Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cu ce desenam

#1
Deci ,materialele difera de la artist la artist. Unii s-au axat pe acuarele ,altii pe uleiuri ,unii graffit ,altii creioane colorate >.<

Voi ce folositi cand desenati?

Eu am facut poze la cam tot ce intrebuintez (aproape tot ,ca unele chestii nu le-am mai gasit O.o ).
Deci in prima poza ( http://photo.evomedia.org/files/1aqzo7w3...pto3ki.jpg ) avem:
1. 2 Ascutitori (din care numai pe cea de metal o folosesc)
2. Carbune de desenat (2 bucati care nu le-am mai folosit demult)
OBS: la carbune risti sa te faci negru pana la cot . Nu glumesc ,fix pana acolo m-am manjit eu .Si iti trebuie un fixativ special ca sa nu zboare prin toate partile dupa ce termini desenul ,dar e bun si fixativ simplu de par (nu spuma ,spay sa fie) .
3. Creioane simple de schitat (in ordine ,de sus in jos: HB mecanic/normal ,4B , 8B -cel mai MOALE care l-am gasit eu in toata viata mea- ,si grafic - furat de la tata din trusa 65 )
4. Radiera la care am uitat marca ,dar e scobita saraca de ea de catre mine cu pixul...
5. Mine de creion mecanic grosime 0.7 la care trebuie sa cumpar creion mecanic pe masura >.>
7. Foi A4

A doua poza ( http://photo.evomedia.org/files/vblfmqlv...pq7d1w.jpg ) contine:
1.Acuarele de 35 000 ROL ^^ Are doar 12 culori but it's the best set you will ever find !!!
2. Pensule diferite marimii
3. Marker Negru
4. Carioci diferite culori (nu le-am pus pe toate in poza)
5. Corector cu pasta alba
6. Stilou pentru tus negru (tusul l-am consumat)
7. Diferite pixuri negre cu pasta/fara pasta
8. Foi A3

Si ultimele 2 poze ( http://photo.evomedia.org/files/7919rmsq...hlz59k.jpg , http://photo.evomedia.org/files/ucreiuft...zi27dp.jpg ) au ghiveciul meu magic de creioane colorate xD Setul de langa e luat din Bucuresti cand am fost la Nijikon ,de aia inca nu l-am deversat in ghiveci :3

Si mai am niste creioane colorate primite din Anglia cica ,la care mina e incredibil de cremoasa si nu trebuie ascutite (sunt mecanice) dar nu le-am facut poza.

#2
Nu am multe instrumente. Dar ce foloseste shiva e foarte bun, numai ca trebuie sa stii sa te descurci cu ele. Acum va spun si ce folosesc eu:
2 creioane
1 cutit-ca sa ascut creioanele, fiindca consider ca acesta e cea mai buna ascutitoare
o radiera pe jumatate rupta 4
carioci
o cutie cu 24 de creioane cerate
culori(normale)
acuarele mai rar fiindca nu stiu sa le folosesc foarte bine (si pensule, desigur)...am auzit ca "tempera" sunt cele mai bune si cu toate astea eu nu am 4...
3 pixuri cu gel (rosu, negru si albastru)- imi place modul in care poti combina culorile si pentru mine aceste culori sunt "baza"

#3
Folosesc urmatoarele:

1. Creioanele colorate, creioane mecanice cu mina 0.5
2. Creione pt hasura cu mina dura: 3H, 2H, HB and B, 2B, 3B, 5B si 6B
3. O guma de sters kuz real life doesn't have CTRL+Z
AND: paper ._.

Ja ne...

#4
pai eu nu am inceput sa imi postez "operele de arta"... dar la mn nu ii asa de complicat...
http://i221.photobucket.com/albums/dd126...008697.jpg

deci ce avem: (de la stanga spre dreapta)
o cutie cu o gramada de carioci si creioane vechi
un fel de caiet cu foi albe de la uti... (acuma fac reclama)
un creion grafic luat la intamplare
o radiera pe care mi-o cumparat-o mami
o ascutitoare de metal
niste carioci foarte bune pe care le-am primit anu trecut de ziua mea
niste creioane cerate super bune...

cam atat...
[Imagine: 20080626090306.jpg]

Imi aprind visatoare o tigara. Fumul trece lenes si nepasator prin fata mea, formand niste spirale demne de admiratia unui artist..



