Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Duel: Sweet KIss vs DeDal Notorius

#1
Deci, doamnelor si domnilor, ne-am gandit la un mic duel.
Tema : 'El'
Numar de pagini: Cate vrem
Perioada de postare:13.12.2010-16.12.2010
Perioada de votare: 16.12.2010-21.12.2010

Va rugam sa comentati si sa explicati alegerea facuta. Va rugam, nu faceti spam. Va fi un duel anonim, pana cand nu vom afla rezultatele, nu se va stii care lucrare apartine cui. Una dintre noi va posta lucrarile, apoi se poate vota.
II doresc succes lui 'Sweet KIss' si vom posta lucrarile curand.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#2
Uite ca am venit si eu ^_^
Titlu&Tema: El

Prima lucrare:
Privirea lui ma speria. Gandul ca acei ochi, calzi, imi simteau orice miscare si imi citeau orice sentiment imi dadea fiori. Cum pot sa te iubesc atat, nesperat de mult…cum poti inseamna pentru mine mai mult decat orice? De ce esti TU acela ce imi schimba destinul? Stiu, dar vreau sa spun nu, stiu ca in orice clipa mi-as da viata pentru tine, stiu ca inima mea cere imposibilul, inima mea te cere pe tine…tu esti cel care ma trezeste in fiecare dimineata. Tu esti cel care imi sopteste “noapte buna” cand luna se ascunde de rusinea mea. Cand iti simt inima batand, e cel mai frumos cadou pe care mi-l poti oferi. Nu stii, cat de mult te ador, ingerul meu. Insa imi ascund dorintele. Aceasta iubirea interzisa e tot ce am, e tot ce imi aminteste de tine. Tu esti trecutul, prezentul si viitorul meu. Tu, doar tu…si.. ma ascund. Trupul meu te dispretuieste. Sufletul meu tanjeste dupa tine. Dragostea ce ti-o port e pura. De aceea nu vreau sa iti simt atingerea. E prea putin, nu inseamna nimic, doar fantezii ce se risipa precum norii dupa ploaie... totusi, nici eu nu stiu ce vreau. Pentru ca sunt o mie si una de ganduri ce plutesc in jurul meu. Si nu am decat doua alegeri. Sa risc si sa risipesc fraja tesuta cu atata pricepere de mintea ta diabolica sau sa astept pana cand el isi va da seama de ce imi doresc cu atata ardoare. El e lumea mea.

Zambetul lui imi incalzea sufletul in orice moment al zilei. Caldura pe care o simteam cu fiecare vorba, cu fiecare privire era o fantezie ce nu vroiam sa se indeplineasca. Pentru ca, daca era realitate, pierdeam frumusetea unui vis. Nu acceptam adevarul fara sa accept fiecare sfat, gand, parere pe care aveam placerea sa le ascult. Si fiecare atingere era un alt simt, o noua dimensiune. Fara sa imi dau seama, imi uitam gandurile, pasind intr-o alta lume. Nu eram obisnuita sa iau in seama parerile. Insa cand era vorba despre el, totul se pierdea in ceata, propriile reguli pe care jurasem sa le respect. Lumea imi era invadata, insa nu faceam nimic pentru a o proteja. Deoarece era o lupta cu un singur, posibil invingator. Si stiam ca nu aveam aparare. Nu mai aveam aparare. De cand el aparuse in tot ce ma inconjura, pierdusem orice speranta de a mai visa la ziua de maine fara ca in acelasi vis, sa vad o privire blanda si un zambet cald, veghiind asupra mea...

A doua lucrare:

