Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: So, ce parere aveti?
I like it .
33.33%
1 33.33%
Not bad.
66.67%
2 66.67%
Bad
0%
0 0%
Total 3 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Lanturi

#1
Îmi incerc şi eu norocul. Sper sa fie bine. Mie una personal mi-a placut si am zis sa o postez . Vreau critica dura, nu-i bai nu ma deranjeaza.

Vârsta minimă : +13
Gen : Dramă/Violenţă
Limba : Română
Observatii cu privire la continut: Putin sânge .
Critică : Avansată




Lanturi


"Durerea cauzează placere . Placerea cauzează durere."

----------------------------------------------------------------------

“Opreşte-te, te rog!” Cam galagioasă .Şarpe loveşte cu biciul stârnindu-i mai multă durere .
Zâmbesc satisfacut la gândul ăsta, durerea, ceva atât de placut şi uşor de atins . De ce să ne gasim alinarea într-o iubire ireală, ce mai târziu v-a lasa rani adânci, ce nu pot fi vindecate ? Am fost întelept ,egoist atunci când am ales adevarata fericire, realizând că oricât de mult am încerca să ne ferim de ură ce zace în noi , cu atât mai mult ne ranim inconştient.
Durere, suferinta, ura, egoism , sunt scopul meu vital , în ele gasesc fericire, putere şi placere. De ce să fug de inevitabil când pot profita de el ?

Ies din închisoarea mintii, revenind la realitate, deschis ochii şi-l vad pe Şarpe nemişcat, se uită la copilă din lanturi. Trupul copilei e plin de vânatai , rani şi sânge , nu-I nevoie de prea multă concentrare să le observe . Capul şi-l ţine aplecat, chipul îi este acoperit de parul negru, murdar şi gelatinos; mâinile îi sunt legate în lanturi , atârnând de tavan , picioarele aflându-se la putină distant de podea, puse în catuşe . Clasic , nu ?
O rochie ciopârtită îi mai acoperă trupul , nu i-a aratat milă, s-a înteleg ?
În urmatoarele două secunde, amicul meu o loveşte dinou cu o putere dezlantuită, însetat de sânge, o mai loveşte odată, şi încă odată, şi dinou, fară dram de milă, trei lovituri mai obtine, până când pe chipul fetei apare un zâmbet, de ... placere ?
Expresia plictisită a fetei mele se transforma într-una surprinsă .
”Cum e posib- ?Ah, am înteles”
îmi alung emotiile, chicotind . "Şi Şarpe nu şi-a dat seama ?”
Continuă să o pedepsească dar oprindu-se de îndată la auzirea vocii mele.
“Îi place”
“Ha? Cum adică îi place, Shaitan? “ Hn, se pare că l-am supraestimat, orice prost fară prea multă experienţă poate să recunoască o adeptă a torturii, într-un final .
“Ai auzit bine ce-am spus, însă m-ai deceptionat “ Venerez inferioritatea cu care mă priveşte, aş putea spune că-mi ,,întunecă” ziua .
“Înteleg, atunci ce propui să facem?” Accentuând ultimul cuvânt , am priceput aluzia . Mă ridic leneş de pe scaunul rece , tintindu-mi privirea asupra fetei , ce savurează placerea pe care noi, nu, de fapt, Vulpe i-o provocase .
“Dă-i drumul” i-am spus plictisit , cautându-mi pachetul de Malboro prin buzunare . Aprind o ţigară, suflând fumul în directia fetei .
Îi apuc obraji, ochii mei caprui întâlnesc un albastru profund. Erau trişti
.
“Ce crud, nu? Saracuta de tine , nu eşti nimic mai mult nimic mai putin decât o marionetă , folosită apoi aruncată . Jur că aş vrea să te mai lovesc odată, să-ţi aud ţipatul de disperare , durere, implorându-mă printre lacrimi să-mi controlez placerea . Spune-mi nu iubeşti felul în care mă urăşti ? Nu-I aşa că mă dispretuieşti, plină de ură şi dispreţ . Nu vrei să te razbuni ?”
“Când ai să mori, în iad ai să arzi , mii de ani plini de durere să ai ! Ai dreptate, te urasc pentru tot ce-ai ai facut.Fiu de căţea ! “
“Manipulatoare mică!” O lovesc cu palma, putând s-a aud un scrâşnet de durere. Savurând încă un fum , tresar la auzul colegului meu .
“Să-I dam drumul , eşti nebun? Ştie prea multe despre noi!“ Se rasteşte la mine , aproape ţipând . De ce fiecare dată când îl aud pe omul ăsta, ceva îmi spune “Omoară-l, omoară-l!” Îmi trec până prin podoaba capilara , un şaten deschis, în semn de gândire .
“Ucide-o” Şoc am putut citi pe chipul lor, agonia şi ura o cuprinse pe copilă .
“Nu crezi că mergem prea departe, putin cam dur?” Îşi bate joc de mine? Facem asta de mai bine de trei ani de zile . Ce mama dracului e cu ăştia doi ?
“Nu, e chiar placut” Calm, zâmbesc fals , luând un fum .
“Ce jigodie mai eşti .“ Vorbele lui mă lasau mai rece decât eram, dezgustul şi amuzamentul se strecoare în mintea mea , formând un zâmbet narcisist .
“Suntem într-un cult în care emotiile sunt interzise şi sângele rece suprem, nu înteleg de ce îţi pasă de această fiinţă lipsită de importantă, pentru mine e un nimic la fel ca lumea asta. Traim pentru noi, propriile interese, dacă te laşi condus de sentimente atunci eşti inutil