#5
Eu folosesc:
-creion mecanic 0,7 + mina 2B
-guma sters de preferinta moale[i'm very picky when it comes to rubbers xDDD]
-fineliner 0,1 si 0,3
-markere negre
-microtec edding 69[un fineliner not so fine]
-acuarele[cheap stuff works just fine]
-tempera
-gouache
-acrylics
-creioane acuarela
-cateva seturi de creioane colorate pe care nu prea le folosesc xD
-foi de xerox/imprimanta[they work just fine]
-rigla transparenta de 30 cm

#6
D'oh.. parca trebe sa folositi toate materialele din lume ca sa realizati un desen.. crazy

Tot ceea ce folosesc eu este un creion 0.7 cu mina 2B < permiteti-mi sa va spun ca am dat zece mii pe el, iar pe mina la fel > si o guma moale, de preferat Factis < nu fac reclama, dar va anunt ca tot zece mii costa 21 > .


De obicei, ies niste desene foarte reusite. Daca vreau sa conturez ceva, folosesc un pix negru.

Big Deal.

#7
Am vazut postul lui Dark Phoenix la scoala cand 'invatam' pentru biologie ,dar a intrat profa peste mine in laborator ^^;

Faza e ca un creion si o radiera aveam si eu cand abia incepusem sa desenez si nu luam in serios acest hobby [acum 3 ani parca] ... Dar acum ca mi-as dori cu adevarat sa-mi fac o existenta din asta [ma refer ca ma indrept spre arhitectura Smile ] am inceput sa imi diversific paleta de instrumente .
Nu prea e important acum cat de ieftin sau cat de scumpe sunt lucrurile care le folosesti ,atata timp cat iesa ceva de care esti cu adevarat mandru ,asta imi place mie sa cred. Eu am pictat o data cu cafea ,dar asta nu e important 21

Am postat ca sa va trezesc ,oameni buni, la realitate ^^ Scopul threadului nu e sa comentam ce folosesc altii ca sa deseneze, si asa ,daca esti tont la desen nici macar cu pensule din par de inorog si acuarele de Taiwan nu ai sa faci vreo ceva frumos ...[NU vb de nimeni de pe forum ,ci in general] . Scopul lui sper ca este sfatuirea userilor intre ei despre ce sa foloseasca la desenat si cum sa le foloseasca...

#8
Sorry ca te-am suparat Shiva (tu esti singurul care a zis ceva). Sincer nu am intentionat sa supar pe nimeni. Mi-am spus doar parerea si am ras un pic de acele multe creioane radiere si alte lucruri pe care le folosesc cei care deseneaza pe aici. Nu am incercat sa comentez ce folosesc ca sincer nici nu imi pasa cu ce deseneaza atata timp cat desenele sunt reusite.

Thread-ul e foarte folositor pentru cei care vor sa afle ce se mai foloseste in materie de desen si banuiesc ca este si pentru sfaturi in materie de ustensile.

Ma bucur ca sunt pesoane carora le place sa deseneze si care isi doresc sa aiba desene reusite. Sa o tina tot asa si sa folosesca tot ce cred ei de cuviinta pentru a desena, chiar si cafea (nu m-am putut abtine smile )!!!

Inca odata imi cer scuze celor pe care i-am suparat cu post-ul de mai sus.
Daca doriti voi sterge posturile.

PS: nu considera incepator, persoana care nu foloseste altceava decat un creion.
[Imagine: Shaiya02sig.jpg]

#9
^^ Nici nu stii cat de mult ma bucur ,DarkPheonix ,ca nu ai inceput vreo cearta 4 Sincer ,cand am vazut post nou la thread ,m-am gandit: 'vai de capu meu ,astia sar la bataie X_x' . Nici o problema ,nu m-am simtit jignita si nu cred ca altcineva s-a simtit. Am atras doar atentia ,ca poate altii vor vrea in adevaratul sens al cuvantului sa isi bata joc ...

Eh,uite ca mi-ai facut o impresie destul de buna pentru modul in care ti-ai cerut scuze unde nu era cazul ^^

#10
deci eu folosesc:
-creion mecanic 0,7-mina B......numi plac creioanele de lemn....
-creioane colorate de apa
-Rotring-stilou isograph-tus negru
-radiera
-o pensula si un pahar cu apa...
muzica si chef de desenat 44




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)