Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala

#20
Mie mama mea mi-a spus tot timpul ce copilarie fericita a avut ea fara atata.. televizor! Avea 10 minute pe zi de desene, asta era toata distractia electronica, daca erau si alea.. Se adunau toti copii si se uitau 10 minute la Mihaela.
Si acuma vine generatia mea (sper) sa se planga de urmatoare generatie. Mie nu mi-ar fi convenit sa traiesc in generatia trecuta, sau in generatia viitoare, sau in orice alta generatie, pentru ca tara tara vrem ostasi, sau tupu sau flori fete si baieti, sotronul, ne plac pentru ca sunt evenimente pe care le-am experimentat, nu e noua generatie naspa si pierduta pe veci, pur si simplu traiesc intr-un mediu evoluat fata de cel in care am trait noi, respectiv diferit, si nu ne place, pentru ca e diferit. Si pentru ca copilaria noastra este oricum pierduta. Pentru mine e destul de dificil sa ma gandesc la acele momente fara griji, in care ma jucam toata ziua si abia asteptam sa fiu mare.
Lia, inteleg, esti frustrata, eu am un frate de 10 ani, sta pe afara, dar sta si ore intregi pe minecraft, nu crezi ca minecraft e mai interesant decat o activitate pe care a facut-o oricum ani la randul? ma refer la iesitul pe afara. cand iesi afara, te joci cinci hai sase jocuri diferite, tre sa stai sa fii creativ, frate-mio cu o vara mica, cand a mers la tara doua saptamani, ce sa faca ce sa se joace au sfarsit prin a juca sah toata ziua zile in sir, din lipsa de idei, dupa ce te joci atatea ce te mai poti juca, in schimb pe calculator gasesti zeci de mii de joculete.
In plus, pe vremuri, lumea era mai cu frica de dumnezeu, cati parinti in ziua de azi isi mai lasa copilul lor scump sa se joace cu toate haimanalele de prin alte blocuri. Eu una nu l-as lasa asa usor.
Nu imi place topicul (nu threadul de pe zup 21, topicul in general) asta, pentru ca aud foarte multa lume cu vaai copiii din ziua de azi. Sunt totusi copii, si sunt atrasi de obiecte sclipicioase si activitati ce antreneaza mintea, ceva cu care de-a vati ascunselea nu se poate mandri.
[Imagine: iK6og.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala - de fleeting ray - 05-09-2012, 01:44 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)