Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Bands for the masses

#1
In ultima vreme am fost asaltata fonic prin baruri si localuri de o multime de trupe de care nu auzisem inainte, dar cum anturajul meu s-a adaptat putin mediului in care traiesc, mi-am luat libertatea de a va informa ce se mai asculta pe mica insula numita Cipru. Am reusit sa incropesc o lista formata din cateva si va invit sa adaugati propriile nume cu ceea ce se asculta pe unde stati voi, cu ceva descriere, daca se poate. S-ar putea ca ceea ce mie nu-mi place sa fie in ton cu preferintele voastre, so ma astept la opinii.
Acestea fiind zise, shall we begin?

30 Seconds to Mars- Mi-a placut mult de Jared Leto in filmul oripilant "Requiem for a dream", insa trupa asta iese din tiparele mele fonice intrucat nu sunt compatibila cu asa-numitul gen "mall punk". Unele melodii continand chiar inflexiuni emo, se cam aseamana intre ele, sunt slow, un pic previzibile si alteori plictisitoare. Recunosc, nu toate, si nu va contrazic pe faptul ca Jared Leto intra in lista de achizitionat.

All-american Rejects- Nu prea multe de zis, in afara de: loads of horny fan-girls and crap pop.

Alphabeat- In ciuda faptului ca am un prieten englez care ii tine in topul personal, opinia mea e ca trupa asta daneza formata din doi cantareti- un tip si o tipa- a caror muzica seamana constant cu "Like a prayer" a Madonnei, e un amestec nereusit de genuri, e cam corny si aduce aminte de o multime de trupe funky/pop piano sau calibrate pe dance beat of the 80's.

Amy Winehouse- Se ia o o tipa dependenta de droguri care detine o voce incredibila similara unei femei afro-americane de marimi mari si se seteaza pe r'n'b ai anilor '60. Rehab e catchy ca naiba, dar restul o pot lua la plimbare. She ODed anyway.

Arctic Monkeys- Atitudine rock britanica incredibil de penibila. Chitari cu distorsie cantand garage punk "mucifer" si un tip care canta prin pedala de distorsie. Ma rog, au energie, macar atat.

Avenged Sevenfold- O combinatie abominabila intre nu-metal, trash, "emoscreamo" si uneori -naiba stie de ce- western ballads. Vocalul e o imitatie ieftina a lui Hetfield la care s-au adaugat scartaituri.

Babyshambles- Formatie britanica nu teribil de buna, daca luam in considerare ca e mana lui Pete Doherty, nu-i de mirare.

Black Dice- Ridicoli, amuzanti, complet afoni.

Bleach 03- Da, nu va uitati asa la mine, 3 tipe japoneze si metal zgomotos, gen speed-ish guitar, growls si slap bass, nu le-am recunoscut ca fiind tipe, ma rog, nu merita verificate.

Civet- O trupa de punk chiar acceptabila, in stilul imitabil al Ramones, formata numai din tipe, sunete puternice, un background vocal chiar bun si un ritm un pic cam basic, dar merge.

Coheed and Cambria- De nu ar fi vocea screechy a vocalistului, formatia asta de neo-progressive metal ar popula playlistul meu asa cum a facut cu single-ul Welcome home folosit in trailerul pentru 9. Corny, din pacate.

Demons & Wizards- Ah, uneori cred ca genul rock are atatia paraziti ca si restul de categorii. Power metal cu acorduri de chitara in trash, dar si aici vocalul foarte high pitched rupe tot, intr-un mod nu bun.

Dizzee Rascal- Rapper britanic, sunetele din background sunt ok, dar canta pe aceeasi nota, no feeling.

Dresden Dolls- Duo tip/tipa cu un aer dramatic, ceva ce merita titlul "Tokio Hotel si cabaretul teatric".

Duffy- Versurile sunt ok, tipa e draguta ...oarecum, dar suna ca un copil ce canta in fata unui ventilator. Stiu ca ati incercat si voi, de acord?

Escape The Fate- Emo cu injectii de hair/trash metal. Cand incearca o baza mai puternica sunt subminati de vocalul Cookie Monster (sunt sigura ca il stiti pe muppetul albastru din Sesame Street, obsedat de prajituri).

Franz Ferdinand - Sunt ok cand vine vorba de anime op/ed, si nici Ruby nu da chiar chix, dar in general nu-mi sunt pe plac, deloc.

