Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ati face cosplay?

#21
Daca as face vreodata cosplay...
Hmm,sincer nu stiu exact in ce m-as costuma(avand in vedere ca materialele sunt foarte scumpe,armele asemanatoare ca celor din anime ar fi greu de realizat)Dar daca ar fi sa aleg un personaj as alege pe Lucy din Elfen Lied(unul dintre personajele mele favorite)dar sincer as incerca sa ma costumez dar mi-ar fi teama sa nu o dau in bara,considerand astfel ca jignesc personajul respectiv.
[Imagine: tumblr_mm2ycaxQz51r83pado1_500.gif]
[Imagine: tumblr_mm30ln52JV1souo92o1_500.gif]


Tadaaaaa.Boom:3

#22

#23
E prea monoton topic-ul asta, 99,99% d'aici ar face cosplay, hai sa vin sa stric apele putin.

Ati face vreodata cosplay?
Nu. Desi de Halloween m-as costuma in Catwoman or sth, masca o am, dar cosplay e la un nivel mult mai inalt, imho. Nu trebuie doar sa respecti cu acuratete orice detaliu fizic si vestimentar al personajului ales, dar trebuie sa-i studiezi replicile, vocea, comportamentul si tot ce tine de interior.
Nu as face pentru ca nu mi-ar reusi, nu am mecla de cosplay, poate mai apropiata as fi de personajele din desenele/filmele americane, dar nici atat si nici calitati de actrita n-am. As simti ca jignesc autorul, munca lui in ceea ce priveste crearea unui personaj.

Voi in ce personaj ati face cosplay?
Sa zicem ca am cutitu' lu' gat si tre' neaparat sa fac cosplay, ca sa pot raspunde la intrebare. Unul care necesita o masca, numai asa cred ca m-as putea apropria de personaj macar 90%.
Daca omu' care-mi pune cutitu' imi spune ca nu, nu merge asa, ci tre' sa aleg un personaj dintr-un anime caruia i se vede mecla, atunci l-as alege pe Alucard (sunt destul de inalta sa am ceva din prestanta lui). Nu e o problema sa fac un tip, nu am partea de sus asa de mult dezvoltata.

Vi se pare greu de realizat costumul sau va este teama ca va rade cineva de voi?
Am zis la prima intrebare de ce nu as face cosplay. Poate exista si o teama ca s-ar rade de mine, de ce sa mint? Dar am zis ca nu acesta este motivul principal.

Iar daca ar fi sa-l fac pe Alucard, nu, costumatia nu e grea: un trenci rosu, un costum negru, cizme inalte, lucioase si negre, o camasa alba, o esarfa rosie, manusi albe. La cap ar fi o problema, dar are palaria aia care-i acopera juma' de mecla si ochelari de soare rotunzi, plus o peruca neagra. As merge cu capu' plecat, am nasu' mult mai delicat ca al lui, nu as semana prea tare.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#24
M-a batut gandul de foarte multe ori si am petrecut zile intregi cautand materiale si tehnici de replicat costumul lui Anne Hathaway din The Dark Knight Rises, singura Catwoman al carui costum mi s-a parut genial, cel al lui Michelle Pfeiffer consta in niste bucati de latex cusute cu ata de pescuit. Primul e mult mai greu de facut. Lots of intricate detailing right there. Cat despre anime cosplay, as fi vrut Yuuko din xxxHolic unde sunt total paralela cu facutul rost de materiale sau cusutul unui/unei kimono/rochii de genul ala. Am gasit destule plushies cu Mokona totusi 21. Apoi ar mai fi Asuka din NGE, dar nu stiu cat de confortabila m-as simti toata ziua imbracata in latex care imbratiseaza fiecare cm al corpului.

Mai degraba greu de realizat in comparatie cu teama de a fi luata la batjocura. In primul rand nu m-as prezenta nicaieri intr-un costum prost realizat pentru ca practic as cauta mistoul cu lumanarea.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#25
Eh, eu doar continui monotonia de dinainte.

Daca as face vreodata cosplay... Sure thing. Am facut cosplay la fiecare editie de Nijikon la care am participat (in afara de ultima, that was a change) din incapatanare. Am zis ca deh, daca tot ma car atata drum pana la Bucuresti, macar sa ma plimb pe acolo parand sa am vreun scop anume. Nu pot sa spun ca mi-a iesit de fiecare data, nici ca am lucrat vreodata singura la costume. Mereu m-au ajutat ba bunica, ba vreo alta ruda care e mai priceputa cu masina de cusut and so on. Ideea e ca am facut cosplay pentru mine si atat, pentru ca erau niste personaje indragite de mine si mi-a facut placere sa bat atat orasul natal, cat si cel adoptiv in lung si-n lat dupa cine stie ce chichite si detalii si accesorii pentru costum. Primul cosplay, in Alphard (Canaan) a fost relativ simplu, nu pot sa spun ca are vreun costum anume si a fost mai mult for fun, pentru ca ma provocase o prietena. A urmat Teresa (Claymore), care cred ca a fost cel mai nereusit din cauza perucii de foarte proasta calitate si a cizmelor alora mai mult improvizate (also, walking around in a completely white and tight costume isn't quite the greatest thing, dar eram prea indragostita de tot ce inseamna Claymore ca sa imi pese ^^''). Cosplayul in Suigintou (Rozen Maiden) a fost mai reusit (s-a vazut tona de ajutor primita de la o matusa, heh) si cel in Eclair (Kiddy Grade) a fost si el cat de cat ok. I mean I enjoyed it and had a lot of fun while at it.

