Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Drum 'n' Bass

#1
Aparut pe la inceputul anilor '90, D'n'B este un amestec de genuri muzicale dintre care se numara rave, techno, reggae si beat-uri hip hop, toate puse pe viteza marita.

Nu pot spune ca am ascultat veterani ai acestui gen, precum DJ General Levy, dar artisti si formatii ca "Pendulum", "Ed Rush & Optical", "Mt Eden" sau "B-complex", pot duce stilul mai departe fara sa ii aduca transformari mari asa cum au facut-o altii, astfel facandu-se cunoscute genuri ca : Jazzstep, Techno D'n'B sau Trancestep.

Va las cu trei exemple de melodii din formatiile mentionate mai sus :

Pendulum- Tarantula
Mt Eden- Sierra Leone
B-Complex- Beautiful Lies
Things i don't have:
-Money
-A f**k to give



#2
Wow, nu a comentat nimeni aici? De ce, nu va place drum and bassul? Pe langa acesta, ador si dupstepul.
Well, datorita lui am incercat usurel, usurel sa invat cateva miscari sa ma sincronizez cu bassul si... tobele, ofc. Nu ascult foarte mult acest gen, dar ma tine in viata iar ritmul mi se pare foarte okay, mai ales unele melodii care mai au si versuri, chiar daca se tot repeta intruna, sunt puse acolo cu bun gust. Ascult in general Pendulum si mai orice aparut pe la DNBUKF de pe canalul lor de youtube. Ofc sunt si melodii enervante, dar in general imi plac, te cheama la miscatul picioarelor. 21

@andrei., dintre melodiile de mai sus, ultima imi place cel mai mult si chiar se situeaza printre favoritele mele.

#3
Mie nu-mi place drum 'n' bass pentru simplul fapt ca nu pot sa inteleg zbenguiala pustilor de 15 ani ca pe ceva apropriat unui stil de muzica. Daca stai sa analizezi marea masa care consuma acest gen e formata din hipsteri new age care cred ca Prodigy sunt cea mai tare senzatie de la inventia rotii incoace. Cand aparuse fenomenul in sensul de a se dezvolta printre copiii cool, eu eram in clasa a 8-a (ma simt ca o fosila) si mai ascultam din cand in cand Pendulum, doua melodii si anume Hold your colors si inca una pe care nu mi-o amintesc. Cam aici se rezuma cunostiintele mele, desigur am mai trecut prin melodii si era si una de la Prodigy, Voodoo people, dar nimic memorabil.

I can't even remotely call this a music genre, but some people do, so I guess it's ok.

Prea multe subgenuri bazaite ca Dubstep, Trancestep si mai stiu eu ce s-au nascut de aici, eu una as fi preferat sa fie puse in aceeasi categorie pentru ca dupa mine suna la fel.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)