“Vrei să mă omori Shaitan? Aşa de mult ai decazut? Dă-mi drumul ! Acum ! Te rog, nu vreau sa mor…”
Mă imploră cu lacrimi în ochii, satisfacator dar patetic .

“Toti murim iubito . Stai calmă, femeie , orice mi-ai spune nu o să mă facă să-mi retrag cuvintele .” Fur ultimul fum din ţigară, lasând-o să cadă.
“Deci spune-mi, ce alegi ?” Îl întreb curios de raspunsul pe care are s-a mi-l dea , fară lipsa tonului autoritar . Mă încrunt la zâmbetul sau “Ce naiba?”
“Shaitan, ucide-o tu, până la urmă e treaba ta , şi eu continui restul “ Eram sigur .
“Prea bine.” Şi cu astea spuse am înfipt cutitul direct în inima , fară urmă de ezitare, emotie .Pupilele I se dilatase, sângele curgându-I din gură . Din rana pe care o facusem , tot mai mult sânge venea, mâinile mele erau acoperite de lichidul roşiatic, îmi placea , o pasiune salbatică pune stapânirea pe mine. Am scos cutitul , înfingându-l, rasucind cât mai adânc posibil ,
Nu mă pot controla , dar ce-I drept , nici nu vreau .
Scurgându-se şi mai mult lichid, sarind şi pe tricoul meu .
Am tras cutitul, mirosea aşa de bine, proaspat. Mi-am trecut limba peste el, gustând dulcea fericirea a vietii.

EDIT Daria: dom'soara, treci tu fuguta pe la reguli, si dupa, vei observa ca din data de 24.03.2012 nu mai este permisa utilizarea diacriticelor.
"If I died in your arms
Would you then give me your love
Would you tell me that you need me
and that I was the one

Now there's nothing I can say to you
To make you feel the same way too
When you walk away I just want to die
And I try not to break down and cry"



#2
(22-04-2012, 10:25 PM)sadism A scris:
Lanturi


"Durerea cauzează placere . Placerea cauzează durere."
[ASTA A SUNAT CAM TAMPIT. E SCURT, DAR NU LA OBIECT. O ALTA FORMULARE MAI INTERESANTA SIGUR GASEAI]