Nu am fost niciodata prea interesata de concursurile de cosplay, din diverse motive. Fie nu mi se parea atat de reusit costumul meu, fie nu le vedeam rostul din moment ce nu era facut in totalitate de mine, fie simteam ca as fi pierdut timp pretios pe acolo in loc sa ma vad cu toti oamenii pe care ii aveam de obicei de vazut. Asa ca m-am plimbat si eu pe acolo si m-am delectat cu produsele de la standuri ca tot omu'.

Apropo de realizatul costumului, da, mi se pare o munca enorma, mai ales daca incerci sa respecti cu strictete personajul si mai ales daca e un costum mai complicat. Stiu ca ma uitam mai demult la tot felul de poze si mi se pareau usoare cosplayurile in school girl sau in orice alt personaj ar fi purtat uniforma. Dar am ajuns pana la urma la concluzia ca nu sunt deloc usoare nici alea si ca si in spatele alora se ascunde enorm de multa munca (asta cand am incercat sa imi fac singura o amarata de rochita in vara si am avut un rezultat putin stramb si descusut dupa 4 zile de lucru non-stop >.<). Ca sa nu mai zic de restul accesoriilor care vin dupa costumatia propriu-zisa. Probabil ca dificultatea asta este cea care m-ar opri sa incerc a-mi face un costum complet singura; si probabil ca si lipsa timpului si-ar spune cuvantul aici, pentru ca ar necesita multa dedicatie si multa pasiune concentrate pe respectivul costum.
Dar deh, you can never know, si mi-ar placea sa incerc intr-o zi sa fac ceva singura de la zero, da-de mai gasesc un personaj care sa ma atraga atat de mult ca cele sus-mentionate.

Am mai avut cateva tentative de cosplay, intai cu Meroko din Full Moon wo Sagashite si apoi cu Silvermist din Tinker Bell (I'm a huge Disney fan), dar au ramas doar la stadiul de idee ramasa pentru viitor. Si acum sunt indragostita de rochia Elsei din Frozen, asa ca cine stie ce va iesi din indragosteala asta.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#26
Intr-o buna zi chiar doresc sa fac un cosplay, insa nu va ganditi la cine stie ce extravaganta....nu cred ca o sa ajung sa imi vopsesc parul sau sa imi dau cu un borcan de gel pentru a-mi sta parul ca SSJ Vegeta or something 10. Probabil daca imi voi lua odata inima in dinti o sa incerc sa aleg un personaj care cat de cat sa imi semene si sa nu necesite sute de dolari pentru a face rost de vestimentatie sau vreo schimbare de look radicala la care sa se inchine parintii 21. Momentan inca nu am un personaj anume in minte, insa cu siguranta pana mor o sa ajung eu sa personific unul....sper doar ca va fi mai curand decat mai tarziu, nu as dori sa fac cosplay la 70 de ani 21

Eu unul am o mare admiratie pentru cei care fac cosplay an de an si care chiar investesc mult timp si bani pentru a intra in pielea personajelor lor preferate fara a tine cont de felul in care sunt perceputi de cei din jur, familie, prieteni care nu au nici in clin, nici in maneca cu animeurile.....pana la urma trebuie intr-adevar sa fii pasionat pentru a avea un astfel de curaj, deoarece majoritatea dintre noi suntem foarte self-consciouss datorita mediului din care provenim sau a educatiei primite.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#27
Ati face vreodata cosplay?
Da, pentru mereu m-a fascinat cosplay-ul si cum, cu machiaj adecvat, peruca, haine si accesorii te poti transforma in personajul preferat. Ba chiar pot spune ca am facut ceva aproape de cosplay, dar fara a avea exact haine ca ale personajelor, ci improvizatii, care se apropiau destul de mult, dar care se axau in primul rand pe make-up: am fost Misa, Petra Ral, Enma Ai, chiar si Honne Onna, Levi Ackerman, Annie Leonhardt, Mikasa, Ciel si, bineinteles, Sakura Haruno 21.
Din lumea non anime am fost Dara, din 2NE1 in videoclipul "Come back home", Michael Jackson si Kayako Saeki, toti de Halloween, dar in perioade diferite ale vietii mele Smile. Spre surprinderea mea, am fost foarte apreciata de catre public.

In ce personaj ati face cosplay?
Nu pot numi numai unul. Cred ca, daca ar fi sa aleg un personaj care imi seamana, as alege-o in mod clar pe Arya Stark, din Game of Thrones. Dar mi-ar placea sa "fiu" Yennefer of Vengerberg sau Daenerys Targaryen. Poate intr-o zi am sa-mi iau inima in dinti si am sa-mi cumpar costumele, din moment ce la croitorie nu ma prea pricep.

Ce va opreste? Vi se pare greu de realizat costumul sau va este teama ca va rade cineva de voi?
Pana acum m-a oprit faptul ca nu aveam bani, iar parintii nu erau de acord sa imi cumpar haine pe care nu pot sa le port in viata de zi cu zi. Costumele sunt greu de realizat singur, mai ales cand nu te pricepi, deci si asta poate fi un impediment, plus ca, daca vrei sa cumperi, transportul din alta tara in Romania presupun ca e expensive...
Sincer, faptul ca s-ar putea sa rada cineva de mine e ultima mea grija, cand vine vorba de cosplay 21.
Pentru iubire nu se multumeste, in consecinta, n-o sa-ti multumesc nici eu. Doar te iubesc sublim si nebuneste, atat de pur, total, nepamantesc.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)