Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Canaan

#1
[center][Imagine: 72307.jpg][/center]

Dat un search si n-am gasit nimic despre seria asta, asa ca prefer sa fac un topic pentru el.
Nu ma pricep deloc sa scriu introuri despre animeuri, mie doar imi place sa le discut asa ca nu voi scrie nimic despre poveste. Pun in schimb un trailer pentru cine nu stie seria.

[center]Canaan Trailer[/center]

Pentru mine Canaan e o serie action pe care o cotez foarte inalt. Mi-a placut mult actiunea si animatia, si chiar si personajul principal mi-a fost simpatic.
Este cea mai buna serie action pe care am vizionat-o?
Nu. Black Lagoon inca tine mantia, coroana si sceptrul, dar Canaan a facut un efort foarte demn de lauda de a le obtine.

Cine a mai vazut seria si vrea sa discute cu mine pe marginea ei?
[center][Imagine: 315bbep.jpg][/center]

#2
Oh, tocmai ma intrebam daca este vreun topic cu anime-ul asta si uite ca l-am gasit. Canaan e cu siguranta unul dintre anime-urile mele favorite (bine, nu ca as fi avut o lista prea lunga din care sa aleg ^^"), desi nu imi amintesc acum prea bine intreaga actiune, pentru ca l-am vazut fix atunci cand era on-going, acum patru ani. Ce stiu sigur e ca era ceva cu un virus. Maria ma enerva in fiecare episod aproape. Si Alphard was hot as hell. Just to sum it up 21

Canaan este insa un anime pe care l-as recomanda oricui, pentru ca are o grafica buna, o poveste credibila care, mie cel putin la vremea aceea mi-a parut foarte bine "cercetata" si credibila, si, mai presus de toate, niste personaje foarte complexe care au parte de o evolutie interesanta. Se ajunge pana intr-un final sa se descopere tot mai multe atat despre Canaan, protagonista, cat si despre relatia ei cu Alphard, asa-zisa antagonista (desi nu am putut-o vedea niciodata ca pe un personaj negativ, oarecum mereu i-am inteles motivele si felul de a gandi si am simpatizat cu ea - as opposed to that Liang Qui nuthead, sau cum o chema). E o lupta continua care isi are radacinile intr-un trecut indepartat misterios, intr-un trecut mai mult sau mai putin impartasit, si o lupta cu un sfarsit destul de surprinzator si deloc categoric. Cel putin stiu ca eu am ramas cu multe posibilitati in minte, iar ultima scena, cea cu telefonul primit de Canaan si cu "noua ei tinta" mi-a adus zambetul pe buze. Personajul meu preferat a fost, deloc surprinzator, Alphard, care m-a atras din prima cu aerul acela de mister si raceala aceea care o inconjura si de care inca ma simt intr-un fel atasata sentimental, mai mult cu nostalgie ca a fost primul meu cosplay de incepatoare. Mi s-a parut fascinant felul in care ni s-a dezvaluit putin cate putin trecutul ei, si mi s-a parut potrivita alegerea ei de la sfarsit, desi m-am revoltat in momentul acela si desi caderii aceleia ii lipseste din veridicitate.

Nu as spune mai multe si pentru ca nu imi amintesc foarte multe, si pentru ca e un amarat de anime de 13 episoade, asa ca ar fi foarte usor sa dau nedorite spoilere. Are actiune din greu si are mult mai multe decat atat, asa ca il consider un anime bun. Si sper sa se mai incumete si altii sa il vada, eu cu siguranta il voi revedea cand voi prinde ocazia, ca sa imi reamintesc toate cele ^^

Las si eu aici un AMV care tin minte ca mi-a placut mult, mi s-a parut tare potrivita melodia si in armonie cu scenele alese, plus ca poate fi vazut de oricine, pentru ca nu prea sunt spoilere pentru poveste, ci doar scene de lupta. Cu mentiunea sa nu va uitati de la minutul 3:36 pana la final, that might pretty much spoil a lot.

http://www.youtube.com/watch?v=z6INOpBx0Gs
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)