Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Parfumul

#1
Aparut in traducere romaneasca la Editura Humanitas, romanul Parfumul de Patrick Süskind, un bestseller international inca de la aparitia din 1985, prezinta viata unui om care cunoaste viata mirosind-o, care simte lumea prin amprentele ei olfactive, care creeaza parfumuri din ce in ce mai elaborate...

A fost odata un barbat care a descoperit in distileria trupului sau un parfum trecator pe care voia sa-l stapaneasca pentru totdeauna: parfumul de tanara femeie. Cadrul este Franta de secol XVIII. Cartea poarta insa unul dintre semnele de recunoastere a capodoperei: iti schimba imaginea asupra lumii de azi. O imbogateste.


Parfumul este adaptarea best-seller-ului omonim al scriitorului german Patrick Suskind, publicat in 1985. Situat in Franta secolului XVIII, romanul povesteste viata lui Jean-Baptiste Grenouille, un om aparte dotat cu un simt olfactiv iesit din comun si un vis care-l va impinge la comiterea celor mai abominabile atrocitati. Producatorul Bernd Eichinger l-a contactat pe romancier inca de la aparitia romanului pentru a obtine drepturile de ecranizare: "Era o istorie unica in felui ei, bogata si complexa, foarte puternica pe mai multe niveluri. Toti cei care au citit romanul au devenit pasionati de el. Dincolo de cuvinte, aceasta poveste misca ceva in noi. Este un amestec de fascinatie si oroare, dispret pentru personajul principal atat de urat si departe de noi si in acelasi timp atractie pentru ca cu ajutorul lui noi descoperim lumea. Abordarea era noua, ideea geniala si intriga demna de cel mai bun dintre thriller-e. Era evident ca aveam un material demn de un film iesit din comun."

Singura carte care am citito cu pofta.. (V-o recomand)

#2
Eu acum o citesc >.<
Mi se pare o carte superba , diferita de tot ceea ce am citit pana acum . Mi-am dat seama (cu greu) de la ce provine coperta , dar nu va spun , va las pe voi sa descoperiti .
Imi place faptul ca actiunea se petrece cursiv , iar autorul a "patruns" in mintile personajelor , le-a exprimat trairile sau simplele zbuciumuri sufletesti . Guillame (nush daca asa se scrie oo') este un tip ciudat dar nu ii dau de vina pentru ca asta este destinul care i-a fost dat .
Este o carte de nota 10 , merita citita ! :bv:
Zelia on: DeviantArt & MAL

[Imagine: fiveofusweremeanttobeby.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)