Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ţigările şi adolescenţii

#21
(11-08-2010, 02:32 PM)Sasha A scris: Nu coteaza e de tutun sau fruct,tot tigara e si tot aceleasi cosecinte, nu se schimba mare lucru sau poate mirosul sau calitatea, nu am idee.
Deci tinerii de astazi ar trebui sa de inavatat sa se aprecieze si sa se iubeasca, dar nu sa fumeze fel de fel prostii ca sa se dea mare si chiar daca parintii sunt fumatori activi, copilul lor ar fi unul posesiv(CORECTARE: PASIV).
Iar apoi, daca ai fi citit din quote in quote ai fi realizat ca discutia noastra a luat o alta cale, in care nu se mai facea referire la cat de toxic e fumatul; crezi ca nu stiu? Ba stiu, si ma amuz mereu cand pe pachetul meu gasesc pe tipul ala cu barba,mustata si cancer la gat(pe principiul "asta patesti daca nu te razi") sau cand pe pachet scrie NOI TE PUTEM AJUTA. Insa fumatul a devenit viciul meu: sa experimentez toate formele de tutun! Si dupa cum am mai spus mai sus, oamenii fara vicii sunt oameni anormali!Toti suntem destinati spre a calca stramb, macar odata,deci te rog sa nu mai ti predici democrate despre cat de nociv este fumatul,Topicul intreba daca esti pro sau contra, nu daca sti sa citesti Wikipedia sau sti sa dai copy-pasta personalizat la ce a spus toata lumea pana acum. Daca nu ai ceva nou de adaugat, incearca sa nu te legi aleator de ultimul post gasit!Adica sincer, cati ani ai tu? Ai trecut tu prin ce am trecut eu? Astea sunt intrebari retorice, sper ca iti dai seama, pentru ca nu ma astept sa imi raspunzi sau sa iti raspund la intrebarile alea. OK, esti revoltata pe colegii nesimtiti, insa a baga toti fumatorii intr-o galeata este foarte urat! Mai vorbim noi peste chiar 2-3 ani si o sa vezi ca nu mai gandesti la fel!

@MODS Nimeni nu se cearta aici, ci doar isi expun parerile intr-un mod civilizat si democrat!
[Imagine: nhkmisatosatousighh3.jpg]

#22
@Sasha: caaaalm. Uite eu nu-i inteleg pe oamenii ca tine. Toti fumatorii pe care ii cunosc stiu la ce se expun. Dar nu se lasa fie pentru ca le place, fie pentru ca au devenit dependenti.
Ia sa vedem... bei cafea? bei alcool? mananci prostii? trebuie sa faci si tu ceva rau pentru tine. Nu poti sa nu ai o placere.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#23
@tzahranul
Recunosc ca nu stiu chiar multe de tigari, gen care e cea mai buna si asa mai departe,dar cat de cat cunosc am si incercat de vreo 3 ori si ma bucur ca nu am ramas in depedenta de ea.Si sunt de parerea ca mi-am argumentat raspunsul meu care e "contra".Si nu tin predici tie sau celor care anume fumeaza din pura placere, ci pe acele care au probleme serioase de sanatate si cei care se da cool.Iar referitor pe unde a ajuns discutia, adica pagina nu prea am avut posibilitate sa o citesc ca cam lasa netul asta prost .

@YKashim -Sunt al naibii de calma, unde vezi semne de nervozitate? Stiu ca toti fumatorii pe care ii cunosc stiu la ce se expun,dar daca lucrezi la o policlinica sa iti faci stagiul intr-un spital ai sa intelegi mai bine decat sa citesti Wikipedia cosecintele fumatului. Dar lumea e slaba usor capata un viciu si greu se lasa de el.Si nu beau cafea,nu mananc prostii,beau ocazional si duc un mod de viata sanatos.Iar placerea mea e apa(inotul)sau banii. Nu spun ca sunt perfecta, am incercat fumatul si alte chestii dar nu am ramas depedenta spre fericire.
[Imagine: aaaakip.jpg]

#24
21 hmmm e chiar atragator subiectul...in fine multi de pe aici incearca sa explice cat mai bine ca fumat nu face bine si ca dauneaza10 eh dar de ce nu va intrebati daca noi (fumatorii) va luam in seama?
Inteleg asta este parerea voastra despre adolescentii care fumeaza...isi distrug sanatatea-afirmativ dar atata timp cat sunt tru sau cool nu cred ca le pasa...
Si eu sunt adolescenta si fumez dar nu pentru a ma da mare ca sunt rebela si ca nu imi pasa de sanatatea mea-ci doar pentru simplul fapt ca imi place, ador senzatia aceia de bine si as fi nebuna daca nu as recunoaste ca fumez de ceva timp...hmmm din clasa a 7a.
Am fost criticata destul de cei 4 oameni care stiu ca fumez21ciudat...nu stie tot liceul...deci vorbele unora ma lasa rece la fel ca piercingul de pe fata21
Deci nu am nimic impotriva adolescentilor care fumeaza caci si eu fac parte din aceias grupa.
5

