Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Gyo - manga horror de Junji Ito

#1
Dupa ce am ramas profund impresionat de Uzumaki dar si de Tomie am decis sa caut si Gyo, scrisa tot de Junji Ito, unul dintre cei mai cunoscuti autori de manga horror. Am citit descrierea si am ramas cam "huh? O_o ". Aparent, Gyo este o manga despre pesti cu picioare care invadeaza uscatul. 21
Nu mi se parea tocmai o manga horror insa dupa ce am inceput sa citesc ceva mai mult am ramas fascinat dar si scarbit deopotriva.
Manga e scurta, de doar volume si grafica e la fel de buna ca in Uzumaki. Se citeste foarte usor si va asigur ca daca doriti o manga horror de calitate Gyo nu va va dezamagi. Cine vrea, poate sa o descarce de aici. Alte detalii nu vreau sa mai dau, ca sa stric "surpriza".
Daca a mai citit-o cineva sau o va mai citi cineva, va astept pe acest topic sa discutam despre ea.

#2
Ce mai manga , la fel de horror precum Uzumaki , pana acum am citit un capitol si a fost intr-un fel amuzant si intr-un fel m-a scarbit groaznic de rau . Pesti cu picioare...care arata de parca au putrezit si le-a crescut picioare 47 .
O sa mai dau un edit atunci cand termin manga-ul.
al 10-lea manga terminat de mine :35:
Am terminat de citit manga...nu am vazut sfarsit mai crud si mai oribil...a ramas un schelet care nu mai miroase ( cititi manga sa va dati seama de ce spun schelet care nu miroase ) , si un grup de oameni imun la acel gaz... nu mai zic nimic geniala idee...slabut sfarsitul 10

#3
Foarte reusita "Gyo", ca mai toate lucrarile lui Junji Ito. Are un stil aparte, care iti da un sentiment de nesiguranta, frica .. dar de cele mai multe repulsie. Am fost chiar tentat sa-mi cumpar manga-ul, pentru colectie, dar am decis sa iau totusi primul volum din Uzumaki (este mai reprezentativ pentru opera lui Ito).

Mi s-a parut foarte reusita si una dintre short-manga-urile de la sfarsit - cea cu "decupajele" din zidul de piatra, in forma de oameni; nu mai stiu exact cum se numea, dar sfarsitul e destul de creepy.

#4
Interesante opinii despre aceasta manga, dar ale mele sunt complet diferite xD [maybe because I'm a girl ^^'']

A fost prima manga a lui Juniji Ito pe care am citit [I guess it's the last one too xD]. La inceput.. nu puteam sa spun ca imi place sau ca nu, nu ma speria foarte tare. Pana nu am vazut pestii aia XD
Cred ca daca o tinea numai cu pesti pana la sfarsit, mi'ar fi placut mai mult.. I mean, o data cu rechinul ala parca.. >__< dunno, I just didn't like it anymore. Mi s'a parut putin exagerat, ca sa nu mai spun ce expresie aveam cand am vazut oamenii aia in ce hal au ajuns O.o
Din final.. nu am inteles nimic, daca se poate cineva sa imi explice si mie please ^^ [zici ca era psychological xD]

Despre grafica pot sa spun ca a fost intr'adevar extraordinara, toate detaliile acelea *_* Insa m'a scarbit practic, too scary for me >w<
Love me or hate me. Either way I'm on your mind.

#5
Uhm..ia sa dau si eu pe aici.Cred ca fara sa vreau am devenit o fana de a lu Ito Junji.
Gyo e prima manga cu care am inceput.Cand am inceput sa o citesc mi s-a parut ceva normal,banal...dar...cand am vazut pestele ala cu o.O jumate de corp de metal m-am socat O______________o,dar am zis...hai sa continui.Am continuat...trebuie sa spun ca reactiile la aia ma ingrozeau complet,dar ce m-a ingrozit si mai tare a fost...cand a aparut rechinul ala.Dupa ce ca...vazusem pesti daia cu tona,mai apare si un rechin din acela.For God sake...apoi mai apar si caractite,meduze,balene *omfg O.O""* si alte animale marine.Mi s-a parut extrem de ciudat,dar am ajuns in punctul critic cand am vazut in ce hal au ajuns oamenii,pur si simplu imi era...scarba XD,dar cu toate astea....am citit-o.
Cand a aparut doctorul ala am ramas si mai si o.O.Wtf...he was a pshycho >_>.sfarsitul a fost ciudat iar....nu ma asteptam ca Kaori *parca asa o chema pe tipa aceea* sa moara,ma gandeam ca se va face bine.
Ehh..oricum desi prima manga a lu Ito Junji mi-a provocat scarba,am devenit fana si am mai citit una 21 *Uzumaki,care e sick as well* si voi mai continua sa citesc 24



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Junji Ito Agrona 1 2.415 13-08-2013, 02:07 PM
Ultimul răspuns: Faust


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)