Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Bakuman

#1
A aparut acum 3 saptamani primul capitol din Bakuman,este facuta de tipii care au facut Death Note.
pot spune ca e interesant.

NU ESTE GEN DEATH NOTE.
Este mai mult School Life/Comedy.

Pe parcursul primului capitol sau facut referiri la Death Note,Dragon Ball si One Piece.

Povestea este despre un baiat obisnuit,care in timpul unei ore de mate desena pe fata de care ii place lui,el uita caietul la scoala,cand observa acasa ca la uitat se intoarce dupa el la scoala,deoarece a 2-a zi avea teza.La scoala il asteapta ca caietul in mana colegul lui cu cele mai bune note din clasa,Si de aici incepe totul.

Primul capitol are 58 de pagini. Al 2-lea are vreo 38 parca,si aparare saptamanal.So have fun

Daca sunteti curiosi si vreti sal citit intrati aici: www.onemanga.com/Bakuman/ (sper ca nui considerata reclama)
[Imagine: Alugays.png]
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul AnimeZup
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4
7) Zambesti, sau chiar razi

#2
este inca prea devreme sa imi fac o parere dar hmmm...ce sa zic ma asteptam la alt ceva...
in ori ce caz este interesant...a fost amuzant primul capaitol (al2lea nu l-am citit vad ca a aparut) si la faza cu 2 "prieteni" care au de gand sa faca un manga...unul desenaza celalalt scrie...aici poate se refera chiar la cei 2 autori...poate inceputurile lor ...21
cred ca o sa avem multe referiri catre alte manga-uri sau animeuri
si poate de invatat cate ceva despre industria manga...cum lucreaza ei etc etc

sper ca Tsugumi Ohba sa poata veni cu o poveste interesanta iar mangaul sa fie apreaciat pentru ceea ce este nu pentru ca este facut de Obata si Ohba, sa nu fie legat de succesul pe care la avut Death Note si sa fie ceva de sine statator
de Takeshi Obata ce sa zic...stilul inconfundabil...nimic de spus de desene...:p

pai cam atat ...acum ma duc sa citesc capitolul 2 ^^

omg soo pink OoO/made by Gonty
professional procrastinator

my anime list
mazgaleli


#3
Lol...de cand nu s-a mai vorbit desper manga-ul asta s-a ajuns la capitolul 17...eu sunt la zi...si pot spune ca este un manga foarte bun...si nu doar in primu capitol se face referire la manga-uri celebre...de exemplu in cap 17(link)...utati-va la pg 3...ce se vede pe masa lui...si uitati-va le ce deseneaza...
Este un manga foarte reusit...si din punct de vedere al grafici si din punct de vedere al story-ului care este foarte original...
[center][Imagine: Haruhi-Sig.png][/center]

[center]Spark's Blog[/center]
[center]Dacă apar manifestări neplăcute, puneţi-vă ştreangul de gât[/center]
[center]Holy F**K, that tree is eating the sky![/center]



#4
Meh, la inceput eram chiar sceptica in privinta lui Bakuman, poate ptr ca-mi era destul de neclar ceea ce trata, dar pe masura ce am urmarit seria a ajuns sa devina poate chiar ongoingul meu preferat. Si ca sa vezi chestie, ultimul chap e cliff hanger =/

Pe langa faptul ca e destul de educativ in ceea ce priveste desenul, eu fiind destul de interesata de subiect, ofera si un inside view asupra industriei manga. Plus ca partea de romance dintre Mashiro si Azuki mi se pare absolut adorabila, imma sucker for those kinds of innocent love stories.

Ma amuza la culme Niizuma Eiji or whanot, si cum alearga el de colo colo cu penitele la ureche. De asemenea Hiramaru e genial, the way he tries to fake different illnesses to escape the manga industry, sau cum pur si simplu fuge de editorul lui[care e creepy rau, btw]

Ma cam seaca editorul lor nou, e way too happy ptr gusturile mele. Cel vechi mi se parea mai bun.

Sincer chiar vreau ca Ashirogimuto sa-si capete propriul lor anime, desi avand in vedere ce s-a intamplat in ultimul chap, apele se anunta a fi destul de tulburi ptr cariera lor de manga ka..

#5
Până acum 46 de capitole, şi evoluează foarte frumos povestea. Devine din ce în ce mai interesantă. Şi după cum a zis şi dawn, nu doar povestea în sine e interesantă, află şi multe lucruri despre cum stă treabă în această industrie. Cu siguranţă să află în top 5 la mine 4

Mâine apare următorul capitol!
[center][Imagine: Haruhi-Sig.png][/center]

[center]Spark's Blog[/center]
[center]Dacă apar manifestări neplăcute, puneţi-vă ştreangul de gât[/center]
[center]Holy F**K, that tree is eating the sky![/center]





Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Bakuman manga in romana ady_x 8 8.075 22-05-2009, 06:02 PM
Ultimul răspuns: ady_x


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)