiţi aşa.
-

#39
Eu m-am adresat frumos. I-am spus ca mai citeasca o data pentru ca mi-am dat seama ca intelege mai greu.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#40
Măi oameni buni,Dumnezeu nu ne vrea răul,pământul e facut şi din bine şi din rău
Ceea ce se întâmplă rău pe pământ e dar ce drac,în nici un caz de Dumnezeu.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)