Funeral For A Friend- Emo-metal galez, cand mi i-a prezentat Elena am zis ca nu's asa rai ca trupele americane al genului, iar comparati cu Fall Out Boy...sunt ok .*laughs isterically, stops, slaps self on forehead*

Girls Aloud- Glamour britanic prefabricat de mass-media (vezi toate showurile britanice ex The X factor), sintetizat in dance/pop. Energetice dar fara ocazionalele alergari sunt fara caracter si fade, o versiune nereusita a Spice Girls.

Goldfrapp- Ha, ha, prima mentiune a lor a fost in filmul Hard Candy (Ellen Page) si apoi avea un prieten melodia Happiness, muzica e chiar relaxanta. Seamana cu Portishead.

Gorillaz -Electro-pop/ Rap in combinatie cu balada acoustica, nonsens sintetic si instrumente indiene, interesanta mixtura!

Gym Class Heroes- Hip-hop fad si versuri cu inteles dublu de cele mai multe ori sexual. Genul de chestie care o auzi la vreun restaurant mexican de speta joasa.

Jonas Brothers - Crap pop, atat.

Kanye West- Suge, cu exceptia Gay fish d'oh. Rapping plictisitor.

Kate Nash- Accent britanic urat- seamana cu David Bowie varianta feminina. Muzica jucausa pentru copii strecurate printre versuri niste injuraturi "adorabile". Cica witty *insert random sarcastic pun*

Kasabian- Trupa britanica de gen dance-rock, ma rog, atitudine aroganta, alta imitatie nereusita dupa Oasis.

Kings of Leon- Mai, trupa suna bine, asemanatoare cu U2. Vocalul e prost, comparatie facuta dupa ce l-am ascultat pe Jay cantand Sex on fire.:yociexp61:

Korpiklaani- Foarte populara formatia in grupul meu de suflet (ma refer la oameni). Folk metal finlandez, very cheery, ceva in genul beer metal. Au si melodii slow paced destul de bune, mica mea obsesie de putin timp incoace.

Lady GaGa- O alta artista pop/dance oripilanta. Desi toate creatiile ei sunt patetice, costumatia e amuzanta, si e oarecum melodica in liniile lui Pink, insa versurile sunt rahat descendent al atitudinii moderne.

Leona Lewis- R'n'b/dance si balade contemporane. Chiar nu am auzit nimic ca ea inainte, fiindca e prima de genul asta. *note sarcasm* Oh, please, drama queen.

Lil' Wayne- Rap, plictisitor, zici ca are un voice tuner ca al lui Cher. Dear lord.

Lily Allen- Pop britanic, mi se pare chiar draguta, in special refrenul la Smile.

Ne-Yo- Presumed r'n'b. Yacks.

OneRepublic- Primele zece ori cand am auzit Apologize am crezut ca zice "It's too late to call a judge", fie, vocea lui e "suava ", poate prea suava pentru gustul meu. Versuri bune though.

Panic at the Disco- Corky, quite cute. Too sissy for me.

Paramore- Ugh, mainstream alternative, grungy rock si o tipa rebela destul de acceptabila. Au o melodie pe soundtrack-ul Twilight (si da, am menit-o ca o insulta). Foarte negativi, dar fara mare putere.

Ah, mi-a amortit spatele de cand scriu la asta. Momentan ma opresc aici, poate mai sunt si altii care au de adaugat listei si ma gandesc ca nu as vrea sa vorbesc nebuna de una singura. So, pareri despre lista, ceva de adaugat, de taiat, de discutat?

Fiti bineveniti Smile
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#2
Pe aici se asculta de toate. In primul rand ar fi industria muzicala romaneasca menita sa scoata pe banda rulanta artiste cat mai dezgolite. Cine vrea pr0n, sa-si cumpere canale tv cu asa ceva, nu ne bagati noua pe gat stupiditatile alea.
Nici nu stiu de unde sa incep cu ei pentru ca i-as cam baga in aceeasi oala:

*Inna, Anda Adam care din 'negresa r'n'b' ohhhh /facepalm a devenit o alta facatura Lady Gaga, Andreea Balan/Banica/?, Alexandra Stan care n-ar avea o voce foarte rea dar trebuie sa cante tot felul de cacaturi despre bani, acadele and what not, Connect-R care poate sa se duca pe conducta si sa ma lase cu muzica lui de toata jena, Puya si Alex Velea care ar fi in stare sa cante si despre pasta de dinti care s-a scumpit in Ro, ca doar e o problema existentiala pentru romani, ca multe altele expuse in melodiile lor, o Antonia cu voce destul de buna dar care se bazeaza exclusiv pe imagine si lista poate continua, daca cineva e mai familiarizat cu asta poate sa completeze.*

Apoi se mai asculta Lady Gaga care canta printre cadavre, se imbraca in halci de carne si danseaza dezbracata pe coregrafia Thriller ( vezi MJ ). Rihanna e in mare voga pe aici, Eminem, Beyonce, Katy Perry etc.

