Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce e un anime?

#1
Acum cativa ani am enervat ceva lume cu topicul asta. Hai sa vad daca va enervez si pe voi.
Dau direct quote la cum era atunci, sa vedem ce raspunsuri rasar.

Citat:Titlul zice totul si totusi nimic, deci sa extind:

Ce este un anime?
Intrebarea e simpla, raspunsul la fel: animatie facuta de japonezi. Mda, dar stim cu totii ca fanii anime privesc lucrurile mult mai romantat de atat si totusi raspunsul e clar.
Dar daca-l disecam, devine un pic mai complex, fiindca ceva facut de cineva, oricine ar fi, capata o anumita personalitate.
Anime-urile pentru multi sunt un hobby exotic, ceva special, diferit de cultura noastra autohtona, o scapare in altceva ce nu cunoastem. La o adica si cei ce se uita la romante de liceu tot cautand o anumita evadare din cotidian in banalul altui cotidian, atat timp cat e diferit de al lor (e 3 ceasul, exprimarea mea are dreptul sa fie batuta in cap, da?).

Unde tragem linie pentru ce consideram a fi un anime? E facut in Japonia, dar e despre...uhhh, sa zicem prasit... iti aduce inapoi cotidianul cu care esti deja invatat. Mai e asa anime pentru tine?
Nu e facut in Japonia, dar prezinta perfect obiceiurile japoneze si elemente din cultura lor...e o copie ieftina sau il poti considera anime? Cum ar fi Avatar de altfel, grafica foarte asemanatoare cu seriile japoneze, multe elemente de cultura la fel...il vizionam ca si cartoon sau anime?
E facut de o firma japoneza dar prezinta un erou dintr-o alta cultura, emblematic oarecum pentru cultura in cauza...e anime, sau cartoon?

Pe topicul asta iesim din sfera anostului...cine vine aici cu semantica sau cu definitia care am dat-o si eu mai sus e rugat frumos sa-si miste hoitul altundeva, nu asta ma intereseaza pe topic.
Un anime, este un anime doar prin origine sau si prin substanta?
Un anime este un anime daca este dezlegat de radacinile sale culturale?
Vorbim de un anime cand doar grafica ne zice asta, dar povestea il face sa fie "Capra cu 3 iezi"?

Ganditi lateral, in afara cutiei inainte de a posta...vreau niste opinii interesante aici.
Post...

P.s > Voi face misto de aia care posteaza gandind ingust...am un topic de rant-uri pentru asta.

P.p.s > Glumesc.

P.p.p.s > Sau poate nu.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#2
As vrea sa incep zicand ca nu favorizez animeul fata de cartoon sau invers. Personal imi displac oamenii ce fac o diferenta de calitate pe baza originii unei creatii.

Dar mai la subiect, ca sa consider un desen un anime trebuie sa aiba mai multe caracteristici.

1) sa fie facut in japonia pentru publicul japonez
2) sa aiba o manga pe care este bazat si pe care o urmareste cat de bine se poate
3) sa aibe o continuitate de la episod la episod
4) sa nu aiba sezoane
5) sa aibe un anumit standard de grafica


Explicatii:
1) presupun ca e de la sine inteles. Trebuie sa fie facut pentru publicul de acolo fara intentia de a fi exportat. Desi multe animeuri ajung si in america si in restul lumii ca doar e o afecere exista o diferenta intre a fi tradus dupa ceva timp de respectivele tari si a fi produs cu traducerea gata facuta. Mai clar este diferenta intre DBZ care a aparut in engleza dupa vreo 10 ani si Ghost in the Shell (filmul) care a aparut dupa o luna.

2) nu toate animeurile au o manga, dar astea sunt destul de rare. Diferenta intre un anime facut dupa o manga si un cartoon facut dupa un comic este respectarea povetii de baza. Pe langa ca multe cartoonuri nici nu au comic, dar nu am suficiente informatii ca sa dau staistici.

3) continuitatea este probabil motivul pentru care am inceput sa ma uit la animeuri. In privinta asta episoadele par a fi mai mult capitole dintr-o carte decat mini povestii separate. Un anime isi continua povestea de la episod la episod si in unele cazuri chiar ai putea sa tai intreruperile si ar fi un film foarte lung. Majoritatea cartoonurilor au un caracter "monster of the week" cu o poveste mai vasta intinsa pe tot sezonul

4) faptul ca a inceput sa apara asta si la japonezi ma dezamageste. Este motivul pentru care nu am vazut Code Geas pana la capat. Daca un anime are 50 de episoade atunci sa fie 50 fara pauze stupide in functie de sezon. Daca sunt 200 nu trebuie sa ia 10 ani sa apara toate

5) nu o regula foarte stricta dar uneori face diferenta. Este motivul pentru care pentru mine Last Order: Final Fantasy VII este un anime si Final Fantasy: Advent Children nu este. Au aparut in aceasi zi, fac parte din acelasi univers, leam vazut in japoneza si totusi nu voi putea sa consider un film full CGI un anime. Grafica este de asemenea un criteriu de care depinde vizionarea unui desen.

Probabil ca mai exista si alte criterii de care nu pot sa imi dau seama bine infipte in subconstientul meu. Subiectul desenului nu conteaza pentru mine. Hellsing este despre vampiri, cu Dracula in rolul principal si chiar daca ma uit la dub este un anime. Vampire Hunter D este despre vampiri, cu fiul lui Dracula in rolul principal si chiar daca ma uit la el in japoneza este un cartoon. Probabil pentru ca este un film. Majoritatea filmelor sunt traduse profesionist si fara cenzurari si daca pot fi dispuse la cinemauri in Europa sau USA atunci sunt desene

Dragon Ball Z raman inca pe gard. Este cunoscut in toate lumea. Grafica nu pot sa zic ca se remarca ca fiind japoneza. La cate filere are poti sa sari si cate 5 episoade ca nu pierzi nimic. Traducerea a fost foarte buna (in opinia mea). Nu pot sa zic ca exista ceva in el ce ma face sa zic "este un anime". Este si va ramane doar DBZ
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#3
La DragonBall Z nici nu mai incape loc de discutie pe subiectul asta. Seria respectiva este aproape unic resposabila pentru deschiderea portilor vestului catre animatia de sorginte japoneza. Fara DBZ la vremea lui, raspandirea pietei anime ar fi fost mult mai in urma in acest moment...nu sunt sigur daca asta a fost un lucru bun sau rau in cele din urma, avand in vedere starea actuala a acestei industrii.

Grafica mie mi se pare un criteriu foarte nepotrivit pentru a accepta un anime intr-un gen sau altul. Spre exemplu: Avatar - The last airbender, precum si seriale ca Teen Titans, W.I.T.C.H. si altele impartasesc foarte multe dintre caracteristicile generale ale anime-urilor...dar nu sunt anime-uri ele in sine.
The Animatrix, cu pleiasa sa de stiluri, este cultural foarte bazata pe sensibilitatile estice mai mult decat pe cele vestice si, desi unele episoade au un aspect mai special, poate fi considerat din plin un anime tocmai in baza acelor sensibiltati culturale (episodul cu lipsa de gravitatie, sau cel cu rebeliunea robotilor, sau chiar cel cu tradatorul din realitatea virtuala...toate sunt 100% japoneze).
Asadar, daca consideri stilul grafic, trebuie tinut cont ca anime-urile folosesc o multitudine de stiluri in povestile lor. Vampire Hunter D: Bloodlust, care l-ai mentionat, are un stil foarte interesant al dar cutural se simte japonez mai mult decat vestic.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.244 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)