Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Godzilla (2014)

#1
De curand am vazut si eu la cinematograf acest remake dupa filmul din 1998, povestea din cele doua neavand nicio legatura una cu cealalta, pana si Godzilla este altul, aparitia sa fizica fiind destul de diferita fata de cea de acum mai bine de 15 ani, fiind mai fidela versiunii originale a japonezilor, cei care pana la urma l-au inventat in 1954. Ca tot veni vorba de filmul din 1998, acela a fost primul pe care l-am vazut intr-un cinematograf, prin urmare ma leaga niste amintiri speciale de acest monstru.

Revenind la versiunea de fata, pot spune ca am plecat multumit din cinematograf si chiar nu am avut nicio urma de regret ca am dat banii pe bilet. Filmul a fost in 3D ca mai toate blockbusterele care apar in ultimul timp, insa cu toate ca sunt destule efecte speciale pe parcursul filmului, din pacate 3D-ul nu a reusit sa profite prea mult de acestea, nimic wow care sa impresioneze din acest punct de vedere. Insa asta pentru mine nu a contat atat de mult, deoarece actiunea si scenele de lupta au fost la inaltime (la propriu chiar, in cazul de fata 21 ), mai ales la final cand au fost niste scene in care cu greu m-am abtinut sa nu strig un ""HELL YEAH" 21.

Imi este foarte greu sa vorbesc de acest film fara sa dau spoilere, insa ce nu imi este dificil este sa vi-l recomand sa il vizionati si voi cat inca mai este difuzat in cinematrografe (nu se compara feeling-ul cand auzi ragetul lui Godzilla intr-o sala de cinema in comparatie cu cel pe care il simti daca l-ai vedea pe calculator) , deoarece sunt sigur ca il veti gasi interesant, chiar daca nu sunteti un amator al genului. Actiunea la inceput intr-adevar este destul de lenta si multi probabil se vor gandi ca filmul e o dezamagire, insa dupa jumatatea acestuia totul se schimba si momentele epice se succed cu repeziciune, astfel incat la final va va parea rau ca s-a terminat.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#2
Sa zici ca acest film este un remake dupa filmul din 98 e usor gresit. Daca vrei este un remake al seriei originale sau mai exact un alt film cu Godzilla. Cel din 98 a fost o incercare de a face un Godzilla american. O incercare esuata chiar daca mie sincer mi-a placut destul de mult cause mindless fun 4

Godzilla 2014 este epic. Godzilla este cum are trebui sa fie, not the hero we want, but the hero we need. He does not give a f**k. Inteleg de ce exista si oameni pe acolo si ii tolerez pentru ca ei ajuta cu crearea backgroundului. Sincer as fi preferat 2-3 ore de Godzilla fighting dar nu stiu cat de multi oameni ar fi preferat acelasi lucru si prefer sincer ca filmul sa fie placut de majoritate si sa avem un sequel decat doar cativa fanboys.

10/10 would pay to see it again.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#3
Citat:Sa zici ca acest film este un remake dupa filmul din 98 e usor gresit. Daca vrei este un remake al seriei originale sau mai exact un alt film cu Godzilla. Cel din 98 a fost o incercare de a face un Godzilla american. O incercare esuata chiar daca mie sincer mi-a placut destul de mult cause mindless fun 4

Ai dreptate, ar fi trebuit sa pun in ghilimele ca fiind un remake al acelui film, mai degraba a fost un reboot american al francizei, deoarece nici japonezii nu au mai venit cu unul din 2004. Recunosc ca si mie mi-a placut foarte mult acel film din 98, chiar daca spre deosebire de cel actual, criticii l-au desfiintat cu totul, producatorii recunoscand la randul lor ca au gresit cu scenariul.

Desi nu era in plan, regizorul afirmand ca a dorit de la inceput ca finalul sa nu lase loc pentru o continuare, deoarece acest nou Godzilla a avut un succes rasunator la box-office, s-a decis ca totusi filmul va beneficia de un sequel, ba chiar de o trilogie. Sper doar sa nu o dea in bara cum au facut-o multi altii doar pentru a stoarce cativa bani in plus din buzunarele cinefililor.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#4
Citat:Desi nu era in plan, regizorul afirmand ca a dorit de la inceput ca finalul sa nu lase loc pentru o continuare, deoarece acest nou Godzilla a avut un succes rasunator la box-office, s-a decis ca totusi filmul va beneficia de un sequel, ba chiar de o trilogie. Sper doar sa nu o dea in bara cum au facut-o multi altii doar pentru a stoarce cativa bani in plus din buzunarele cinefililor.

