Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Deadman Wonderland

#1
Imi este lene sa traduc asa ca:

Ganta Igarashi has been convicted of a crime that he hasn't committed, and sent to a new, privately owned and operated prison, where the inmates are the main attraction in a modern day twist to the gladiatorial coliseums of ancient times. Throw in a healthy dose of weird little girl, some new-found super powers, and a little conspiracy theory, and you have Deadman Wonderland.

Am vazut primele 5 episoade din animeul acesta si trebuie sa recunosc ca e superb. Aduce o idee noua printre animeuri, mai ales acum cand cam toate animurile au inceput sa nu mai fie prea originale. A reusit sa ma captiveze de la primul minut pana la ultimul (de pana acum) si OST-ul este genial.
[Imagine: 853388ce6bdb7277cc789988ed3b2175_zps2236a6e0.gif]

#2
Eu am vazut toate episoadele si am ramas masca, deci un anime preatare
mi-a placut la nebunie
pfoaii cine ar fi crezut ca seful acelei organizatii sau ce ofi aia va muri
Deci prea super
tipu ala cu par verde mi-a placut cum i-a zis lui prieteni lui Ganta ca aia normal e o bomba, saraka de ea, ce a pleznit-o baiatu 21, ma bucur ca l-a iertat pana la ruma
hmm observ ca ceide mai sus sunt la inceput, ce zic eu acuma e de la sfarsit 21
oricum un anime prea super, de nota 10 8

#3
L-am vazut in urma cu ceva timp. Mi-a placut mult anime-ul. Era foarte frumoasa ideea cu o inchisoare cam ciudata. Precum un joc, cine castiga. Finalul are o nuanta de mister... te face sa te intrebi ce va urma? Ce se va intampla? Si tot asa. Si OVA-ul este destul de frumos. I-am dat acestui anime nota 9, nu stiu din ce motiv. Poate fiindca l-am comparat cu altele. In fine, este foarte bine sa fie vizionat. Scurt si la obiect, adica doar 12 episoade si acel OVA. Nu regret ca l-am privit si te lasau in suspans majoritatea episoadelor. Imi place destul de mult opening-ul. Cat despre ending... nu mi-l mai amintesc deloc. Era dragut si acel cantecel ce il canta tipa cu parul alb. Destul de frumos anime-ul, in concluzie.

Psycho XD

#4
Am auzit de Deadman Wonderland de la un bun prieten - imi spusese ca opening-ul e genial. Ce-i drept, era o melodie rock buna :3 Cred ca asta m-a facut sa vizionez si anime-ul *laughs*
La inceputul primului episod mi-a parut rau de Ganta, totul era o nedreptate + ca nu suportam scenele acelea cand suferea...
Anw. Mi-a placut zambetul tipei cu parul alb (mda, nu-mi mai amintesc numele acesteia) ; also, si intreaga poveste a fost draguta, a avut actiune si suspans, scene de thriller and so on.

