Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Eluveitie

#1
[Imagine: Eluveitie-metal-Band.gif]

Eluveitie

site oficial: http://www.eluveitie.ch/


dapz, nu ma puteam obtine sa nu fac un topic cu aceasta trupa, deoarece pur si simplu chiar merita. Bun, deci trupa Eluveitie pronuntata El-Vey-Ti, este o trupa din Switzerland de folk-metal, are influente de death metal, descrisa ca celtik folk metal. S-a format in 2002, iar primul lor album a aparut in 2003, sub numele de V�n

Membrii: Merlin Sutter
Sim�on Koch
Chrigel Glanzmann
Meri Tadic
Ivo Henzi
Anna Murphy
P�de Kistler
Kay Brem


Albume: Spirit - 2006
Slania - 2008
Evocation I - The Arcane Dominion - 2009
Evocation II - Visions - 2009


Ador trupa asta, este printre cele mai bune trupe care canta ceva bun cu adevarat, care isi da silinta. Pe langa instrumentele de rigoare ale unei trupe metal, se pot regasi cimpoiul si vioara. In inis Mona, Omnos, sunt printre melodiile mele preferate de la aceasta trupa. Sooo ^^ ce parere aveti despre ea ?
Mie personal o ador. ERste o trupa incredibila, cu o coloana sonora frumoasa, iar versurile sunt superbe, bogate in expresivitate si stil. voi ce parere aveti ?
-

#2
Ah, imi plac si mie cateva melodii, am dat peste ei din greseala, cand cautam ceva despre Korpiklaani ( tot o trupa de folk metal). Nu stiu Eluveitie nu seamana cu nimic din ce-am mai ascultat pan acum, nici o trupa pe care o ascult n-a imbinat atatea elemente, reusind sa scoata un rezutlat asa de frumos XD.
[Imagine: john5.jpg]
< Yeah, ador Nirvana >
Brian ( MM) za witch
[Imagine: omega3.jpg]
[Imagine: MMwitch.jpg]
"Contra todo Hoy BRUJERIZMO pa tí satanismo!
BRUJERIZMO! Cura joto " ( Brujeria- Brujerizmo)





#3
Mult prea faina trupa asta, imi plac cam majoritatea pieselor lor. Prima oara am aflat de ei de la un prieten care mi-a trimis Inis Mona, o melodie care m-a fermecat, eu fiind mare amatoare de folk/viking metal. Asa ca deh, o mica incursiune pe meleagurile torrentelor dupa discografie, si am devenit o fana inraita.

Printre piesele pe care le ador se numara Inis Mona, Slania's song [nu m-am oprit pana nu-nvatasem melodia], Jezaig[melodia asta pur si simplu imi da fiori, mi se pare superba], Your Gaulish War, AnDro, Primordial Breath si Calling the Rain.

Intr-adevar, faptul ca imbina limba gala in muzica lor mi se pare un foarte mare plus, fiindca da un feeling mult mairustic decat simpla utilizare a englezei. De asemenea, linia melodica este divina, cimpoiul, vioara si flautul(?!) fiind combinate superb cu instrumentele specifice metal-ului modern so to say.

Per total o trupa geniala, si unele dintre preferatele mele, avand un stil destul de original, pe care nu prea l-am intalnit pe la alte trupe[poate doar la Skiltron, care imi aminteste putin de Eluveitie prin linie melodica, dar careia-i lipseste vocea dura a lui Glenzmann]

#4
Damn, intr-adevar o trupa foarte buna, fara urma de indoiala printre primele in topul personal de folk metal.
Am gasit-o cam din prostie some time ago, eram nu mai stiu pe ce site absorbita de o lista de grindcore , si cand am aruncat o privire pe celelalte, am vazut destui fani pe la Eluveitie, so I also started listening to it.
I shall never regret doing it ofc xD Nu prea pot sa spun ca am melodii preferate mai mult sau mai putin si este una din putinele trupe la care sunt in stare sa afirm asta sus si tare. Stilul este inconfundabil unic si aduce diversitatea printre metal genre. Instrumentalul este deosebit, si ca sa dau totusi ceva exemple , it would be Primordial Breath, Calling the rain - aici un intro mult prea tare, the chorus ain't far away either, also Tarvos, difficult song I might add, evident o dovada de comlpexitate a stilului.
Well I could talk about this alot but o.o'

#5
Dumnezeule, ce-as putea spune despre Eluveitie ?! MULTE, categoric.
In primul rand, Caly, iti multumesc ca mi-ai dat sa ascult Inis Mona (practic ne-a torturat, dar intr-un mod placut ). Cum ziceam, am descoperit Eluveitie prin intermediul lui Caly si m-a impresionat foarte tare inceputul. Influientele folk, cimpoaiele.

Momentan , preferata mea ramane tot Inis Mona (pe care am ascultat-o toata vara in prostie), dar imi place foarte tare si Uis Elveti.

