Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Rap romanesc

#8
Problema mea cu rapperii asa zis underground e ca ei se considera altfel fata de multa lume. Nu am nimic cu cine asculta - si eu mai ascult - da' nu poti, frate, sa vii cu texte de genul:

"Masonii controleaza mecanismu????? superstitiei,
Religiei, Babilonu????? ne intra in traditie!
Vechiul Testament ????? destul de coerent
Chivotul Legii, Decalogul, Iesirea din Egipt
Legea Talionului si Moise
Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte
Noul Testament se leaga prea perfect"

si sa-mi spui tu, un fost toxicomant, ca ai inteles exact cum sta treaba cu scriptura! E ridicol. Nu am spus ca nu e bine sa explici ceea ce simti, dar aici nu e ceva din suflet... e o explicare a unei chestii. Cat despre ochi pentru ochi si dinte pentru dinte... nu prea am ce sa comentez. Blandetea privirii fara ochi! Si fara dinti. Foarte puternica imaginea.

Ca sa nu mai spun ca Cedry2k spunea pe undeva ca a vazut minuni nu stiu pe unde. Ok. Asta e exact genul de chestie care aduna lumea la imbulzelile pentru moaste. Caci credinta fara ratiune e superstitie!

Asta fac multi rapperi. Ei nu mai sunt aia care spun ce se intampla pe strada, ci incearca sa explice clar ca ei au inteles mai bine cum e treaba in societate, chiar in religie sau prin alte parti. Nu spun ca tot ceea ce spun ei e absolut gresit, dar nu ei sunt cei care trebuie sa-mi explice mie cum e cu masoneria. Ca e ridicol. Sa-si vada de fostele lor preocupari si sa lase religia si explicare modului in care trebuie interpretata scriptura. Ca nu au ei capacitatea necesara.

Uite Deliric1 in piesa aia... nu explica nimic din religie. Ba e un prostest. Fata de oameni. Care, probabil, nu au inteles ideea sacrificiului. Si sacrificiul lui Isus a fost in zadar. Ca oamenii sunt tot muci. Fara ratiune. Tot prosti!

Cat despre jointuri si alte trebi' din astea despre droguri... sunt chestii imature. De pusti. Daca erau putin mai imaturi, unii rapperi ar fi cantat despre cat de bine se simt ei cand se dau pe toboganul din curtea gradinitei sau ce frumos este sa mergi cu trotineta.

Nu ma intereseaza frustrarile nimanui (gen Nimeni Altu') care spune in fiecare piesa cat de adevarata e arta lui. Fiindca nu este. E doar o adunatura de smiorcaieli de om care n-a reusit in ceea ce face. Invins. Discurs de invins. Slab. A mancat un an doar cartofi prajiti? Nasol. Si pun pariu ca daca nu am ajuns in punctul in care sa fiu prea devreme tata... e fiindca in lumea civilizata s-au inventat prezervativele pe care le poti cumpara de oriunde. Si pun pariu ca daca nu m-am mai dus de mult pe stadion sa zbier alaturi de echipa mea favorita e fiindca am si alte preocupari mai incarcate de esenta decat o idolatrie penala fata de niste oameni care plimba o minge pe teren.

De asta, prefer lumea mai relaxata. Gen ce facea Spike. Si nu numai... dar el era foarte tare. Si Cheloo care l-a promovat la inceput. Care are in continuare stilul ala acid. Si o da cu talent. Chiar poetic. Imi place poezia din rap.

Am pus comercial intre ghilimele. Fiindca asta e discursul lumii.



Răspunsuri în acest subiect
Rap romanesc - de BlackMao - 04-04-2012, 07:29 PM
RE: Rap romanesc - de Azazel - 09-04-2012, 06:56 PM
RE: Rap romanesc - de Rain - 06-05-2012, 05:04 PM
RE: Rap romanesc - de Lexxu - 02-06-2012, 03:51 PM
RE: Rap romanesc - de Trix - 05-06-2013, 03:53 PM
RE: Rap romanesc - de TLDR - 21-04-2015, 06:32 PM
RE: Rap romanesc - de Syryus - 21-04-2015, 11:08 PM
RE: Rap romanesc - de TLDR - 22-04-2015, 08:34 AM
RE: Rap romanesc - de Ozymandias - 24-04-2015, 09:40 PM
RE: Rap romanesc - de TLDR - 25-04-2015, 08:01 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)