Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

CLAMP

#1
CLAMP este compus momentan din 4 membre. Stilul lor mi se pare foarte interesant si cred ca ar merita sa fie discutat ^^

Primul lucru care m-a socat la arta lor este anatomia,mai ales a corpului in general ,dar si a profilului . Mainile au aspect de taitei 24 dar asta imi place foarte mult [face personajele mai atractive din punctul meu de vedere]. Primul meu manga de clamp citit de mine a fost Tsubasa Chronicle. La inceput m-a debusolat faptul ca apare Sakura ,din Card Captor Sakura (toata lumea il stie ,nu?) ,si kudanurile ,de fapt spiritele fetelor din Magic Knight Rayearth .Abia dupa aceea mi-am dat seama ca TRC cuprinde pers din mai multe lucrari clamp intentionat.

Momentan citesc de la clamp: Clamp school detectives ,xxxholic si trc . Vreau sa gasesc si Magi Knight Rayearth si x/1999 ,dar e cam greu...[edit] Ah da,am citit si Tokyo Babylon [primele 2 cap] dar l-am lasat balta,nu prea mi-a placut...

[edit2][frate ,dar mai aiurita sunt] Alt lucru care merita mentionat: povestea in sine este fauta pentru a atrage publicul feminin si masculin deopotriva .Genul dominant e shounen (de aici se trag fanii maculini) ,dar apar si mici tente de shounen-ai (inevitabil daca vrei sa atragi si fanele 10). Ex de aceste mangauri: xxxholic [asa mi se pare] TRC[ aici e clar ca ziua] ,X/1999 [si aici ,ca doar de asta il caut] ,Code Geass [asa spuneau altii].



Răspunsuri în acest subiect
CLAMP - de Zvingli - 16-03-2008, 10:33 AM
RE: CLAMP - de dawn - 01-04-2008, 02:12 AM
RE: CLAMP - de noname... - 10-10-2010, 09:55 PM
RE: CLAMP - de Agrona - 24-10-2010, 02:25 PM
RE: CLAMP - de noname... - 14-11-2010, 05:19 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)