Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

E.L. James - Fifty shades of grey

#9
Pot spune ca e una din cartile alea "am citit fan fiction mai bun". Adevarul e ca eu sunt vinovata pentru ca m-am apucat de cartea aia - nu degeaba curiozitatea a omorat pisica. Am citit-o initial in engleza, pentru ca BDSM *dar sincer e cam soft pt gusturile mele* , iar apoi am citit-o in romana "pentru ca traducere". E foarte comica versiunea in romana, ami ales cand la un moment dat, dupa cate imi amintesc, tipa ii zice lui Grey parca "acadeaua mea" sau ceva similar.
Ca stil, e scrisa intr-un mod... nu cred ca sunt prea dura daca spun execrabil. Daca la varsta autoarei scrie ca o pustoaica de 15-16 ani, incepi sa iti cam pierzi speranta in literatura. Eu sincer, mi-am cam pierdut-o cand am vazut cata lume o cumpara si citeste astfel de carti. Daca ii intrebi de Dostoievski, Balzac sau Goethe, probabil ca o sa iti spuna ca sunt ceva formatii obscure *am patit asta*. Apoi, mai sunt cliseele. Nu mi s-a parut sa aduca nimic nou, in afara de tema care reprezinta un tabu. E ca si cartile alea de Sandra Brown- citesti una, le stii ep toate, chiar si alea care n-au aparut. Si apoi... personajele. Puerile si cliseice si ele. Domnul Grey, perfect, fara niciun cusur si cu o chestie tragica, care sa ii atraga compasiunea fanelor. Daca ar fi fost urat si imbecil, probabil ca nici nu s-ar mai fi facut film acum si n-am fi stiut de ea. Daca ar fi sa ii dau o nota, probabil ca ar fi cu minus, undeva pe axa.



Răspunsuri în acest subiect
E.L. James - Fifty shades of grey - de CyBeR - 02-08-2012, 11:50 AM
RE: E.L. James - Fifty shades of grey - de CyBeR - 03-08-2012, 11:25 AM
RE: E.L. James - Fifty shades of grey - de Fear - 15-04-2013, 10:05 PM
RE: E.L. James - Fifty shades of grey - de Saqir - 12-04-2014, 10:14 PM
RE: E.L. James - Fifty shades of grey - de scarllette - 05-08-2014, 01:37 PM
Full-grown galleries - de andremg60 - 08-09-2015, 12:34 PM
Loose galleries - de crystalfg16 - 29-10-2015, 03:22 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)