Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pearl Harbor

#1
Pearl Harbor este unul din filmele care mi-au placut cel mai mult. Chiar daca nu prea este genul meu a fost foarte frumos realizat.
Probabil ca unora dintre voi o sa vi se para cunoscut numele. Filmul atinge o perioada in care America a fost devastata - inceputul celui de al doilea razboi mondial. Actiunea de petrece in decembrie 1941 pe cand America si Japonia erau in conflicte.
In afara de asta filmul mai urmareste si o poveste de dragoste dintre un locotenent (Rafe) si o frumoasa asistenta (Evelyne). Intamplare face ca Rafe sa fie chemat la datorie - fiind pilot - si pleaca lasandusi iubita si prietenul cel mai bun Daniel (Danny) acasa. Acesta este doborat si se scufunda in ocean insa supravetuieste si este gasit de niste pescari francezi care il duc in partea ocupata a Frantei.
Intre timp Danny si Evelyn incearca sa se resemneze - trecuse deja 3-4 luni - si ajung sa se indragosteasca unul de altul. Totul incepe mai mult ca o consolare, insa apoi treburile incep sa fie mai serioase si Danny isi da seama ca s-a indragostit de ea. Intr-o seara ea primeste un mesaj cum ca Rafe traieste si imediat el apare la usa ei. Isi da seama de tot ce se intampla. Se cearta cu Danny foarte urat si ii invinuieste pe amandoi de tradare,
A doua zi Japonezii ataca cu peste 300 de avioane insa Rafe si Danny scapa printr-o minune - decoleaza de pe o pista in reparatii, cu niste avioane care mai aveau inca cateva probleme si doboara 7 avioane inamice. Datorita acestui lucru sunt decorati, avansati in grad si sunt luati sa participe la o misiune secreta.
Isi ating scopul - au bombardat Tokyo cu 16 avioane si au facut ca Japonia sa se retraga; terizeaza cu ultimele picaturi de combustibil in China insa dau peste niste trupe Japoneze. Se lupta, sunt capturati insa Rafe face ceva si ies din situatie. Insa Danny este impuscat mortal incercand sa il salveze pe Rafe. Imediat dupa moartea lui ajung chinezii (cu care nu erau in razboi) si ii salveaza. Cu toate acestea Rafe aduce corpul neinsufletit a lui Danny acasa si il inmormanteaza.
Filmul se termina aratandu-o pe Evelyn si pe Rafe la mormantul lui Danny impreuna cu copilul lui.(Evelyn ramasese insarcinata cu Danny inainte ca el sa plece in misiune insa nu a mai apucat sa ii spuna ca va fi tata)

Nu este o telenovela. Prima data l-am acum ceva timp de atunci m-am mai uitat de vreo cateva ori (insemnand aproximativ 5). Personal il recomand pentru ca este un film intradevar bun.
Deci, l-a mai vazut cineva? Impresii? Personaj favorit? De ce? Ce parere aveti despre fil in sine? Idee? Final? Etc.




Ja ne...




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)