Lumina lunii parca imi mangaie fiecare particica a corpului. Stand in fata ferestrei mele,admirand splendoarea lunii... astept. Astept ca un vis sa apara in fata ochiilor mei... Sa intalnesc iubirea. Sa gust mierea vietii si sa simt fiori de placere prin tot corpul. Insa stiu ca este imposibil. Pentru a putea simti aceste sentimente profunde trebuie sa am pe cineva langa mine. Trebuie sa il am pe el. El? Dar,oare el cine e? Sau mai bine spus oare chiar exista? Exista acel cineva care te va iubi sincer? Care-ti va darui fericirea si mai ales speranta ca intr-o buna zi rautatea si durerea nu te va mai putea atinge? Care-ti va sterge orice lacrima de pe obrazul tau rece? Si care nu in ultimul rand te va iubi neconditionat si nu te va ranii niciodata? Stiu... oricine crede ca este un vis. Chiar si eu nu ma pot increde in asa ceva. Nu cred ca exista acel cineva care ma va putea face sa uit durerea pe care am simtit-o in tot acest timp. Uneori ma intreb de ce mai sper ca am sa-l intalnesc pe el. El... nici nu stiu cum as putea sa-l definesc, nu-l cunosc, nici macar nu cred ca exista, dar totusi stiu cum mi-as dori sa fie. Cred si stiu ca tot ceea ce mi-as putea dori de la El este intelegerea si iubirea pura. Acestea doua sunt unele din multele lucruri pe care nu le-am putut obtine in timpul jalnicei mele vieti. De ce e jalnica? Deoarece niciodata nu am simtit acele brate puternice care sa ma mangaie incet si sa-mi aline durerea.Niciodata n-am simtit iubrea ce face ca lacrimile sa dispara ca prin minune. Am auzit atatea lucruri despre acest sentiment. Nu-l cunosc si nici nu cred ca il voi cunoaste vreodata. Sper ca intr-o buna zi il voi putea avea. Mi-l doresc cu atata inversunare, dar... din nou stiu ca nu e posibil. De ce? Deoarece am nevoie de El. Nici nu stiu daca ma mai pot abtine. Aceasta flacara ce-mi tine vie speranta parca se stinge incet provocandu-mi o durere din ce in ce mai profunda. Oare il voi putea astepta?
Uneori... cred ca mi-e frica sa ma indragostesc. Daca acea persoana pentru care voi avea sentimente atat de profunde nu-mi va impartasi iubirea? Daca voi sfarsii suferind? Mi se v-a schimba vreodata soarta? Il voi cunoaste? Oare voi alege persoana potrivita?
Stiu ca niciodata nu voi primii raspunsul la aceste intrebari. Sunt constienta ca va trebui sa astept singura in noapte mereu si mereu suferind. Asteptand ca el sa vina, sa-mi aline suferinta. Asteptand sa-l cunosc si sa-i marturisesc iubirea. Asteptandu-l doar pe El...

Lucrariile find postate nu pot spune decat: Start vot


#3
Buna fetelor. Deci, Doamne, am citit ambele lucrari si stiu ca-mi va fi foarte greu sa iau o decizie. Pff.. sa vad ce pot face:

Prima lucrare: Imiplace. Foarte draguta ideea ma bucur ca si in aceasta lucrare cat si in cealalata ati folosit ca moduri de expunere descrierea si naratiunea pe care, vreau sa mentionez ca le-ati folosit foarte bina. Acum sa trecem la lucrare; greseli de tastare sau gramaticale nu am vazut, doar ca unele semne de punctuatie nu sunt puse unde trebuie. Atat am de reprosat... ah... si e putin cam mica.. bine.. stiu ca e un duel, dar as citii la nesfarsit lucrarile astea doua nedorindu-mi sa se sfarseasca niciodata. In concluzie, ador aceasta compunere, e chiar frumoasa. Ai descris extraordinar de bine sentimentele fetei. Genial!

A doua lucrare: E superba. Deci nici nu am cuvinte. Trebuie sa recunosc ca aceasta m-a impresionat putin mai mult decat cealalta. Aici nu am vazut nicio greseala de niciun fel. Descrierea e superba si, dupa cum am spus si mai sus, ma bucur extrem de mult ca ati folosit descrierea ca mod de expunere. E extraordinara, sublima aceasta lucrare.

Pff... ce-mi faceti voi mie. E o decizie asa de grea... Oare de ce nu va pot vota pe amandoua?
Pai... dupa indelungi cugetari si citirea lucrarilor de n ori, decizia mea este urmatoarea:

Votul meu merge catre... a doua lucrare.

Felicitari ambelor concurente. A fost un duel pe cinte. Extraordinar!
[Imagine: o7k7f6.jpg]

Parfumul iubirii... -> Comm? 55
Wild Love[+18] -> Comm please 71

#4
Bună hug.
Prima lucrare : Îmi place. Este destul de tentantă. Însă nu prea am simţit acele sentimente 71, doar în proporţii foarte mici, dar descrierea este chiar bună. Greşeli de tastare nu am văzut şi nici de exprimare. Estetica arată bine, dar diacritice >.>" ? În fine, nu prea sunt importante. Este bună lucrarea.