----------------------------------------------------------------------

“Opreşte-te, te rog!” Cam galagioasă .Şarpe loveşte cu biciul stârnindu-i mai multă durere .[NU STIU CUM TI SE PARE CA SUNA ASTA, DAR NU E DELOC OK. CAM GALAGIOASA? CE? CUM? E PUTIN PE DOS AICI]
Zâmbesc satisfacut la gândul ăsta, durerea, ceva atât de placut şi uşor de atins . De ce să ne gasim alinarea într-o iubire ireală, ce mai târziu v-a lasa rani adânci, ce nu pot fi vindecate ? Am fost întelept ,egoist atunci când am ales adevarata fericire, realizând că oricât de mult am încerca să ne ferim de ură ce zace în noi , cu atât mai mult ne ranim inconştient. [TE INVARTI IN CERC. HOTARASTE-TE. ACCEPTI SAU NU DUREREA?]
Durere, suferinta, ura, egoism , sunt scopul meu vital ,[AICI CRED CA AR FI TREBUIT PUNCT, ORI PUNCT SI VIRGULA, NU DOAR VIRGULA] în ele gasesc fericire, putere şi placere. De ce să fug de inevitabil când pot profita de el ?[INTREBAREA ASTA RETORICA CHIAR DA BINE AICI]

