Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Beyond truth

#1
Este primul fic. Sper sa nu o dau in bara :-S. Va rog mult sa comentati pentru ca am nevoie de sfaturi si sugestii pentru a-l face mai bun. Va multumesc mult :*. Primul capitol este mai cuminte dar va asigur ca urmatoarele vor fi mai...interesante:-". Enjoy it >:D<

Capitolul I

Viata ne rezerva multora multe obstacole. Dragostea adevarata este simtita de putini oameni. Pentru multi dragostea inseamna sex iar sexul inseamna propria placere., nepasandu-le de cele mai multe ori de sentimentele partenerului. Cei care domina isi folosesc papusile exact asa cum vor iar cand se plictisesc de ele le arunca fara nici un regret exact ca un copilas care arunca jucariile care nu ii mai plac, care il plictisesc, care sunt rupte. Poate ca nu este cea mai buna asemanare deoarece copii sunt niste fiinte inocente lipsite de rautate iar oamenii ca aceea sunt niste demoni desi unii par a fi niste ingerasi lipsiti de pacate.
Ne ascundem in spatele unor masti care le purtam mereu in fata oamenilor si uitam chiar si noi cine suntem de fapt. Incercam sa ne ascundem slabiciunile devenind o persoana total diferita. Unii incearca sa isi ascunda caracterul slab, timiditatea, sensibilitate devenid niste persoane care incerca sa para puternice, dure, rebele.
Asa sunt si eu. Sunt Ken tipul care in ochii tuturor este un baiat rebel, faimos, ravnit de toate fetele din liceu. Nimeni nu stie ca defapt eu nu sunt ceea ce par a fi.
Ken era un baiat de vreo 15 ani, brunet, cu ochii de un albastru cuceritor. Curpul lui bine lucrat te facea sa te gandesti departe. Multe fete isi faceau sperante oarbe dar el nu incerca sa le spulbere sperantele. Ii placea sa stie ca era cel mai popular din liceu.
-Ken! Trezeste-te! Ken cu tine vorbesc.
Mama incerca sa il trezeasca din visul pe care tocmai il avea.
-Mama ai innebunit? Ti-am zis sa ma lasi in pace sa dorm. Ce mai e? intreba acesta moracanos ridicandu-se din pat.
-Astazi va veni varul tau Rey si cu familia lui la noi. Probabil vor sta vreo saptamana la pana cand termina de construit noua casa asa ca trebuie sa arati bine
-Iar idiotu

#2
uu dragutz :X bravo didi :X cu totu ca am mai citit capitolu de 5 ori imi place din ce in ce mai mult :X abia astept sa postezi urmatorul capitol :X
deci mie mia placut suuuper mult inceputul :X
_____________________________________________________________
Viata ne rezerva multora multe obstacole. Dragostea adevarata este simtita de putini oameni. Pentru multi dragostea inseamna sex iar sexul inseamna propria placere., nepasandu-le de cele mai multe ori de sentimentele partenerului. Cei care domina isi folosesc papusile exact asa cum vor iar cand se plictisesc de ele le arunca fara nici un regret exact ca un copilas care arunca jucariile care nu ii mai plac, care il plictisesc, care sunt rupte. Poate ca nu este cea mai buna asemanare deoarece copii sunt niste fiinte inocente lipsite de rautate iar oamenii ca aceea sunt niste demoni desi unii par a fi niste ingerasi lipsiti de pacate.
_____________________________________________________________


hehe tineo tot asa ja ne :bye:

#3
Aterizez si eu aici.
Pentru inceput, Merry Xmas.
Pentru mijloc, sa vedem fic-ul.
Ai avut cateva repetitii si cateva greseli de tastare - ma rog, si eu am :p -.
E interesanta ideea fic-ului :)) Deci, el e celebru, invidiat de toate fetele, dar il doare-n 14 de notele lui de la scoala, nu? :-?
Si varul lui este mai bun decat el :> Poate e mai bun si in alta parte :-"=))
Sooo, mi-a placut.
Pentru sfarsit: See ya and spor la scris >:D<

#4
Citat:Ken era un baiat de vreo 15 ani, brunet, cu ochii de un albastru cuceritor. Curpul lui bine lucrat te facea sa te gandesti departe. Multe fete isi faceau sperante oarbe dar el nu incerca sa le spulbere sperantele. Ii placea sa stie ca era cel mai popular din liceu.

fraza asta nu se potriveste. Fii atenta:
deci ai inceput sa vorbesti din perspectiva lui Ken, adica la persoana I, apoi de aici ai inceput la persoana III.
Hotaraste-te la ce persoana anume povestetsti, fiindca ne induci in eroare. Macar puteai lasa un anumit spatiu. De exemplu, ai inceput sa vorbesti la persoana I, daca ai terminat la persoana I, lasi un spatiu, mai maricel asa, apoi treci si povestesti la a-III-a.
Altfel nu se mai inteelge. Iar daca vrei sa scrii la persoana I, ai grija sa definesti bine sentimentele personajelor, mai ales ale tale. Fiindca daca tot tu esti persoanjul, voresti din perspectiva lui, atunci trebuie sa continui la persoana care ai inceput. Deci, ai grija la persoane ;)

[quote]Pfff numa Rey imi mai lipsea acum. Pur si simplu nu il suport pe tip. E atat de cuminte gata mereu sa te ajute si cu un zambet dezgustator pe chip. Uneori cred ca parintii mei ar da orice sa ma inlocuiasca pe mine cu el.
-

