Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dantalian no Shoka

#1
Dantalian no Shoka (Bibliotheca Mithica de Dantalian) e un anime legat de carti si puterile lor magice. E unul din cele mai scurte animeuri, avand doar 12 episoade, desi pe internet sunt zvonuri despre aparitia sezonului 2. Povestea are loc in Anglia, dupa Primul Razboi Mondial. Dupa moartea bunicului sau, Hugh Anthony Diswald, cunoscut si ca Huey, primeste o scrisoare cu o cheie ciudata in ea. In concordanta cu textul scrisorii, e obligat sa ia custodia imensei biblioteci a bunicului sau pentru a mosteni averea bunicului si toate proprietatile lui. Dupa ce o intalneste pe Dantalian (Dalian pe scurt), cunoscuta mai tarziu ca Biblio-printesa Neagra, el afla ca defapt Dalian e o fiinta mistica, fiind un portal intre lumea umana si Biblioteca Mistica a lui Dantalian, un loc plin de magie si mister, ce gazduieste cunostintele secrete ale demonilor (de specificat ca Dantalian are o viata nemuritoare, fiind mult mai batrana decat pare). Dalian ii acorda lui Huey cheia ce deschide acel portal, facandu-l pe Huey partenerul si detinatorul cheii ei, dandu-i acces la cartile magice (Cartile Fantoma) din Biblioteca Mistica a lui Dantalian. Dupa ce isi accepta misiunea ca detinator al cheii, Huey se alatura lui Dalian in cercetarea incidentelor in care oamenii scapa de sub control puterile Cartilor Fantoma nesigilate (cu consecinte tragice) , si isi foloseste puterile de Pastrator al Cheii pentru a sigila cartile in interiorul lui Dantalian, marindu-i acesteia colectia. Pe parcursul calatoriei lor, cei doi intalnesc celelalte doua Biblio-printese (Flamberge, biblioprintesa argintie si Rasiel, biblioprintesa rosie) si pe detinatorii cheilor lor. O aventura plina de mister si de aventura, ce te adanceste parca intr-un vis din care nu ai vrea sa te trezesti...Succes la vizionare, mie mi-a luat 2 zile sa il termin, uitati-va si nu veti regreta.
[Imagine: 10epyee.jpg] [Imagine: 2a8ot4w.jpg] [Imagine: 23jl73n.jpg] [Imagine: 2dr5gsp.jpg]
Ajutati-ma sa-mi indeplinesc visul: sa-i vad pe micutii astia adulti! Tot ce trebuie sa faceti e sa dati click!
[Imagine: r6KlR.png] [Imagine: IZpPm.gif] [Imagine: MRb1Z.gif] [Imagine: Z8Pjv.gif]

#2
Un anime pe care l-am vazut fara recomandari.
Personaj preferat: Distrugatorul de Carti.
Episod 'preferat': Cel cu papusile din sat.
Parere generala: Un anime frumos (despre carti). Un episod si cateva lucruri nu prea le-am inteles, dar asta e altceva. A fost frumos, iar tipa aia daca mai continua seria ajungea Lady Gaga 2 (sau sa zic ca "varianta anime"?).
Tipa Biblioteca nu m-a uimit considerabil, dar oricum... asa era ea. Iar tipa din interiorul ei si ea... oh!, ultimul episod a fost dragut/frumos. Si... trist... mi-a placut atunci cu:
"Nu te simti singura? "
"Am si uitat cum este sa te simti singura. *tipul pleaca* Pana cand ai venit tu..."
Inca tin minte. T.T
Povestea emotionanta a fost cea cu violonista si acea carte a distrugerii (cele doua partituri).
Ce m-a cam 'enervat'? Brrr, trebuiau ei mereu sa aiba doua variante. "Poate era programata sau... poate a fost decizia ei." *face/palm* "Poate stia ca asa se va intampla sau poate nu" (aici nu mai stiu cum era) *face/palm* -episodul cu parfumul. Totusi... a murit, dar visul i s-a implinit.
Ce saaaa mai zis? Un anime bun. Merge. *thumb up*
Planta aia Carnivora a fost misto. 21
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)