Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

CLAMP

#2
Nu cred ca stilul CLAMP este facut pentru a atrage atat tipii cat si tipele, dar mai degraba asta este un 'efect secundar'. Daca te uiti cu atentie prin mangaurile CLAMP, vei vedea ca acestea promoveaza ideea dragostei 'adevarate', ce nu poate fi blocata de niciun obstacol impus de om-ca de exemplu sex, varsta, specie *blinks* Creca se poate observa destul de clar in Chobits acest lucru-Chii si Hideki, wazzisname si cu profa, cei doi persocomi acre voiau sa o distruga pe Chii n so on.
CLAMP au reprezentat pentru mine una dintre cele mai mari surse de inspiratie in ceea ce priveste stilul. Mangaurile lor sunt foarte pompoase, impodobite, hainele personajelor abunda in dantele si tot felul de mici detalii. De asemenea nu folosesc prea multe screentonuri, cele mai multe efecte fiind facute manual. Intr-adevar, CLAMP folosesc o anatomie originala-personajele lor sunt foarte slabe si lungi, mai ales in TRC si xxxHOLIC.
De la CLAMP am citit Chobits, xxxHOLIC, TRC si primul vol din Tokyo Babylon. Chobits a fost de asemenea si primul meu manga, so it's kinda obvious why i love these mangakas.
Despre TRC-well, sunt la zi cu el, si da, este 'veriga lipsa' din mangaurile CLAMP, cea care insumeaza toate povestile up to date pentru a crea un singur univers. Aici intalnim tot felul de personaje deja cunoscute-de la Sakura, Syaoran, Touya si Yukito, la Sorata, Arashi, Kamui, si chiar Miyuki, ca sa nu mai zic de Yuuko, Watanuki si chiar Mokona din xxxHOLIC. Sunt foarte multe apropouri batute la adresa CCS, ceea ce ma face sa cred ca va avea loc in curand un cross over si cu acesta[ Yuuko zice nise chestii interesante cand Watanuki da peste o copie din plastic a baghetei Sakurei din CCS, de asemenea multe referiri la Clow Reed, iar Sakura din CCS ii apare Sakurei din TRC prin Tokyo Arc]
La xxxHOLIC apreciez cel mai mult arta-este bogata, impodobita. De asemenea, xxxHOLIC a dat nastere unuia dintre cele mai bine definite personaje feminine peste care am dat-si anume Yuuko. Este misterioasa si destul de ingamfata one might say, dar pe masura ce actiunea avanseaza, u'll see she's not as shallow as one might think xD. And incidentally, she's quite a sexy char, with alot of sex-appeal.
So yeah, as a bottom line, CLAMP inca se numara printre preferatii mei mei in materie de mangakas.
oh, btw, Code Geass nu e manga facut de CLAMP, ele s-au ocupat numai de char designul ptr anime :/



Răspunsuri în acest subiect
CLAMP - de Zvingli - 16-03-2008, 10:33 AM
RE: CLAMP - de dawn - 01-04-2008, 02:12 AM
RE: CLAMP - de noname... - 10-10-2010, 09:55 PM
RE: CLAMP - de Agrona - 24-10-2010, 02:25 PM
RE: CLAMP - de noname... - 14-11-2010, 05:19 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
4 Vizitator(i)