Ies din închisoarea mintii, revenind la realitate, deschis [DESCHID, NU DESCHIS] ochii şi-l vad pe Şarpe nemişcat, [ORI PUNEAI PUNCT, ORI "CARE SAE UITA LA COPILA..."] se uită la copilă din lanturi. Trupul copilei [AICI E O REPETITIE CAM DERANJANTA SI ANUME - TRUPUL COPILEI] e plin de vânatai , rani şi sânge , nu-I ["I"-UL ESTE MAJUSCULA, NU? PLUS CA SUNA MAI BINE "NU ESTE"] nevoie de prea multă concentrare să le observe . Capul şi-l ţine aplecat, chipul îi este acoperit de parul negru, murdar şi gelatinos[ALT ADJECTIV NU PUTEAI GASI?]; mâinile îi sunt legate în lanturi , atârnând de tavan , picioarele aflându-se la putină distant [DISTANTA]de podea, puse în catuşe . Clasic , nu ?[ROSTUL ACESTEI INTREBARI NU-L VAD]
O rochie ciopârtită îi mai acoperă trupul , nu i-a aratat milă, s-a [DE CE AI SCRIS SA DEZLEGAT? NICI MACAR NU ESTE SA, CI SĂ] înteleg ?
În urmatoarele două secunde, amicul meu o loveşte dinou [DINOU? CE CUVANT MAI E SI ASTA? SE SCRIE DIN NOU, OK?] cu o putere dezlantuită, însetat de sânge, o mai loveşte odată, şi încă odată, şi dinou [DIN NOU], fară dram [FARA GRAM DE MILA] de milă, trei lovituri mai obtine, până când pe chipul fetei apare un zâmbet, de ... placere ?[PREA MULTE VIRGULA. INCEARCA SA RENUNTI LA ELE SI SA FORMULEZI PROPOZITIA ALTFEL, ORI SA PUI PUNCT]
Expresia plictisită a fetei mele se transforma într-una surprinsă .[ACUM FOLOSESTI PREZENTUL? HOTARASTE-TE SI ALEGE UN TIMP]
”Cum e posib- ?Ah, am înteles”
îmi [PROBABIL AI VRUT SA SCRII CU LITERA MARE...] alung emotiile, chicotind . "Şi Şarpe nu şi-a dat seama ?”
Continuă să o pedepsească dar oprindu-se de îndată la auzirea vocii mele.[ASTA SUNA CIUDAT, ACEL VERB LA GERUNZIU NU ARE CE CAUTA ACOLO DACA NU EXISTA VREO VIRGULA. CORECT AR FI FOST: DAR SE OPRI INDATA LA AUZIREA...]
“Îi place”[PUNCT, SEMNUL EXCLARAII, ORICE, NUMAI CA TREBUIE UN SEMN LA SFARSITUL PROPOZITIEI]
“Ha? Cum adică îi place, Shaitan? “ Hn [PROBABIL AICI AI VRUT SA SCRII "HM"], se pare că l-am supraestimat, orice prost fară prea multă experienţă poate să recunoască o adeptă a torturii, într-un final .
“Ai auzit bine ce-am spus, însă m-ai deceptionat “ Venerez inferioritatea cu care mă priveşte, aş putea spune că-mi ,,întunecă” ziua .
“Înteleg, atunci ce propui să facem?” Accentuând ultimul cuvânt , am priceput aluzia . Mă ridic leneş de pe scaunul rece , tintindu-mi privirea asupra fetei , ce savurează placerea pe care noi, nu, de fapt, Vulpe i-o provocase .[VULPE, SARPE? NU MA ATING DELOC LA SUFLET ACESTE NUME]
“Dă-i drumul” i-am spus plictisit , cautându-mi pachetul de Malboro prin buzunare . Aprind o ţigară, suflând fumul în directia fetei .
Îi apuc obraji[OBRAJII, ESTE ARTICULAT], ochii mei caprui întâlnesc un albastru profund. Erau trişti
.
“Ce crud, nu? Saracuta de tine , nu eşti nimic mai mult [VIRGULA] nimic mai putin decât o marionetă , folosită apoi aruncată . Jur că aş vrea să te mai lovesc odată, să-ţi aud ţipatul de disperare , durere, implorându-mă printre lacrimi să-mi controlez placerea . Spune-mi nu iubeşti felul în care mă urăşti ? Nu-I [I-UL DIN NOU E MAJUSCULA...] aşa că mă dispretuieşti, plină de ură şi dispreţ . Nu vrei să te razbuni ?”
“Când ai să mori, în iad ai să arzi , mii de ani plini de durere să ai ! Ai dreptate, te urasc pentru tot ce-ai ai [PROBABIL AI VRUT SA PUI "CE MI-AI FACUT" facut.Fiu de căţea ! “
“Manipulatoare mică!” O lovesc cu palma, putând s-a [DIN NOU SA DEZLEGAT; NU ARE CE CAUTA!!] aud un scrâşnet de durere. Savurând încă un fum , tresar la auzul colegului meu .
“Să-I [MODIFICA MAJUSCULA, ADICA I-UL] dam drumul , eşti nebun? Ştie prea multe despre noi!“ Se rasteşte la mine , aproape ţipând . De ce fiecare dată când îl aud pe omul ăsta, ceva îmi spune “Omoară-l, omoară-l!” Îmi trec până prin podoaba capilara , un şaten deschis, în semn de gândire . [NU INTELEG CE AI VRUT SA SPUI CU ULTIMA PROPOZITIE. ESTI SIGURA CA NU AI MANCAT VREUN CUVANT SAU MAI MULTE?]
“Ucide-o” [UNDE ESTE SEMNUL DEP UNCTUATIE DE LA SFARSITUL PROPOZITIEI?] Şoc am putut citi pe chipul lor, agonia şi ura o cuprinse pe copilă .
“Nu crezi că mergem prea departe, putin cam dur?” Îşi bate joc de mine? Facem asta de mai bine de trei ani de zile . Ce mama dracului e cu ăştia doi ?
“Nu, e chiar placut” Calm, zâmbesc fals , luând un fum .
“Ce jigodie mai eşti .“ Vorbele lui mă lasau mai rece decât eram, dezgustul şi amuzamentul se strecoare [SE STRECOARA] în mintea mea , formând un zâmbet narcisist .
“Suntem într-un cult în care emotiile sunt interzise şi sângele rece suprem, nu înteleg de ce iti pasă de această fiinţă lipsită de importantă, pentru mine e un nimic la fel ca lumea asta. Traim pentru noi, propriile interese, dacă te laşi condus de sentimente atunci eşti inutil

“Vrei să mă omori Shaitan? Aşa de mult ai decazut? Dă-mi drumul ! Acum ! Te rog, nu vreau sa mor…”
Mă imploră cu lacrimi în ochii, satisfacator [VIRGULA] dar patetic .