Rock on !\m/

#6
Unde ... mi-a ... dispărut postul ?

Mozi buni aveţi, copii. N-am ce zice, jos pălăria.

Am dat de ei acum ceva timp, când ascultam la greu folk metal. They still are one of my favourite bands. Toate melodiile lor au ceva unic, dar elementul principal în distingerea din rândul formaţiilor de folk este limba gală, ce are totuşi o muzicalitate aparte dar şi ceva rough, care merge mână-n mână cu vocalul de tip growl şi cu instrumentele tradiţionale.

Ca album preferat ... aş putea spune că-l am pe 'Spirit', iar Primordial Breath face toţi banii la 'Slania'.

#7
Ador folk metal-ul , si probabil datorita acestei formatii. Am aflat de ea in timp ce rasfoiam CD-urile tatalui meu [ era rockar in tinerete ] si am dat de numele trupei. Mi-a placut la nebunie , prima piesa pe care am ascultat-o fiind Omnos. Imi place vocea solistei. Nu seamana cu vreo alta cunoscuta de mine , ceea ce mi-a atras atentia si mai mult asupra formatiei.

\m/ ... Nice topic ! xD



#8
(19-02-2011, 10:52 PM)DanbO.o A scris: Ador folk-ul metal , si probabil datorita acestei formatii. Am aflat de ea in timp ce rasfoiam CD-urile tatalui meu [ era rockar in tinerete ] si am dat de numele trupei.

Nu mai fabula, copila, trupa s-a format in 2002. Si este folk metal-ul, ca este metal cu influente folk si nu invers.

Si Negura, nu ne baga pe toti in aceeasi oala 33.

Tsk, tsk, tsk.

Cat despre mine am fost mereu atrasa pe partea asta a metalului, cu multe influente de folk celtic si desigur, a limbii gale. Insa prima oara cand am dat de Eluveitie a fost pe 7 februarie 2009 cand au prestat in Bucuresti in deschidere pentru Kreator (si Caliban, o trupa de poponari emo cu scheleti roz pe chiloti). I-am privit de foarte aproape din moment ce toti asteptau trash-ul nemtesc, in primul rand, nu stiu daca mai am imagini, ma rog. Am observat hurdi gurdi-ul (nu stiu cum se scrie corect), instrumentul acela ciudat, desi nu stiam ce e si am plecat de acolo fredonand Inis Mona si ce imi aduceam aminte din Omnos (pe langa Phobia, Endorama, Hordes of Chaos, Flags of hate, Violent Revolution *whistles*)

Ca si album prefer Slania, a carui melodii le si ascultasem la concert, pe langa cea de sus as mai fi 'Slania's song', 'Calling the rain', 'Elembivos', 'Anagantios' si 'Primordial Breath' .

In alta ordine de idei, ar mai fi si de pe primul album 'Of fire, wind and wisdom', 'Your gaulish war', 'Spirit' si 'Uis elveti'.

De pe celelalte ar fi 'Omnos' care se intampla sa fie preferata mea si Brictom, poate si Thousand Fold, desi ultimul nu prea l-am ascultat.

Ca si folk metal, pe langa Korpiklaani ramane trupa mea favorita.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#9
(20-02-2011, 02:13 AM)Uberwald A scris:
(19-02-2011, 10:52 PM)DanbO.o A scris: Ador folk-ul metal , si probabil datorita acestei formatii. Am aflat de ea in timp ce rasfoiam CD-urile tatalui meu [ era rockar in tinerete ] si am dat de numele trupei.

Nu mai fabula, copila, trupa s-a format in 2002. Si este folk metal-ul, ca este metal cu influente folk si nu invers.


Stiu si eu ca trupa s-a format in 2002 , nici nu am spus altceva 23 ... Deci nu vad care-i problema si de ce ai mentionat acest lucru. Am spus ca CD-urile erau ale tatalui meu , rockar in tinerete , ca un fel de motiv. Nu ma refeream in nici un caz la faptul ca formatia e veche de cand lumea si pamantul -_-.

Referitor la " folk-ul metal " , total vina mea. Ce greseala teribila ... -_-.

Chiar nu fabulez , dar parerile sunt impartite si nu te pot obliga in nici un fel sa-ti schimbi impresia , mai ales ca a fost greseala mea ...


Revenind la subiect , daca majoritatea au spus piesele preferate , de ce sa nu fac si eu acelasi lucru :

- Omnos [ e pe primul loc in top-ul meu , fiind prima piesa ascultata si cea care mi-a placut si cel mai mult ]

- Elembivos [ de obicei imi selectez piesele preferate dupa inceput , iar cel de la aceasta melodie mi-a placut foarte mult ]

- Samon [ imi place mai mult versiunea acustica ]

- The Arcane Dominion

- The Cauldron Of Renascence






Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)