#5
So, am citit ficul tau si...de unde sa incep? Hai sa-ti spun intai unde mai ai de lucrat. Capitolele ar fi bine daca le-ai face putin mai lungi pentru ca asta e foarte scurt. Greseli de tastare am vazut doar cateva insa astea nu sunt o asa mare problema. Rey pare destul de interesant si ma intreb ce o sa se intample in saptamana aia in care o sa stea la varul lui Ken. Sper sa am parte de capitole interesante si originale si nu-ti face griji pentru ca vei devenii mai buna pe parcurs. Pentru primul fic pe care-l scri este destul de bine doar sa ai grija cum schimbi persona la care se povesteste. Gambate la urmatorul capitol si ja ne:bye:
[Imagine: 2rqzqjc.jpg]

* Just...Stay Bizarre *


[Imagine: 28qqdxz.jpg] ♥ [Imagine: 2wf645h.jpg] ♥ [Imagine: 51f0xu.jpg]

"Putina mea experienta de viata m-a invatat ca nimeni nu e stapan pe nimic, totul este o iluzie. [...] Cine a pierdut o data un lucru pe care il socotea garantat invata pana la urma ca nimic nu-i apartine." - "Unsprezece minute" - Paulo Coelho

[center][Imagine: jigapt.jpg][/center]

#6
well... pentru primul tau fic e destul de reusit...
nu mai stau sa mai spun ca trebuie fic-ul trebuie sa fie la persoana I sau III, nu ai cum sa le incluzi pe amandoua.
Citat:ca un copilas care arunca jucariile care nu ii mai plac, care il plictisesc, care sunt rupte.
repeti de prea multe ori"care''
Citat:Mama incerca sa il trezeasca din visul pe care tocmai il avea.
cred ca fraza corecta era:'''Mama sa incerca sa il trezeasca...."
cand spui "mama" e ca si cand te-ai referi la propria ta mama.
aceeasi greseala si aici:
Citat:intra in baie lasad-o pe mama sa vorbeasca singura.
cam atat am avut de spus...
abia astept urmatorul capitol, presupun ca o sa fie mult mai interesant...
succes si spor la scris :bye::zuppy25:





#7
YuuraBo ma bucur ca ti-a placut:-)
Ilikeyou ahhh daca ai sti cat imi place si mie Ken:))
Akasuna Lynn am luat in considerare sfaturile tale. Eu descriu bine sentimentele la persoana intai pentru ca asa imi pot exprima propriile idei si sentimente mult mai usor dar la persoana intai nu prea am experienta(nu prea am scris la aceasta persoana) si tot ce pot scrie la persoana 1 sunt descrierile sentimentelor si in rest nu prea pot prezenta actiunea asa ca am ales sa scriu la persoana a 3-a. Multumesc mult pentru sfaturi:*
IuBy_ArIaNa- stiu primul capitol a fost destul de scurt asa ca sper sa ma revansez cu capitolul 2.
sweetangel_miwako- Multumesc mult pentru incurajari si sper din suflet sa nu te dezamagesc la capitolul 2.
flower_of_hell - sis sper sa iti placa capitolul asta si sper sa nu dezamagesc :*
Hiyono- sper sa iti placa acest capitol.
Enjoy it :*


Capitolul II

Ken trecea rapid pe langa vitrinele magazinelor. Adolescentele care mergeau pe langa el il priveau pline de interes chicotind insa acesta nu le acorda nici cea mai mica atentie. Se uita pe strada si nu vedea altceva decat oameni grabiti sa ajunga in locuri nici de ei stiute. Tokio era un oras atat de agitat

#8
acum chiar nu m-ai am nimic de criticat:|...
greseli de tastare nu am vazut, iar naratiunea si dialogul sunt bine imbinate...si descrierea aia minuscula...
imi place mult comportamentul lui ken, e atat de indiferent cu celelalte fete...i love him...
abia astept capitolul urmator sis..cred ca o sa fie multa actiune intre cei doi verisori..
:bye:





#9
hi hi hi ^^ ui ce capitol :X este foarte interesant ;;)... c**** aia de Sara ii indrazneata rau >_<"" mwhahaha >:) ce-mi place ca tatal ei a trimis-o la orfelinat >:) hi hi hi... cateva greseli de tastare ^^ dar nu mai stau sa le caut din nou ca de lene ii mai mare ca mine ^^" nee ^^ scri super bine avand in vedere ca este doar primul tau fic ^^ Succes in continuare, spor la scis si imaginatie multa ^^ Ja ne and Kiss`u :* >:D<
I'm not insulting you. I'm describing you.

#10
wellll....
tanti rozalia chiar a fost o c***a la faza asta si sper sa se imbolnaveasca de sida!
Ken, nu trebuia! pune virgulele cand numele se afla in cazul dativ.
obisnuiestete se scrie obisnuieste-te... dar presupun ca nici eu nu sunt usa de biserica :D
exceptand lipsa acerba a virgulelor ...si...excesul de ...prostie al rozaliei....tin sa iti amintesc ca asta e sectia yaoi...so..i am waiting!! where is the yaoi?:zuppy05: not that i don't like the story..but..i like it even better if it is yaoi!
-Doamna Shimura va pot ajuta cu ceva? Intreba Rey. presupun ca ala era Domnul Shimura.

well...i am waiting for ze rest. fii mai atenta la virgulile alea... next time...pune-le :P:D
[Imagine: sigbylis-2.png]
From time to time, we all have to write our own blank page.


_______________________________________________________________




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)