Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

7 Seeds

#1
[Imagine: 7seeds.jpg]
[Imagine: 000covera.jpg] [Imagine: t7seedsv13ch70pg000b.jpg]


Initial intentionam sa postez despre manga asta la topicul “Ce manga citesti?”, dar dupa ce m-am gandit putin, am zis ca merita un topic numai al ei. In momentul asta nu prea imi ajung cuvintele ca sa explic exact cat de mult mi-a placut ce am citit din manga asta pana acum. Spun “pana acum”, pentru ca din pacate este inca ongoing. Cred ca asta este cam singurul minus pe care i l-am gasit pana acum…dar, ca si in alte dati, o sa am rabdare.
Tamura Yumi. O sa tin minte numele asta. Nici nu aveam idee ca tot ea scrisese si Basara , care tot asa, este o manga foarte buna pe care am citit-o acum ceva timp. Ca gen, la baza bazelor, as zice ca ambele sunt shoujo/josei. Partea frumoasa este insa ca reusesc sa iasa de tot din tiparele “clasice” (ca sa nu le spun cliché).
Dat fiind ca topical este dedicat seriei 7 Seeds, o sa intru in mai multe detalii despre ea. Am sa incep cu numele seriei, care este unul foarte sugestiv, reusind sa surprinda in mare esenta povestii. Spun asta pentru ca actiunea se petrece intr-o lume post-apocaliptica, unde aflam ca fiecare dintre tarile lumii a pus bazele unui proiect pentru conservarea specie umane. Stiind ca Pamantul urmeaza sa fie lovit de un meteorit, in Japonia au fost realizate 5 echipe alcatuite din cate 7 persoane fiecare. Ideea este ca odata ce conditiile de pe Pamant vor putea sustine din nou viata umana, aceste echipe sa fie trezite din somnul criogenic in care se afla si sa repopuleze planeta.
In mare, cam asta este ideea de la care pleaca povestea. Interesant este de urmarit nu numai modul in care planeta s-a shimbat, dar si modul in care personajele reusesc sa se adapteze la situatia asta. Si ca tot am adus vorba de personaje, consider ca asta este si punctul forte al acestei serii. Avem foarte multe personaje care se incadreaza in mai toate tipologiile posibile, fiecare cu povestea lui, care evolueaza foarte frumos pe parcurs. Nu pot sa dau prea multe detalii ca nu as vrea sa stric cheful nimanui, dar o sa spun doar ca circumstantele fiecarei echipe sunt diferite.
Ca o impresie generala, manga asta mi s-a parut superba. Este una dintre putinele serii care a reusit sa ma faca sa-mi exteriorizez emotiile, si toate astea cred ca se datoreaza in mare parte veridicitatii personajelor. Are cam tot ce trebuie: aventura, drama, romance si o grafica foarte reusita. Asa cum am zis si mai inainte, singurul minus ar fi ca este inca neterminata, deci impresia asta ar putea sa se schimbe oricand in functie de cum or sa evolueze lucrurile. Dar presimt ca nu o sa fie cazul Smile.
Daca mai exista cineva pe aici care iubeste sau uraste manga asta, este invitat sa posteze.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Seeds of anxiety Flaw 3 4.469 21-05-2012, 07:34 AM
Ultimul răspuns: IVY


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)