A doua lucrare : O ador 65. Aici am simţit sentimentele mai vibrante şi descrierea e foarte bună :]. Greşeli de tastare nu am văzut, nici nu doream să văd, nici nu le-am căutat foarte atent. Evident aş întreba, diacritice ? Dar nu mai contează :]]. Este frumoasă lucrarea :].

ÃŽn concluzie votul meu merge spre a doua lucrare 65.

Mă scuzaţi pentru comentariul minuscul, dar am o lene în mine la ora asta 65.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#5
Uite ca am cazut si eu pe aici ^^ . Sa vedem cu cine voi vota ............

Prima lucrare : Imi place , descrie sentimentele profunde ale unei fete ce a gasit iubirea . Sentimentele pe care le are ea pentru el sunt pure , si o fac sa vrea ca acea persoana sa simta la fel . Dar unele semne de punctuatie nu sunt puse unde trebuie . Descrierea sentimentelor a fost foarte buna .

A doua lucrare : Iubesc lucrarea asta . E atat de draguta . Insa nu imi place ca ai repetat cuvantul El de 100 de ori in aceeasi fraza . Suna cam ciudat . Dar si asa , lucrarea este foarte frumoasa . Ea il asteapta pe acel el care o va face fericita . Recunosc ca m-a impresionat .


Votul meu merge catre a doua lucrare ( nu luati in seama faptul ca ma regasesc in acea fata 4 ) .
Va rog, nu-i lasati sa moara!



[Imagine: cuZv.gif]
[Imagine: 3MiK.gif]
[Imagine: BvWd.gif]
[Imagine: QrLB.gif]
[Imagine: v1oJ.gif]

#6
Imi bag si eu nasul pe aici. Dau edit imediat ce termin de citit

Edit.

Vai, mor aici. Eu nu am sa iau fiecare lucrare in parte si am sa o comentez pentru ca nici nu am ce. Mi-au placut mult amandoua si cand ma gandesc ca trebuie sa alg una... 20 Si faptul ca sunt anonime imi dau un semn de intrebare. Greseli nu am vazut la nici un dintre lucrari, sau poate ca n-am observat eu. Ochiii mai mai au putin si cad pe tastatura deci va dati seama. Nu mai am ce sa spun. Celelalte fete mi-au luat-o inainte si au spus tot ce am vrut sa spun eu. Tipic nu?21 Votul meu merge la prima lucrare. Nu stiu de ce, dar stiu ca e mai bine. Succes participantelor si aveti talent, nu va lasati 3
[Imagine: Hm757.png]





#7
votul merge la prima

prima lucrare
In privinta gramaticei, ai greseli sa spunem ca minore. Mi-a placut cum ai incercat sa defenisti pe el si sa putina actiune.

a doua lucrare
Manuesti bine gramatica, dar uiti de semnele de punctuatie. Puteai sa pui ceva ca semn ca sa arati alianiatele, daca ai :-. Nu imi plac intrebarile sunt porea multe si strica totul. Si de ce "Eu" cu litera mare. doar ca nu Dumnezeu.

Pentru ambele: Ati ales o tema cu mai multe sensuri, dar ati luat ambele pe cea mai simpla si banala.
[Imagine: aaaakip.jpg]

#8
Deci, s-a votat pana in 21 si am uitat sa mai inchidem topicul. SweetKiss, felicitari, mi-a placut sa duelam 21 si sper sa mai duelam in curand. De fapt, vom duela.
Multumim celor care au votat, noua ne-a facut placere sa ne omoram putini neuroni pentru duelul asta, a fost distractiv. Sooooo, thanks and see ya !!!
[Imagine: ak8THBQ.png]




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Duel: KatexD vs. DeDal N. DeDal N. 9 6.591 14-12-2011, 09:02 PM
Ultimul răspuns: Ana
  Duel: â–ª Winter Sleep â–ª vs DeDal N. DeDal N. 12 6.153 14-12-2011, 08:52 PM
Ultimul răspuns: Ana


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)