Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Team Medical Dragon

#1
[Imagine: 30027l.jpg]

Am decis sa va mai donez un articol....

Aceasta manga este cu dedicatie... spun asta pentru ca nu am mai vazut asa ceva, si o recomand cu toata inima unor oameni.

Dar, inainte de a merge pe burta asupra revizuirii, cred ca voi da un ... uh ... "usor" introducere alungita despre aceasta manga Echipa Medicala Dragon.

Cei care spun "Vreau sa fiu doctor, ca sa salvez vieti" se vor insela amarnic si mai ales vor da cu capul in sistemul politic medical.

"Team Medical Dragon" este un seinen japoneze despre ingrijiri medicale, coruptie, faima, si chesti politice. Ea a fost scris de Akira Nagai si apoi tras de Taro Nogizaka, sub supraveghere medicala de catre Mie Yoshinuma. Acesta a fost adaptat in doua filme dramatice Iryu, Iryu 2, si Iryu 3.


Team Medical Dragon a fost o experienta foarte diferit pentru mine, mai ales ca mereu imi parea a fi un bun job (nu vorbesc de salariu) daca erai medic. Am folosit acest manga pentru a fi un observator bun cand va fi vorba despre sistemul nostru medical.

Si, oh, ho ho, a venit aici Echipa Medicala Dragon, o experienta de relansare care m-am decis sa fac cel mai mare sacrificiu (4L pepsi T, 2 shaorme, 5 batoane ciocolata, 1kg cirese + banane, si desigur 1 ora pe buda) toate astea doar intr-o singura noapte... READ MORE[posturi unite]
Povestea ar fi cam asa ceva... Dr. Katou este o femeie ambitioasa, care urmareste sa revolutioneze sistemul medicale corupt si ineficient japonez, de a deveni un profesor intr-un spital de predare. Ea recurge la un chirurg rebel, dr. Asada Ryuutarou, sa o ajute cu activitate de cercetare pe care o va catapulta la un profesor (care doreste faima). Cu toate acestea, refuzul de a se conforma la acelasi sistem, Asada va face un plan unde doreste sa distruga acea coruptie, pe langa faptul ca el va sacrifica toata echipa.
Katou este pregatita sa faca orice, inclusiv merge impreuna cu sistemul, in scopul de a-si atinge obiectivul final, dar ea incepe sa se intrebe daca nu cumva a mers prea departe in actiunile sale.

#2
Ehe, bine ca mi-ai adus aminte de ea. Am atatea din astea ongoing pe care le las sa mai acumuleze capitole, ca uneori mai uit de unele.
Desi a trecut ceva timp de cand am citit ce aparuse din ea (nici nu stiu daca e completa acum, dar cred ca nu), tin minte ca a fost o lectura foarte interesanta. Chiar nu cred sa mai fi citit ceva asemanator cu manga asta. Majoritatea au doar o oarecare legatura cu domeniul asta, cum ar fi Monster sau Homunculus, care la fel sunt niste lecturi care nu trebuiesc ratate.
Tin minte ca pe masura ce citeam Team Medical Dragon, eram tot mai uimita de modul in care este descris sistemul medical acolo. Nu stiu exact cat de veridica este descrierea din manga, dar cred ca este oarecum apropiata de ce se intampla in realitate. Si sunt sigura ca nu numai in sistemul medical.
Asa cum ai spus si tu, este o manga care merita recomandata oricui, mai ales amatorilor de seinen. Sigur nu o sa fie dezamagiti. Pe langa povestea foarte buna si personajele frumos conturate, are si o grafica placuta ochiului.
Si chiar nu aveam idee ca sunt aparute filmele alea de care ai spus. Poate am noroc si dau macar de unul dintre ele.

#3
(07-05-2012, 09:05 PM)Cristina_ A scris: Ehe, bine ca mi-ai adus aminte de ea. Am atatea din astea ongoing pe care le las sa mai acumuleze capitole, ca uneori mai uit de unele.
Desi a trecut ceva timp de cand am citit ce aparuse din ea (nici nu stiu daca e completa acum, dar cred ca nu....

DA e completa !!

Volumes: 25
Chapters: 210
Status: Finished
Published: Nov 1, 2002 to Jan 28, 2011




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)