Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Da Vinci's Demons

#1
[Imagine: Da-Vincis-Demons640_s640x427.jpg?73b8e21...253919b641]

Genre: Adventure, Drama, Historical fantasy

Created by: David S. Goyer

Starring: Tom Riley, Laura Haddock, Elliot Cowan, James Faulkner

No. of seasons: 1 (aparent o sa fie si un al doilea)

No. of episodes: 8 (1 aparut pana acum)

Language: English

Running time: 56 minutes (cel putin atat a avut primul episod)

Comments: Dupa 10 minute din acest episod am inceput sa regret ca ma uit la el. Nu pentru ca ar fi prost. Dar pentru ca este atat de interesant incat vreau sa vad acum urmatorul episod si mai trebuie sa astept 2-3 zile pana apare. Misterul serialului ma face sa ma gandesc la AC2 in momentul de fata (desi sunt convins ca nu exista nici o legatura intre cele doua) si de fiecare data cand aud "time is like a river" in minte completez citatul din PoP 4. Stilul seamana cu Spartacus (cel putin asa mi se pare pentru ca nu am vazut decat cateva episoade din Spartacus) fiind produs de aceasi companie. Presupun ca vom putea discuta mai mult cand mai apar episoade. Pana atunci ce credeti ca este in "The Book of Leaves"?
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#2
Acum 20 de minutea am terminat primul episod. Ma rodea de cateva zile curiozitatea cu privire la serial. Titlul parea atat de promitator... Il vedeam adesea asezat printre primele recomandari pe un site unde obsinuiesc sa vizionez seriale. Si daca tot mi se parea interesant, m-am gandit sa il vad.
Intro-ul mi-a placut neasteptat de mult. Detaliat si frumos prezentat. In momentul de fata imi pare un serial cu suficient potential. Imi aminteste putin de The Tudors, desi in afara de timpul in care s-ar petrece majoritatea evenimentelor, nu gasesc prea multe asemanari.
The Book of Leaves? Ar putea fi orice scris in ea, din primul episod nu am gasit vreun indiciu care sa ma ajute sa imi dau seama. Posibil sa fie ceva legat de trecutul lui Da Vinci, cand intrase in acea pestera si iesise acoperit de sangele altcuiva. Poate din urmatoarele 2 - parca erau aparute 3 - imi voi face macar o banuiala cu privire la aceasta carte 106
Sper ca se va ridica la nivelul asteptarilor ce mi le-am facut dupa primul episod.

#3
Deci serial mai bun ca acesta nu am vazut si m-am uitat la destule.
Adica, sa se reinnoiasca dupa primul episod e ceva. Toti actorii joaca incredibil si scenariul nu se lasa mai prejos... este plin de mister (un mic spoiler: foaia aceea cu scrisul care se schimba de fiecare data cand te uiti la ea i mean how awesome is that).
Presupun ca intreaga Book of Leaves contine pagini ca aceea si din moment ce intregul serial merge pe ideea time is a river este posibil ca ce este scris in ea sa fie despre lucruri din trecut si viitor, poate noi tehnologii (informatie ce ii poate permite lui Da Vinci sa contruiasca dispozitive avansate si poate asa ajunge la schitele pe care le stim cu totii).

Sa nu mai zic ca mi-a facut un car de nervi in ultimul episod ~ le Giuliano feels T_T
[Imagine: Utsuki2_zpsac650da8.png]

this one time a roman emperor
loved a man so much
he raised him up into a god




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)