Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Incercari

#7
Booon sa începem sper sa ti cât de cât cont de sfaturi Smile

Primul portret : Fiind neterminat poti tine cont de urmatoarele sfaturi date de cei de mai sus ca sa-ţi iasă cât mai bine lucrarea. Îmi place faptul ca are o oarecum expresivitate data în cea mai mare parte de ochii aceea şi umbrele bine facute ce ii înconjoara.
nasul hmm da nici mie nu prea îmi place foarte mult ii lipseşte anumite umbre.

Ai un avantaj te pricepi foarte bine la buze :3 sunt foarte senzuale şi expresive.

Al doilea portret : Ai mare grija la par,ochii iarasi sunt plini de expresivitate deşi unele locuri sunt lipsite de lumina şi umbre, după parerea mea cel mai bine stai la buze şi ochi (like it :3)
Practica mai mult haşura pentru ca unde ai facut tu nu prea da bine ochiului şi nu prea este finuţ si nu mai accentua asa de mult nasul.


Poti folosi creioane tari pentru o schita fina(lasă linii mai dificile,abia se vad)de exemplu (H-uri : h5,H4,H3,H2 ) -le poti folosi cel mai mult la desene tehnice
HB-ul este foarte bun nu este nici prea moale nici prea tare (cred ca este la fel ca şi creionul mecanic 0.7)

Creioanele (B,B1,B2,B3,B4,B5,B6,B7, şi în final B8 care ajunge la o culoare foarte închisa) B-urile le poti folosi cel mai mult la portrete,haşuri etc(B3 este cel mai moale creion cu mina subtire)
sper ca te-am ajutat cât de cât si eu încă invat :3
Si..nu folosi niciodată degetul pentru a întinde creionul pentru ca degetul are uleiuri recomand bete de urechi sau o bucata de şervetel.



P.S daca nu esti sigura ca o sa-ti iasa ceva anume fa separat pe o foaie si invata de pe net cum se face.



Răspunsuri în acest subiect
Incercari - de History - 10-06-2012, 10:37 AM
RE: Incercari - de Aggie - 27-06-2012, 02:19 PM
RE: Incercari - de History - 07-09-2012, 08:15 PM
RE: Incercari - de costin55 - 09-09-2012, 04:41 PM
RE: Incercari - de Ana - 10-09-2012, 01:46 PM
RE: Incercari - de Quentin - 31-10-2012, 12:04 AM
RE: Incercari - de Kangelity - 31-10-2012, 08:31 PM
RE: Incercari - de yoneyu - 20-01-2013, 05:03 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  incercari by Fear Fear 2 2.744 31-12-2013, 07:57 PM
Ultimul răspuns: Aggie


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)