Avand in vedere ca sunt undeva pe la 30 de filme Godzilla si ca multe din ele au fost facute ca B-movies in ochii mei nu prea au cum sa o dea in bara. You don't go to a summer blockbuster expecting Oscar material. Asta este regula numarul un pentru mine cand ma duc la astfel de filme. Asa ca atata timp cat Godzilla este epic si se lupta cu monstri care dau impresia ca ar putea sa il bata (toti stim ca nu o sa se intample si daca cineva spera la altceva imi pare rau pentru ei) atunci din punctul meu de vedere o sa fie un film ce merita vazut la cinema
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#5
Nu mi-a placut ca l-au scos repede din peisaj pe Bryan Cranston, dar dupa cum a spus si Alex, ideea era ca Godzilla sa fie in centru atentiei. In rest, a fost epic. De-a binelea, aproape am plans la penultima scena de lupta, iar in rest, e un film bine facut. E adevarat ca n-au profitat maxim de partea 3D insa compenseaza actiunea si plotul. So, idk, awesome movie. My fav main character? Gojira ofc.
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#6
Trebuie sa recunosc, cand am fost la cinematograf si am vazut ca asta era singurul film ramas de vazut (original voiam sa vedem X-Men, dar din pacate nu l-am prins) am cam facut utat, dar am lasat de la mine. Chiar nu ma asteptam sa imi placa filmul atat de mult. Nu as pune ca a fost chiar de cinci stele, insa a fost un film decent cu actiune easy going si perfect ca sa iti umple timpul, insa...

Insa ... desi a avut scene de lupta care m-au lasat cu gura cascata, una dintre ele mai ales, destul de bunicele (traiasca SG-ul), ma asteptam sa vad mai mult Godzilla, Majoritatea actiuni a fost centrata in jurul lui MATO (did I spelt that right? idk) si suddently, from nowhere appears Godzilla and saves the human kind, like wtf? La ultima verificare filmul putra numele de Godzilla, nu extraterestul cel rau care vrea sa ne manance pe care il rezolva Godzilla.

Scenariul a fost bun, iar regia decenta, iar asta venind din partea cuiva care e foarte selectiva in materie de filme. Nu cel mai bun film cu Godzilla facut vreodata, dar nici cel mai rau. A fost decent, sincer.

Merita vazut.
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#7
Godzilla vs. Muto, well, probabil ca o sa imi amintesc scenele astea pentru o vreme, in special ultima scena ce a pus punctul e i si m-a facut sa strig holy f**k!!!, chiar epica. Din maaaaarreeee pacate, nu am reusit sa il vad la cinema si probabil am sa regret asta pentru restul vietii mele pentru ca am vrut foarte mult sa aud ragetul acela victorios si restul. Well, mai bine asa decat deloc. Actiunea buna a aparut mai mult dupa jumatatea filmului si pe atunci credeam ca nu vom avea parte de lupta insa am avut, dupa parerea mea prea putina, dar iarasi, bine ca a fost si aia cata a fost. Cat despre plot, don't really care, ma bucur ca a fost un happy-end *ups, spoiler* dar l-am urmarit doar pentru acel asa numit zeu. Ce sa mai spun, il recomand ca sa ramaneti cu un wtf in minte la sfarsit. A fost un sfarsit ciudat catre amuzant, parerea mea.
[Imagine: ak8THBQ.png]




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  RoboCop 2014 DeDal N. 0 2.353 03-07-2014, 09:06 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Maleficent (2014) Queen of Darkness 0 2.254 07-06-2014, 07:43 PM
Ultimul răspuns: Queen of Darkness
  Divergent (2014) DreamGirl 0 1.613 25-03-2014, 08:22 PM
Ultimul răspuns: DreamGirl


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)