#25
Adolescentii fumeaza, fac sex, prizeaza, inhaleaza, baga, injecteaza din acelasi motiv pentru care adultii o fac. Tine de instinctul omului de a face orice-l starneste - de a-si gasi un fetish.
Ce rahat pe bat atata caz ca vai ca o sa moara, ca vai cu plamanii si ficatul si creierul.

Bautura, drogul, tigara iti omoara neuronii. Ok. Si ce daca ? Inteligenta nu se bazeaza pe neuroni. Pierzi neuroni privind un tablou marca Stanley Mouse & Alton Kelley sau ascultand o melodie de tipul Revolution 9.
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.

#26
Zic doar ca mi se pare aiurea ca cineva sa fie contra/pro ceva ce nu a incercat. Daca vrei sa-ti faci o parere despre un lucru trebuie sa-l treci prin propriile filtre. Altfel spus: vrei sa mergi pe strada si sa urli "jos tigarile!!!" fumeaza mai intai si vezi cum e.

Cat despre mine: nu fumez. Am incercat. Tutunul nu ma incanta. Nici nu-mi displace, dar nici nu-mi place. Cine vrea poate sa fumeze. Oricum moare.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#27
Lynn, sunt de acord cu tine. De asemenea, si eu am alergie la fumul de tigara, deci banuiesc ca e evident ca sunt contra. E o risipa de bani, un lucru daunator si ce poate produce moarte. Nu am fumat, nu fumez si nu voi fuma vreodata. Sunt de parere ca nimeni n-ar trebui sa fumeze, indiferent ca e adolescent sau adult.

@Kashim: Kashim, sper sa intelegi ca nu vreau sa ma cert, ci doar sa iti atrag atentia asupra unui lucru. Nu trebuie sa fumam o data ca sa decidem daca suntem pro sau contra tigarilor. Noi luam in calcul riscurile, nu gustul.
Va rog, nu-i lasati sa moara!



[Imagine: cuZv.gif]
[Imagine: 3MiK.gif]
[Imagine: BvWd.gif]
[Imagine: QrLB.gif]
[Imagine: v1oJ.gif]

#28
Citat:Noi luam in calcul riscurile, nu gustul.

Iei in considerare riscul unei mese McDonald's ? Iei in considerare riscul unei iesiri seara ?
Every little fucking thing can kill you.
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.

#29
Off: Eu ma refeream cand vine vorba de ceva ce nu-i mancare............. Dar se pare ca am uitat sa specific. Insa unele persoane o fac, pentru ca eu nu mai mananc acolo de 2 ani de cand am aflat ce porcarii care ma fac sa vomit baga aia in mancare. Evit Mc-ul cat de mult pot. Si sunt si vegetarieni, deci asta e o problema care ii priveste doar pe cei ce consuma carne, pe cand fumatul e o chestie ce ii priveste pe toti. Cat despre unei iesiri seara, eu nu ies seara niciodata, pentru ca ma tem, si poate mai exista altii ca mine. Si unii nici n-au voie sa iasa seara, si nu doar copii de 4-10 ani, ci si unele persoane ce au deja 16-17 ani, crede-ma ca stiu cateva, asa ca si asta ii priveste doar pe cei ce au voie sa iasa seara sau care incalca interdictia de a iesi noaptea, pe cand, asa cum am spus mai sus, fumatul ii priveste pe toti.
Va rog, nu-i lasati sa moara!



[Imagine: cuZv.gif]
[Imagine: 3MiK.gif]
[Imagine: BvWd.gif]
[Imagine: QrLB.gif]
[Imagine: v1oJ.gif]

#30
Tu ai o viata inafara celei online?

Trecem peste: deci decizia ta de a fi contra fumat e una bazata pe ceea ce ai auzit de la altii (adica in 99% din cazuri: "nu fuma ca mori"). Daca ti-ar placea ce ai mai face? Nu stii cum e, nu incerca sa vorbesti ca si cum ai stii. Cum spunea Horia, totul te omoara, nu iti poti trai viata dupa criteriul "ce ma omaora mai putin aia fac".
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)