Apoi vin colegii care cand nu asculta Inna asculta Linkin Park, Evanescence, Three Days Grace -nu stau acum sa vorbesc de ele- sau Celine Dion. Si in rest nu prea stiu, Jessie J, Christina Perri sau asa ceva, Nightwish, Skillet, Blind Guardian si mult BUG Mafia, melodii de prin 200x. d'oh /facepalm
[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy


#3
Avand in vedere ca His' cam are dreptate nu o sa adaug prea multe.
In fiecare an se lanseaza alti 'artisti' pe piata muzicala si pentru ceva vreme se fac cunoscuti apoi se scufunda usor-usor. Spre 'norocul' nostru, nu s-a intamplat asa si cu Inna sau Alexandra Stan - care apropo, este apreciata in strainatate, dafuq... -. Cunosc persoane care asculta Metallica si dupa o asculta pe Andreea Balan. Azi treceam pe langa unul care asculta Fuego... si dupa cinci secunde a schimbat pe manele. Cel mai interesant fapt este ca deja lumea s-a obisnuit cu minunatele noastre specimene in ale muzicii.
[Imagine: Jun0xCa.png]

#4
Chiar nu sunt de acord cu faza cu Arcti Monkeys. Sunt o trupa chiar foarte buna, si intradevar, nu toata lumea ii digera.
Si nici Nightwish nu sunt rai! Cel putin, cand era Tarja Turunen, rupeau scena. Din nou, nu tuturor le prinde bine metal-ul de gen. Trebuie sa ai un pic de cunostinte intr-ale muzicii clasice.
Desigur, la noi in Romania ce se poate asculta decat muzica de mase? Nimic interesant, nimic iesit din comun sau bun sanatatii noastre mintale. Deja cand ma duc la vreo terasa / McDonals / mall / orice altceva, am filtru auditiv XD.
Nu mai aud toate " hiturile " acelui dezasamblat mintal, Connect-R sau cum se numeste, " rap-ului " de Romania sau muzicii dance care personal ma scarbeste.
Pot sa zic insa ca daca vremea ma prinde prin vreun pub, acolo ma multumeste muzica - poate pentru ca dau doar RockFM sau playlistul lor care deobicei nu sunt trupe de umpltura, de gen:
Bring Me the Horizon - Nu numai ca numele e aiurea rau, ci si modul in care canta vocalistul. Sau ma rog, cum se screama pe toaleta. Despre acompaniament ce sa zic? Shit rau. Plus ca genul de tip " rau " si " emo " cu tatuaje s-a cam demodat.
Linkin Park - O sa imi sareti multi in cap, dar metal + rap = shit. Fiti sinceri, chiar e ciudat, plus ca nu exprima nimic.

Nu mi-o luati in nume de rau!

[Imagine: MANOWAR.jpg]
Brothers everywhere
raise your hands into the air
we're warriors, warriors of the World !

#5
Citat:Si nici Nightwish nu sunt rai! Cel putin, cand era Tarja Turunen, rupeau scena. Din nou, nu tuturor le prinde bine metal-ul de gen. Trebuie sa ai un pic de cunostinte intr-ale muzicii clasice.

Anette wasn't that bad. She had a good voice but it didn't match with the symphonic-metal Tuomas was trying to make.

Oh, se digera mult metal prin gasca mea. Suntem cativa care ne-am axat intr-un timp pe viking metal si acum toti au luat Korpi, Blind Guardian sau Amon Amarth in brate. Nu mai zic de Anthrax, TANK, Exodus etc. care isi au un loc stabil printre ascultatorii fideli.
In rest mai sunt unii ce trag spre emokiziile zilelor noastre precum Black Veil Brides, Botdf, My chemical romance and so on. E un gen de musica, da, n-am nimic de spus, insa vazusem un comentariu pe yt care spunea (?) "What is so wrong about the way they dress? I think they're the new KISS!" (talking about BvB). And seriously, I got to say that kids those days are so stupid.
Cativa (foarte putini) atrasi de old-school, care mai asculta un Rammstein, Manowar, Motorhead, Megadeth and so on. Am auzit un pusti, de aceeasi varsta cu mine, spunand ca e cool sa asculti BFMV. I almost bitchslaped that shit.
Iar restul sunt comercialele din perioada verii si unii rapperi romanesti de "cultura".
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)