#5
SPOILERE

M-am gandit sa ii dau o sansa acum ceva timp. Parerea mea (cand vizionam/dupa vizionare) a fost una... foarte fangirl. *laughs*
Personajul meu preferat e Senji-kun (exista mii de motive pentru care il aleg). Si imi place cand Toto (parca asa-l chema) i-a lins sangele de pe mana sau cand dadea cu subinteles chestii yaoi.
Mi-a mai placut si de Super Preotul, Genkaku. Un personaj ce m-a atras aproape imediat. Si cum el credea ca doar prin moarte omul poate sa fie curatat de pacate (ceea ce mi-ar placea sa fie adevarat). A fost foarte misto la sfarsit: "Oh, se pare ca tu vei fi salvatorul meu" (catre Nagi).
Pacat ca multi au fost omorati pentru a isi castiga libertatea sau pentru a ii face pe ceilalti liberi.
Mi-a placut cand tipul nebun (afurisite nume) a dat din deget- de atunci sunt ceva in gen: "*dand din deget* Cacing!". -obsesii, obsesii-
Shiro a fost... minunata! Imi place foarte mult de ea si cealalta parte a ei. Mi-a placut cand era in flacari, iar oamenii erau morti in jurul ei si aceasta a zambit. A fost frumos cand s-a invinetit protejandu-l pe tip (lapsus, ceva cu G, oricum).
Au fost momente ce pot sa te atinga la suflet.
Anime-ul merita vazut, pacat ca are doar 12 episoade (stiu ca urmeaza si al 13-lea, dar depinde de cum o sa se vanda etc.).
M-am apucat de manga si o sa o continui ca am vazut ca au scos unele parti din anime care ma jenau (ca atunci cand el tipa si spunea ca nu e vinovat) -motivul pentru care nu am citit manga dupa ce am terminat anime-ul a fost pentru ca nu vroiam sa vad aceleasi lucruri in inceput (doar acolo).
OVA-UL E GENIAL! Mai mult Senji, totusi. Am fost eu poate singura care se gandea ca merge un yoai cand Senji cand era prins in panza aia? *laughs* A fost demential cand mosneagul i-a dat o palma celui ce zicea lucruri rele de Senji-kun. Asta e o adevarata prietenie.
Imi mai place cuplul Genkaku x Nagi, daca asta conteaza aici.
Am mai zis unele lucruri in "Recomanda un anime" pentru cine vrea sa auda ceva despre anime in general etc. intr-o maniera mai 'serioasa', nu doar laude si momente de fangirl -ca de obicei.
Alte lucruri dragute:
Senji, care omoara si e foarte misto, se jeneaza la corpul femeilor.*laughs* poor my baby.
Opening-ul e misto! Imi plac versurile ("I will be your deadman with nothing but this blood on my hands" si "I just want to make you bleed like me").
Cand in opening sunt aia in diferite costume de animale si merg in rand (am facut si un gif, deoarece mi-a placut faza, iar la un comentariu pe un forum/site cineva a zis ca aia sunt pedofili sau zoofili).
Muschii lui Senji in Opening.
Strigatul sau de durere din OVA care mi-a placut (singurul strigat care mi-a placut pana acum de acest gen).
Cand i-a fost scos ochiul. Idioata aia... ugh. Si i-a mai lins si sangele.
Pun acum capat pana nu incep sa povestesc cap-coada si sa fac doar jumatate de pagina cu cat de mult il iubesc pe Senji si ce iubesc in anime.
Trecutul lui Genkaku a fost naspa (trist, vreau sa zic, ceea ce il face sa il iubesc si mai mult). Eu chiar ma gandeam: "A fost violat sau batut? " Se pare ca batut, dar totusi... (oricum, stiu ca el o sa traiasca -am citit pe undeva)
Alt lucru ce a facut anime-ul de doua ori mai bun:
Cand Genkaku canta la chitara sa imaginara.
Cand lui Toto i s-a desprins mana.
etc.

Dupa cate ati observat, imi place anime-ul DESTUL de mult.
Vizionare placuta si voua!
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#6
Pai dupa ce am vazut cateva clipuri cu el pe youtube am zis de ce nu, parea interesant. Daaar... mi-a intrecut total asteptarile, nu ma gandeam ca va fi asa dement, nebun, de toate 21
Mi-a placut ideea cu inchisoarea si acele lupte, caracterele diferite ale personajelor.
Si doamne, cand am vazut ca ii va scoate ochiul.. x.x Nu as vrea sa ajung pe acolo chiar daca ar insemna sa am puteri. Ador melodia pe care o canta Shiro, e asa pura si inocenta ^^ [nu ea, doamne fereste, ci melodia]. Aaa si aproape de ultimele episoade a mai aparut un tip ce parea ca o cunoaste pe Shiro si era hot hot :X Tin minte ca l-a lins pe unu pe gat, m-a inebuniiit, era genul de caracter copilaros si dulce care devine dintr-o data malefic, kawai]. Pe vremea cand l-am terminat nu citeam manga.. deloc. Asa ca nu am continuat manga iar acum nu ma mai apuc ca nah.. am vazut anime-ul acu ceva vreme si nu mai e aceeasi scanteie de a vedea neaparat continuarea
[Imagine: 6sc1l3.jpg]
For every 99 times, you looked me in the eye,
swore you weren't lying and I was so blind..




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)