Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Evadare in ciorne

#3
Dear, oh dear

Mai intai incep prin a-ti multumi ca ai trecut si mi-ai lasat un comentariu si pentru aprecieri.
Apoi prin a-ti da o mica lectie intr-ale poeziei:

Citat:Pot spune ca ce ai facut tu nu e tocmai o poezie, nici macar rima alba nu e. E mai mult o descriere a sentimentelor tale. Daca vrei sa fie poezie, foloseste rima, pentru ca sunt atat de multe tipuri : imbratisata, monorima...etc.

Incepand de la modernism incoace, rima si masura nu mai sunt un ,,must''. Intr-adevar, rima cere un efort suplimentar si e mult mai greu sa faci o poezie buna cu rime, decat fara; insa, dintre o poezie care ,,nu e tocmai poezie'' si una care, de dragul de a suna frumos din coada, ajunge sa sune chiar absurd, prefer prima.

Uite un exemplu. Blaga n-are nici rima, nici masura si ritm constant. Now tell Blaga he didn't write poems. (a nu se intelege ca ma compar cu Blaga)

Am si multe poezii cu rime, insa sunt mai vechi si n-am vrut sa incep cu ele. Cand i-am dus profesoarei mele (care se pricepea, a naiba) poeziile mele cu rima, aproape ca m-a pus sa le mananc. Cu rima cu tot.

Apoi,
Citat:poate esti incepatoare in domeniul poeziilor

Right in the heart! Eu scriu poezii de cand am luat pentru prima oara penita in mana, adica de aproape 13 ani. Nu zic ca am avut o activitate foarte bogata si ca am scris zeci de poezii pe an. Nici ca poeziile mele sunt foarte bune sau de nivel de opere. Asta de am postat-o am facut-o printr-a 11-a (acum 2-3 ani) si chiar pana s-o postez, i-am facut multe revizuiri. Poate in 2-3 ani inca voi mai simti nevoia s-o revizuiesc. Still, am parcurs si eu cateva etape si am participat la multe concursuri in liceu, deci barem incepatoare nu-s.

In rest, sunt deschisa la critici in ceea ce priveste esenta/ mesajul/ alte chestii de fond.
[Imagine: ls.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
Evadare in ciorne - de Fata cu par de foc - 16-05-2014, 02:34 PM
RE: Evadare in ciorne - de Kira's Scarlet - 22-06-2014, 01:04 PM
RE: Evadare in ciorne - de Fata cu par de foc - 22-06-2014, 05:38 PM
RE: Evadare in ciorne - de DreamGirl - 22-06-2014, 06:49 PM
RE: Evadare in ciorne - de Fata cu par de foc - 19-02-2015, 06:12 PM
RE: Evadare in ciorne - de Syryus - 20-02-2015, 05:34 AM
RE: Evadare in ciorne - de TLDR - 10-05-2015, 09:22 PM
RE: Evadare in ciorne - de Fata cu par de foc - 17-06-2015, 12:36 PM
RE: Evadare in ciorne - de TLDR - 17-06-2015, 09:17 PM
RE: Evadare in ciorne - de Syryus - 18-06-2015, 09:23 AM
RE: Evadare in ciorne - de Fata cu par de foc - 18-06-2015, 11:29 AM
RE: Evadare in ciorne - de TLDR - 18-06-2015, 05:09 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)