Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Contele de Monte Cristo

#1
Contele de Monte Cristo al lui Alexandre Dumas este povestea clasic a unui barbat care face pe nedrept inchisoare. Filmul prezinta stralucita strategie de razbunare a acestuia impotriva celor care l-au tradat. Chipesul marinar Edmond Dantes, interpretat de Jim Caviezel, este un tanar onest a carui viata linistita si planuri de a se casatori cu frumoasa Mercedes, interpretata de Dagmara Dominczyk, sunt naruite de prietenul lui cel mai bun, Fernand, interpretat de Guy Pearce, care il inseala pentru ca o vrea pe Mercedes doar pentru el. Inchis pe nedrept in inchisoarea din insula Chateau D'If, Edmond este prizonierul unui cosmar care dureaza timp de treisprezece de ani. Macinat de cursul nedorit pe care-l luase viata lui, el abandoneaza tot ceea ce crezuse despre bine si rau de-a lungul timpului si da frau liber gandurilor istovitoare ale razbunarii impotriva celor care l-au tradat. Cu ajutorul unui detinut nevinovat ca si el (Richard Harris), Dantes pune la cale si reuseste evadarea din inchisoare, dupa care se transforma in misteriosul si bogatul Conte de Monte Cristo. Cu o cruzime vicleana el se strecoara in mod inteligent in randurile nobilimii franceze si-i distruge in mod sistematic pe oamenii care l-au manipulat si inrobit. Un fil care mie mi-a placut! Voua?
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#2
Yeah, dupa ce am balit pe carti atatia ani, m-am gandit ca ar fi cazul sa vad si filmul, ca doar am auzit doar cuvinte de lauda. Nu m-a dezamagit, din contra xD am fost placut impresionata de el. Personajele au fost foarte bine scoase in evidenta de actorii alesi sa le joace rolul. Contele mi-a lasat un gust dulce pe limba xD. Pe langa drama evidenta, pe langa suspans, am gasit si comedie, putin, doar putin ridicol.
Toate acele ingrediente imi fac pe plac dar de departe, scena preferata a fost aceea in care Contele isi face marea intrare. Te asteptai la un discurs grandios dar neh xD I don't think so.
Scenariul mi-a placut foarte mult, asta dupa acel weird end. O poveste de genul acesta merita descrisa pe indelete si cu foarte multa pasiune, nu poti sa o dai in bara. Nu iti permiti.

Montele de Conte Cristo
[Imagine: ak8THBQ.png]





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)