“Toti murim [VIRGULA, ESTE VOCATIVUL] iubito . Stai calmă, femeie , orice mi-ai spune nu o să mă facă să-mi retrag cuvintele .” Fur ultimul fum din ţigară, lasând-o să cadă.
“Deci spune-mi, ce alegi ?” Îl întreb curios de raspunsul pe care are s-a[E A NU STIU CATA OARA CAND VAD SA-UL ASTA LEGAT, SI NICI MACAR NU E sa, CI SĂ] mi-l dea , fară lipsa tonului autoritar . Mă încrunt la zâmbetul sau “Ce naiba?”
“Shaitan, ucide-o tu, până la urmă e treaba ta , şi eu continui restul “ Eram sigur .
“Prea bine.” Şi cu astea spuse [VIRGULA] am înfipt cutitul direct în inima , fară urmă de ezitare, emotie .Pupilele I [I ESTE MAJUSCULA... DOH!]se dilatase, sângele curgându-I [DIN NOU] din gură . Din rana pe care o facusem , tot mai mult sânge venea, mâinile mele erau acoperite de lichidul roşiatic, îmi placea , o pasiune salbatică pune stapânirea pe mine. Am scos cutitul , înfingându-l, rasucind cât mai adânc posibil ,[AICI PRESUPUN CA ERA PUNCT, NU VIRGULA]
Nu mă pot controla , dar ce-I [I ESTE MAJUSCULA...] drept , nici nu vreau .
Scurgându-se şi mai mult lichid, sarind şi pe tricoul meu . [PROPOZITIA E CAM CIUDAT FORUMULATA. TREBUIA PUNCT IN LOCUL VIRGULEI, SI PROBABIL SA FI RENUNTAT LA VERBELE LA GERUNZIU]
Am tras cutitul, mirosea aşa de bine, [DOUA PUNCTE] proaspat. Mi-am trecut limba peste el, gustând dulcea fericirea [FERICIRE, NU ESTE NEVOIE SA FIE ARTICULAT] a vietii.


Ok.
Vad ca te descurci destul de bine.
Am scris in paranteza patrata cam peste tot unde ai gresit sau nu mi-a convenit cum suna. Ai cateva probleme cu exprimarea din cauza ca nu folosesti acelasi timp peste tot si ca folosesti prea multe virgule, astfel propozitiile devin foarte lungi si cam greu de inteles. Nu zic sa pui punct peste tot, insa mai redu din virgule si fa dintr-o propozitie, doua, sau chiar trei…
Am observat ca ai tot folosit „s-a” in loc de să si nu vad de ce. Probabil ai scris ficul in word si ti-a modificat singur asta, la fel si cu “I” ca si majuscule.
Asezarea in pagina mi-a dat cateva batai decap. Cateva cuvinte cu bold, multe cu italic, in loc de linia de dialog ai folosit ghilimele… M-am incurcat de tot si nu stiam care da replica. Actiunea nu a fost seaca, dar mergea mult mai bine de atat. Pariez ca daca te exprimai mult mai bine, iesea ceva mai super. Astept sa mai modifici primul capitol si greselile sale, daca doresti, daca nu, probabil voi aparea cu un alt comentariu aici, la urmatorul capitol.

Aceasta a fost parerea si critica lasata de mine.
Biersack, din echipa de critici.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Catuse fara lanturi Alisha 6 4.247 14-09-2012, 09:04 PM
Ultimul răspuns: Alisha


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)